Cena obľúbenej „vitamínovej bomby“ sa zdvojnásobila a rapídne stúpa. Analytici vydali smutné prognózy

  • Najhoršia úroda za vyše 30 rokov
  • Podiel viny nesú aj extrémne suchá a horúčavy
žena, gastro
Ilustračná fotografia freepik
  • Najhoršia úroda za vyše 30 rokov
  • Podiel viny nesú aj extrémne suchá a horúčavy

Milovníci pomarančového džúsu si musia siahnuť hlbšie do peňaženky. Cena tohto populárneho nápoja sa v porovnaní s minulým rokom zdvojnásobila a naďalej rastie. Vinu na tom nesie kombinácia dvoch faktorov: extrémne počasie a choroba citrusov známa ako zelenanie citrusov.

Extrémne sucho a horúčavy, ktoré sužujú pestovateľské oblasti citrusov po celom svete, vedú k zníženiu úrody. Choroba zelenania citrusov, ktorá napáda stromy a znižuje ich produktivitu, situáciu ešte zhoršuje.

Výsledkom je nedostatok pomarančov na spracovanie na džús, čo vedie k rastu cien. Odborníci varujú, že vysoké ceny pomarančového džúsu by sa mohli udržať aj v nasledujúcich mesiacoch, a to až do ďalšej úrody. Informoval o tom portál spravodajskej televízie CNBC. Správu priniesla tlačová agentúra TASR. 

Najhoršie úrody pomarančov za viac ako 30 rokov 

Ako informuje tlačová agentúra TASR, tlak na ceny zvýšilo nedávne varovanie organizácie pestovateľov citrusov Fundecitrus, že Brazília, ktorá je najväčším producentom a vývozcom pomarančového džúsu na svete, by mohla vykázať najhoršie úrody pomarančov za viac než 30 rokov. Výrobcovia preto hľadajú alternatívy a skúmajú, či sa pomarančový džús nedá v ovocných šťavách nahradiť mandarínkami, jablkami či hruškami.

„Situácia zostáva kritická, keďže riziko zhoršenia úrod v dôsledku zelenania citrusov je vysoké a krátkodobé riešenie v nedohľadne,“ povedal Kees Cools, prezident Medzinárodnej asociácie výrobcov ovocných a zeleninových štiav (IFU).

Cena zmrazeného pomarančového džúsu na burze v New Yorku ukončila v piatok (12. 7.) obchodovanie na úrovni zhruba 4,50 USD (4,13 eura) za libru (0,45 kg). To je zhruba dvojnásobok ceny spred roka. Maximum dosiahla cena džúsu koncom mája, a to na úrovni 4,95 USD/libra. V porovnaní s minulým rokom sa cena obľúbeného nápoja zvýšila o 65 percent. 

Vysoké ceny budú pretrvávať

Analytici zo spoločnosti Mintec uviedli, že Brazília zvyčajne vyprodukuje za sezónu približne 300 miliónov krabíc pomarančov (jedna krabica váži približne 40,8 kg). Kombinácia extrémneho počasia, ako sú záplavy a suchá, a zelenania citrusov však úrody dramaticky znížila. Podľa ostatných odhadov organizácie Fundecitrus Brazília v sezóne 2024/2025 vyprodukuje zhruba 232,4 milióna krabíc pomarančov. Oproti predchádzajúcej sezóne to bude znamenať pokles o 24 %.

„Aby sa situácia v Brazílii dostala do normálu, musela by krajina zaznamenať niekoľko rokov s dobrými úrodami po sebe. Avšak vzhľadom na to, že až 40 % brazílskych pomarančových plantáží je zasiahnutých chorobou zelenania citrusov, pričom riziko, že ich počet bude ešte rásť, je vysoké, tak pri započítaní nestabilných klimatických podmienok je šanca na budúce dobré roky veľmi nízka,“ povedal Cools z IFU.

Vysoké ceny pomarančového džúsu tak budú podľa neho pretrvávať aj v nasledujúcom období. Aj keď dopyt medzičasom mierne klesol, na dosiahnutie rovnováhy na trhu je to málo, dodal Cools.

Cena pomarančového džúsu, samozrejme, záleží aj od značky, kvality či druhu potravinového reťazca. Niektoré sú stopercentné, iné sa zase vyrábajú z koncentrátu. Priemerná cena tohto nápoja je však na Slovensku približne dve eurá za liter. Rovnakú sumu by si zaplatil aj v Španielsku. V Poľsku sa cena tohto džúsu pohybuje od 5 do 10 zlotých, čo je približne rovnako ako u nás. V Taliansku zaň zaplatíš 2,18 eura. 

Dopyt klesá

Ako sme ťa informovali v nedávnom článku, dopyt po pomarančovom džúse, ktorý je tradične vnímaný ako zdraviu prospešný nápoj vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov, vykazuje kolísanie. Napriek tomu, že počas pandémie došlo k nárastu dopytu, celkový trend spotreby klesá.

Tento pokles je spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vysokého obsahu cukru v pomarančovom džúse a posunu k nápojom s nižším obsahom kalórií a cukru​. Ako uvádza Food Ingredients, hlavne v Európe a USA sa zvyšuje dopyt po produktov, ktoré sú vnímané ako „prirodzenejšie“ alebo menej spracované.

Zdroje: TASR, Food Ingredients, Gamberorosso

Najnovšie videá

Trendové videá