Ceny bytov rastú do nevídaných výšok. Najviac v mestách, kde by to čakal málokto
- Slovenskom otriasa naozaj nepríjemná inflácia
- Zvyšovanie cien je poriadne cítiť aj na trhu realít
- Slovenskom otriasa naozaj nepríjemná inflácia
- Zvyšovanie cien je poriadne cítiť aj na trhu realít
Realitný barometer Realitnej únie SR, ktorý monitoruje predajné ceny bytov v krajských mestách, sa na konci mája vyšplhal až na 2 814 eur/m2. V máji 2022 sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v krajských mestách zvýšili ceny bytov o 1,9 %.
Rast za posledný rok (máj 2022 verzus máj 2021) predstavuje 31,1 %, za rok 2022 13,6 %. Pri starších trojizbových bytoch majú za sebou dvojciferný percentuálny rast v tomto roku už Prešov, Žilina, Trnava, Nitra a Trenčín. Jednociferný rast zaznamenali experti v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave.
V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest je v porovnaní s decembrom 2021 len jedna zmena – poradie si vymenili Prešov a Trenčín. Ceny v Košiciach sú v porovnaní s Bratislavou štvrtinu nižšie. Za starší trojizbový byt v metropole východného Slovenska musí záujemca zaplatiť rovnakú sumu, ako v bratislavskej Dúbravke na konci minulého roka.
„Realitný barometer má nakročené na to, aby jeho hodnota na konci roka 2022 dosiahla 3-tis. eur/m2. Znamenalo by to medziročný rast na úrovni 21,1 %., čo nie je nereálne. Pripomeňme si, že hranicu 2-tis. eur/m2 prekročil tento ukazovateľ vývoja cien bytov v krajských mestách len v decembri 2020. Znamenalo by to nárast o 50 % za dva roky.“
Hodnotu realitného barometra za posledný rok podľa odborníkov pomerne spoľahlivo kopíruje napríklad cena staršieho 3-izbového bytu v Košiciach. Ak to tak bude pokračovať, pri výmere 75 m2 by takýto byt mohol ku koncu decembra 2022 stáť až 225-tisíc eur.
Tím Realitnej únie pripomína, že v snahe odhadnúť cenový vývoj na realitnom trhu sa Slovensko začalo minulý rok viac pozerať k susedom do Česka. Práve tam začala česká centrálna banka nekompromisne zvyšovať svoju kľúčovú dvojtýždňovú základnú sadzbu.
Prečo sa máme prestať pozerať za naše západné hranice? „Opraty prevzal na realitnom trhu dnes už niekto úplne iný. Ak by ECB nechala svoje úrokové sadzby na nule i v najbližšej päťročnici, bežní ľudia aj tak na hypotéku už nedosiahnu.“
Mzdy im podľa odborníkov rastú ospalým tempom, pričom ceny nehnuteľností, tovarov a služieb „pripomínajú cválajúceho koňa“.
„Vysoká inflácia ukazuje ľuďom červenú kartu a posiela ich von z realitného ihriska. Všetci, ktorí si hľadajú vlastné bývanie, majú hlavu v smútku. Svetlo na konci tunela nevidno. Stále viac sa vynára otázka: dokážu ceny nehnuteľností na súčasnej úrovni udržať investori?“
Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne, konštatuje, že ceny domov a bytov v úvode tohto roka pokračovali v nastavenom trende, keď už piaty štvrťrok za sebou dosiahli medziročný rast viac než 20 %, hoci jemne nižší než v predchádzajúcom kvartáli.
„V prvých mesiacoch roka sme už mohli pozorovať signály smerujúce k postupnému sprísňovaniu menovej politiky, a teda aj k rastu sadzieb na úverových produktoch. Toto prinieslo impulz pre určitú časť obyvateľstva a viedlo k snahe ešte využiť výhodnejšie podmienky na úveroch, čím sa záujem o nové bývanie ešte zvýšil.“
Tvrdí, že odhadnúť ďalší vývoj cien je náročné vzhľadom na niekoľko navzájom protichodne pôsobiacich faktorov. Pripomína, že rast cien sa netýka iba bývania, ale oveľa širšej skupiny tovarov a služieb.
Situácia vo svetovej ekonomike sa ani podľa slovenského investičného startupu Finax na finančných trhoch nelepší.
„Inflačné tlaky pretrvávajú a centrálne banky signalizujú razantnejšiu reakciu s cieľom zastaviť rast cien. To si pýta daň v ekonomike, v našich peňaženkách a aj v našom finančnom majetku. Buďte obozretní, trpezliví a skromní. Myslite dopredu,“ odkazuje tím startupu, za ktorým stojí Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Realitný barometer , Realitnej únie SR, Slovenská sporiteľňa, Finax