Cena obľúbenej pochutiny Slovákov nenávratne rastie. Vieme, o koľko si za ňu priplatíš

  • Olivový olej je aj naďalej na svojom historickom cenovom maxime
  • V nasledujúcich mesiacoch však môže zdražieť ešte viac
olivový olej a peniaze
Olivový olej čelí masívnemu zdražovaniu Reprofoto: Unsplash/Jessica Lewis, Christian Dubovan
  • Olivový olej je aj naďalej na svojom historickom cenovom maxime
  • V nasledujúcich mesiacoch však môže zdražieť ešte viac

Olivový olej sa pomaly stáva doslova výberovou komunitou mnohých Slovákov. Jeho cena sa aj naďalej drží na cenovom maxime. Spotrebitelia si tak v porovnaní s minulým rokom priplácajú v priemere o tri eurá viac. Ceny za uvedenú pochutinu by však v priebehu roka mohli ešte narásť. 

Ako uvádza Eurostat, od začiatku roka 2024 zaznamenali zvýšenie ročnej inflácie cien olivového oleja všetky krajiny Európskej únie. 

Najväčší nárast zaznamenalo Portugalsko, kde ceny stúpli o 69 % v porovnaní s januárom 2023. Nasledovalo Grécko s nárastom o 67 % a Španielsko s 63 %. Naopak, najmenší nárast cien bol zaznamenaný v Rumunsku (+13 %), Írsku (+16 %) a Holandsku (+18 %).

Na Slovensku stúpla cena olivového oleja o 51 %. Ako informuje portál Pravda, kým v apríli 2023 sme za pol litra olivového oleja zaplatili v priemere 4,64 eura, aktuálne sa táto suma pohybuje na 7,83 eurách. V priebehu jedného roka tak priemerná cena za pol litra olivového oleja vzrástla takmer o 70 percent.

„Uvedené nárasty sa prejavili aj na cenách u nás. Pozitívom je, že v posledných týždňoch došlo k poklesu cien na burze. Avšak dlhodobý vývoj ceny komodity bude závisieť od ďalšej úrody v Španielsku, Taliansku a Grécku,“ uviedla pre Pravdu Lucia Vargová, hovorkyňa Kauflandu.

Naopak, ceny repkového a slnečnicového oleja klesli. Zatiaľ čo v apríli minulého roka stál liter slnečnicového oleja v priemere 2,27 eura, o rok neskôr to bolo len 1,52 eura. Ak sa teda rozhodneš pre kúpu slnečnicového oleja, ušetríš v priemerne až 75 centov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V prípade jedného litra repkového oleja dosiahne ušetrená suma výšku 41 centov.

Olivový olej sa stáva svetovým luxusom

The Guardian informuje, že nižšia produkcia olivového oleja v Grécku, Maroku a Turecku, ktorá je súčasťou prirodzeného cyklu rastu olív, pravdepodobne vykompenzuje zlepšujúcu sa situáciu v Španielsku a Taliansku. V týchto krajinách totiž stromy v posledných rokoch trpeli extrémnymi horúčavami a suchom v dôsledku klimatickej krízy, čo narušilo úrodu.

Podľa najnovších údajov Medzinárodnej rady pre olivy sa očakáva, že celosvetová produkcia olivového oleja tento rok dosiahne tesne pod 2,3 milióna ton. To predstavuje pokles z minuloročných 2,5 milióna ton a výrazne menej ako 3,4 milióna ton v roku 2022. Už druhý rok po sebe sa predpokladá, že dopyt prevýši ponuku. Ako sme spomenuli vyššie, daný krok bude vyvíjať tlak na ceny pre spotrebiteľov.

Taliansky obchodný orgán Associazione Granaria di Milano uviedol, že je nútený dopĺňať už takmer vyčerpané zásoby. Daný krok teda opäť zvýšil veľkoobchodné ceny. „Keď sa dostaneme do polovice leta, veľkoobchodníci by si mohli začať účtovať, čo chcú, za to, čo zostalo,“ upozornil Walter Zanre, britský šéf Filippo Berio, jedného z najväčších svetových producentov olivového oleja.

Dlhodobé štatistiky Medzinárodného menového fondu ukazujú, že ceny olivového oleja na globálnom trhu dosiahli svoj vrchol v januári tohto roka. V Španielsku, najväčšom producentovi tejto komodity, sa ceny v januári zvýšili na viac ako 902 eur za 100 kilogramov.

„Podľa údajov Medzinárodnej rady pre olivy, Španielsko dlhodobo produkuje približne 1,4 milióna ton olivového oleja ročne. V sezóne 2022/2023 však vyprodukovalo len približne polovicu. Na celosvetovom trhu teda došlo v sezóne 2022/2023 k poklesu produkcie o 20 percent oproti predchádzajúcej sezóne,“ ozrejmil pre Pravdu analytik investičnej skupiny Proxenta Slavomír Frešo.

Ešte masovejší nárast cien sa však predpokladá vtedy, keď globálna produkcia spomínanej pochutiny klesne na najnižšiu úroveň za viac ako 10 rokov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Eurostat, Pravda, The Guardian, YouTube/Global News

Najnovšie videá

Trendové videá