Cena obľúbenej pochutiny Slovákov nenávratne rastie. Vieme, o koľko si za ňu priplatíš
- Olivový olej je aj naďalej na svojom historickom cenovom maxime
- V nasledujúcich mesiacoch však môže zdražieť ešte viac
- Olivový olej je aj naďalej na svojom historickom cenovom maxime
- V nasledujúcich mesiacoch však môže zdražieť ešte viac
Olivový olej sa pomaly stáva doslova výberovou komunitou mnohých Slovákov. Jeho cena sa aj naďalej drží na cenovom maxime. Spotrebitelia si tak v porovnaní s minulým rokom priplácajú v priemere o tri eurá viac. Ceny za uvedenú pochutinu by však v priebehu roka mohli ešte narásť.
Ako uvádza Eurostat, od začiatku roka 2024 zaznamenali zvýšenie ročnej inflácie cien olivového oleja všetky krajiny Európskej únie.
Najväčší nárast zaznamenalo Portugalsko, kde ceny stúpli o 69 % v porovnaní s januárom 2023. Nasledovalo Grécko s nárastom o 67 % a Španielsko s 63 %. Naopak, najmenší nárast cien bol zaznamenaný v Rumunsku (+13 %), Írsku (+16 %) a Holandsku (+18 %).
Na Slovensku stúpla cena olivového oleja o 51 %. Ako informuje portál Pravda, kým v apríli 2023 sme za pol litra olivového oleja zaplatili v priemere 4,64 eura, aktuálne sa táto suma pohybuje na 7,83 eurách. V priebehu jedného roka tak priemerná cena za pol litra olivového oleja vzrástla takmer o 70 percent.
„Uvedené nárasty sa prejavili aj na cenách u nás. Pozitívom je, že v posledných týždňoch došlo k poklesu cien na burze. Avšak dlhodobý vývoj ceny komodity bude závisieť od ďalšej úrody v Španielsku, Taliansku a Grécku,“ uviedla pre Pravdu Lucia Vargová, hovorkyňa Kauflandu.
Naopak, ceny repkového a slnečnicového oleja klesli. Zatiaľ čo v apríli minulého roka stál liter slnečnicového oleja v priemere 2,27 eura, o rok neskôr to bolo len 1,52 eura. Ak sa teda rozhodneš pre kúpu slnečnicového oleja, ušetríš v priemerne až 75 centov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V prípade jedného litra repkového oleja dosiahne ušetrená suma výšku 41 centov.
Olivový olej sa stáva svetovým luxusom
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Eurostat, Pravda, The Guardian, YouTube/Global News