Ceny bytov stúpajú ku hviezdam a získať hypotéku bude od júla väčší problém
- Od 1. júla tohto roka vstúpia do platnosti posledné prísne pravidlá pre získavanie úverov na bývanie
- Klesne počet výnimiek, s ktorými majú možnosť banky odsúhlasiť vyšší úver a obmedzí sa aj podiel hypoték v rozmedzí 80 až 90 % ceny bytu
- To všetko v čase, kedy ceny realít nielen v regióne nášho hlavného mesta stúpli do rekordných výšin
- Od 1. júla tohto roka vstúpia do platnosti posledné prísne pravidlá pre získavanie úverov na bývanie
- Klesne počet výnimiek, s ktorými majú možnosť banky odsúhlasiť vyšší úver a obmedzí sa aj podiel hypoték v rozmedzí 80 až 90 % ceny bytu
- To všetko v čase, kedy ceny realít nielen v regióne nášho hlavného mesta stúpli do rekordných výšin
Hoci odborníci s príchodom roku 2019 čakali stagnáciu cien na realitnom trhu, prišlo veľké prekvapenie. Už dáta zozbierané počas obdobia prvého štvrťroka hovoria o zvyšovaní cien. Jednou z hlavných príčin je nedostatočná ponuka bytov, ktorú dopyt výrazne prevyšuje.
Portál Nehnuteľnosti.sk konštatuje, že oproti roku 2018 je celková ponuka nehnuteľností na portáli o 30 % menšia než v roku 2016, a to aj napriek tomu, že tu inzeruje o 15 % viac realitných kancelárií. Starších bytov je v ponuke tak málo, že by sme ich zrátali na prstoch jednej ruky a v celkových štatistikách realitného trhu tak získavajú stále väčší podiel a váhu novostavby.
V priemere zdraželi dvojizbáky v bratislavskom piatom obvode o rekordných 13-tisíc eur, v Banskej Bystrici, Nitre a Trenčíne zdraželi v priemere až o 5-tisíc eur, rekordy lámali aj prvý a druhý košický obvod, kde ceny 2-izbových bytov narástli v priemere okolo až 7-tisíc eur. To veru nie sú veľmi priaznivé čísla. Najmä nie v čase, kedy banky sprísňujú svoje podmienky na získavanie úverov na bývanie.
„Z pohľadu na skladbu ponuky však musíme jedným dychom dodať, že je to spôsobené najmä stále výraznejším zastúpením novostavieb v ponuke,“ konštatujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk. Za jeden meter štvorcový v novostavbe v priemere nový majiteľ zaplatí viac ako 3000 eur (viac si prečítaš TU).
Prísnejšie podmienky pre tých, ktorí si chcú požičať
Minuloročná prvá vlna sprísňovania podmienok poskytnutia úverov na bývanie Národnou bankou Slovenska celú situáciu bývania najmä pre mladé rodiny komplikuje ešte o niečo viac. V júli 2018 banka obmedzila maximálnu výšku všetkých úverov (skratka DTI – dept to income), o ktoré si môže klient v banke požiadať, na osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Povolila však 20 % výnimiek, ktorým banky mohli odsúhlasiť vyšší úver bez limitu. A toto percento už od 1. júla tohto roku po priebežných poklesoch v októbri a januári definitívne poklesne.
Dnes je štandardom hypotéka do 80 %, ktorej hranicu v súčasnosti môže presiahnuť 25 % úverov, pričom od 1. júla to bude už len 20 %, a teda len každý piaty úver. Hypotéky nad 90 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti sú už minulosťou.
NBS v rámci najčastejších otázok k zmenám podmienok poskytovania úverov od 1. júla 2018 píše, že hlavným dôvodom opatrení, ktoré mnohým spôsobujú vrásky na tvári, je rýchly rast zadĺženosti domácností.
„Nový limit by mal mať dopad najmä na úvery, ktoré sú neprimerane vysoké vo vzťahu k príjmom domácnosti. Týkať sa to bude najmä úverov na bývanie, ktoré sú v porovnaní s príjmom žiadateľov o úver neprimerane vysoké. Spotrebiteľské úvery budú ovplyvnené iba v prípade, že domácnosť už má aj úver na bývanie. Nové zmeny sa prakticky nedotknú poskytovania spotrebiteľských úverov klientom, ktorí zatiaľ nemajú žiaden úver,“ vysvetľuje na svojom webe.
Keď šetriť nedokážeme
Na jednej strane chce Národná banka Slovenska znížiť rast zadĺženosti našich domácností, no na strane druhej jej do karát nehrajú aktuálne štatistiky z prostredia Európskej únie. V rebríčku takzvanej materiálnej deprivácie sme skončili na desiatom mieste a podľa dát si až 380-tisíc Slovákov nemôže dovoliť auto, práčku či telefón.
„Títo ľudia si napríklad nemôžu dovoliť ísť ani raz za rok na jeden týždeň dovolenky mimo domu alebo jesť mäso či rybu aspoň každý druhý deň. Majú nedoplatky spojené s hypotékou alebo nájomným, s úhradou za energie alebo so splácaním nákupov na splátky a z iných pôžičiek,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Navyše sme sa v rebríčku odchodov od rodičov krajín EÚ umiestnili na predposlednom mieste a rodičovské hniezdo, najmä kvôli financiám, opúšťame až po 31. narodeninách (viac si prečítaš TU).
Zdroj: TS/Nehnuteľnosti.sk, NBS, podnikajte.sk, TS/SLSP
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska