Cena obľúbenej potraviny Slovákov pôjde hore. Hlavný problém robí pestovateľom počasie

  • Problémy robia aj chýbajúce závlahové systémy
  • Môže to výrazne ovplyvniť ceny tejto obľúbenej potraviny na pultoch
Na snímke vyorávanie úrody zemiakov v obci Tvarožná pod Tatrami.
Ilustračné foto TASR/Miroslava Mlynárová
  • Problémy robia aj chýbajúce závlahové systémy
  • Môže to výrazne ovplyvniť ceny tejto obľúbenej potraviny na pultoch

Tento rok priniesli pestovatelia zemiaky do obchodov skôr, to všetko iba vďaka teplejšiemu počasiu. Poľnohospodári tvrdia, že Slovensko už dávno neprodukuje dostatok zemiakov pre vlastné potreby.

Ako informuje portál Noviny.sk, nedostatok závlahových systémov spôsobuje ďalšie problémy, čo môže viesť k zvýšeniu cien zemiakov v obchodoch.

Problémové počasie

„Problémy sú vždy s počasím, s tým nenarobíme nič. Porasty sú nádejné, ale do zberu máme ešte dva mesiace,“ povedal pre Noviny.sk pán Komár, ktorý pestuje zemiaky na východe krajiny.

Výkyvy počasia im často spôsobujú problémy.

„Ešte teraz sa sadia zemiaky, lebo keď máte zlé počasie a pôda nie je suchá, nemôžete to posadiť, to sa stáva aj nám. Jeden rok sa stalo, že sme ukončili výsadbu 5. júla,“ pokračoval Komár.

320 eur pre pestovateľov

Závlahové systémy sú kľúčové pre pestovanie zemiakov, no na Slovensku ich chýba dostatok. Poľnohospodári tvrdia, že niektoré plodiny bez závlah neporastú. Ministerstvo pôdohospodárstva preto sľubuje, že bude pokračovať v modernizácii závlahových systémov.

„Na jeseň budeme robiť návrh prvých výziev, ktoré budeme vypisovať pre poľnohospodárov. Budeme sa sústrediť na hydromiliorácie,“ uviedol minister poľnohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

zemiaky
zdroj: Unsplash/Hai Nguyen

Pestovatelia preto teraz dostanú vyššiu štátnu podporu, približne 320 eur na hektár.

Na ceny má vplyv hneď niekoľko faktorov

Pre spotrebiteľov však nemajú dobré správy. Pestovatelia hovoria, že zemiaky v obchodoch nebudú lacnejšie tak skoro.

„Tá podpora nie je taká aby zemiaky zlacneli. Cena zemiakov sa nevytvára na Slovensku, ale v hlavných pestovateľských oblastiach v Európe,“ informoval ďalej Komár.

„Ceny sú ovplyvnené viacerými faktormi. My sa snažíme robiť tak, aby sme ich nemuseli dovážať napríklad z Egypta,“ avizoval Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu.

„Posledné roky sa veľmi nedarí ani Európe. Nie sú prebytky, tým pádom sú ceny vyššie,“ ukončil Komár.

Priplatíme si aj za čokoládu

Počasie vo veľkom vplýva aj na ceny iných potravín. Ako sme ťa informovali, veľké kakaové plantáže v západnej Afrike sú veľmi ovplyvnené klimatickými zmenami, pričom tieto plantáže tvoria skoro tri štvrtiny celosvetovej produkcie. Dnes je tam viac ako 40 % vlhkosť v kombinácii s prívalovými dažďami. 

Produkciu ako takú ovplyvňuje aj zlý stav ciest na pobreží Slonoviny a v Ghane – ide o dvoch najväčších producentov kakaa. Dodávky do prístavov klesli až o tretinu v porovnaní s minulým rokom v tom istom období.

Ako uviedol analytik XTB Jiří Tyleček: „Veľké potravinárske spoločnosti nakupujú suroviny pre svoje výrobky dlho dopredu a udržiavajú si zásoby. To je jeden z faktorov, ktorý stojí za stále relatívne priaznivými cenami kakaových výrobkov v obchodných reťazcoch.“

kakaové bôby
zdroj: Unsplash/Etty Fidele

Ako však povedal analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak, oneskorenie medzi cenou kakaa na burze a cenou čokolády v maloobchodných predajniach je šesť mesiacov. Okrem toho sa zvyšujú aj náklady na pracovnú silu výrobcov samotného produktu. Do konca roka môžeme očakávať, že priemerné ceny čokolády sa zvýšia až o tretinu.

Tie výrobky, ktoré majú vyšší obsah kakaa, budú drahšie. „V tomto roku môžeme očakávať nárast cien o 50 %,“ povedal Tomčiak.

Jiří Dobeš z e-shopu Čokobanka tvrdí, že čokolády z afrických plantáží boli až doteraz priveľmi lacné. Ich ceny ovplyvní neúroda a rovnako aj tlak na udržateľné pestovanie bôbov. „Čokolády v supermarketoch tak môžu zdražieť rádovo o desiatky percent, možno aj dvojnásobne,“ tvrdí Dobeš. 

Zdroje: Noviny.sk, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá