Cena prestížnejšia ako Michelin. Vieme, kto bude reprezentovať Slovensko na Bocuse d’Or
- Máme za sebou národné kolo najprestížnejšej kuchárskej súťaži
- Marek Minarič nás bude reprezentovať v Trondheime
- Máme za sebou národné kolo najprestížnejšej kuchárskej súťaži
- Marek Minarič nás bude reprezentovať v Trondheime
Slovenské národné kolo prestížnej gastrosúťaže Bocuse d’Or sa stalo neprehliadnuteľnou udalosťou v kalendári vášnivých gurmánov a talentovaných kuchárov z celého Slovenska. Táto gastronomická súťaž, ktorá má svoje korene vo Francúzsku, sa stala symbolom excelentnej kuchyne a výnimočnej kreativity v gastronómii. Každý rok sa v nej stretávajú špičkoví kuchári, aby predstavili svoje umelecké diela v podobe jedinečných pokrmov a pretekli o cenné ocenenia.
Slovenské národné kolo Bocuse d’Or je miestom, kde sa talenty stretávajú, aby ukázali svoje schopnosti a inovácie vo svete kulinárstva. Tí najlepší majú príležitosť reprezentovať Slovensko na svetovom kole tejto súťaže, čím dávajú svojej krajine lesk v oblasti gastronómie.
Prísne pravidlá
Táto súťaž, pomenovaná po slávnom francúzskom kuchárovi Paulovi Bocusovi, je považovaná za olympiádu v oblasti gastronómie a ponúka šéfkuchárom možnosť preukázať svoje umenie a kreativitu na najvyššej úrovni. Pre účastníkov tejto súťaže platia prísne pravidlá a štandardy, ktoré je potrebné dodržiavať, aby dosiahli úspech.
Jedným z hlavných pravidiel súťaže Bocuse d’Or je časový limit pre prípravu jedla. Každý tím má na prípravu a predstavenie jedla pred porotou presne 5 hodín a 35 minút. Tento časový strop je obzvlášť náročný, pretože šéfkuchári musia pripraviť komplexné jedlá, ktoré zahŕňajú viacero chodov a rôzne techniky varenia.
Tímy sa pritom musia skladať z troch ľudí. Prvý je kandidát, ktorý je hlavnou tvárou a motorom tímu. Následne má každý kandidát svojho pomocníka, ktorí bývajú zvyčajne študenti. Posledným členom je kouč, ktorého primárnou úlohou je dohliadať na čas, keďže v tomto prípade je každá sekundu maximálne dôležitá.
Kto bude reprezentovať Slovensko
Tretie miesto v celonárodnom kole obsadil Tomáš Ševčík, ktorý pôsobí ako executive chef v Hoteli Lomnica a v Kaštieli Pálffy, ktoré patria do spoločnej rodiny značiek. Jeho vášňou je kulinárstvo a chce sa neustále posúvať a napredovať vpred vo svojom odbore. Jeho entuziazmus a odhodlanie sa snaží preniesť aj na svoj tím, pretože verí, že spoločný rast v profesii je cestou k úspechu. Rád pracuje s mladými ľuďmi a pozorne sleduje, ako sa posúvajú v kariére.
Druhé miesto obsadil Jozef Hromják, oceňovaný šéfkuchár z Košíc. V súčasnosti pôsobí ako šéfkuchár vo Villa Sandy City Park Resort. Predtým zastával pozíciu šéfkuchára a bol spoluautorom konceptu reštaurácie ZORE v Košiciach, a tiež pracoval ako šéfkuchár v Hoteli DoubleTree by Hilton Košice.
Jozef Hromják má na svojom konte viacero prestížnych gastronomických úspechov. Je kapitánom národného tímu Slovenska a reprezentoval Slovensko na významných gastronomických podujatiach, vrátane Villeroy & Boch Culinary World Cup v rokoch 2014 a 2018 a IKA Culinary Olympics v roku 2016. Za svoj prínos k rozvoju a reprezentácii slovenskej gastronómie a hotelierstva získal ocenenie GRAND PRIX osobnosť gastronómie v roku 2019.
Prvé miesto a možnosť ďalej reprezentovať Slovensko si odnáša Marek Minarič. Po ukončení štúdia sa Marek vybral do zahraničia, kde získal cenné skúsenosti v prestížnych gastronomických destináciách. Pracoval v Rakúsku, Nórsku a Škótsku, kde mal príležitosť spolupracovať s uznávanými šéfkuchármi a spoznať rozmanitosť svetovej kuchyne.
V súčasnosti žije a pracuje v Dánsku, v reštaurácii MARV & BEN, Kodaň, kde rozvíja svoje kulinárske zručnosti a nadšenie pre experimentovanie s novými chuťami a ingredienciami. Počas svojich ciest mal možnosť pracovať v michelinských reštauráciách, kde získal cenné poznatky o najvyššom štandarde gastronómie.
Tekvica, cesnak a zubáč
Ďalším dôležitým pravidlom je povinnosť používať štandardizované suroviny. Organizátori súťaže každý rok určia základné suroviny, ktoré musia byť súčasťou jedla, a tým sa zabezpečí rovnaký východiskový bod pre všetky tímy. To znamená, že šéfkuchári musia byť schopní pracovať s týmito surovinami a vytvoriť z nich jedinečné a lahodné jedlá.
V národnom kole sa vylosovali lokálne jesenné suroviny – tekvica, cesnak a úžasná slovenská ryba v podobe zubáča.
Okrem toho je dôležité, aby tím dodržiaval aj estetické a servírovacie normy. Jedlo musí byť vizuálne atraktívne a nádherne servírované. Konkrétne sú dva chody, ktorý sa každý musí servírovať inak, jeden na obrovskú misu a druhy klasickejšie na tanier.
Bratislava žije cez víkend gastrom
Už od skorého rána začali pri nábrežii Dunaja variť svoje jedlá 4 výnimoční kuchári. S Marekom Minaričom, jedným z kandidátov, sme len pred nedávnom robili rozhovor, ktorý vieš nájsť na našom webe. Ten prišiel kvôli súťaži z Dánska. Ďalší adepti sú z rôznych kútov Slovenska.
Roman Borovský figuruje vo Vrábloch, Tomáš Ševčík je kuchárom hotelov Lomnica a kaštiel Pálfy. (recenziu degustačného menu hotelu Lomnica si vieš prečítať v našom článku.) Posledným finalistom je Jozef Hromiak z Košíc. Hromiak je zároveň aj kapitánom národného tímu.
Všetci museli obetovať dlhé hodiny voľného času mimo pracovnej doby skutočne náročným tréningom a prípravami na toto národné kolo. Ten, čo postúpi, podľa Jaroslava Žideka zažije peklo v podobe ešte náročnejších príprav na európske kolo.
Vo veľkom sa rozpráva aj o porote, ktorá je tento rok skutočne svetová. Medzi hlavných porotcov prizval Peter Duranský svetoznámeho kuchára Jimmiho Erikssona zo Švédska. Ten sa už mal možnosť pozrieť aj na svetové kolo v Lyone, kde výhra znamená najväčší kariérny úspech kuchára vôbec.
My sme sa boli pozrieť aj na samotný priebeh súťaže a treba uznať, že sa pod jedným stanom stretli tie najväčšie kuchárske špičky, ale aj jednoducho fanúšikovia všetkého dobrého jedla.
Čo nám môže dať víťazstvo?
Určite nastáva otázka, že čo môže byť výsledkom tejto súťaže. Je to takzvaný gastronomický Oscar, ktorý dokáže zatieniť aj sprievodcu Michelin s jeho hviezdami. Aj napriek tomu idú tieto veci ruka v ruke.
Treba si pripomenúť, že kuchár nebude reprezentovať svoju reštauráciu, ale krajinu. Keby sme si to mali prirovnať k nejakému príkladu, tak sa stačí pozrieť k našim južným susedom.
Budapešť sa po výhre európskeho kola stala absolútnym favoritom gastroturizmu a koniec koncov prilákala pozornosť aj už spomínaných hodnotiteľov Michelin. Niekoľko rokov dozadu by si nepovedal, že Maďarsko môže byť silným konkurentom severských krajín, ktoré aj naďalej stále kraľujú v prvenstvách na gastro súťažiach.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy