Ceny bytov sú oveľa drahšie ako minulý rok. Náklady na bývanie máme najdrahšie z celej V4
- Ceny nových nehnuteľností stúpli o 9,7 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností o 11 percent
- Zvýšila sa aj náklady na bývanie
- V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 %, čo je najviac z celej V4
- Ceny nových nehnuteľností stúpli o 9,7 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností o 11 percent
- Zvýšila sa aj náklady na bývanie
- V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 %, čo je najviac z celej V4
Na Slovensku sa žije opäť o niečo drahšie. Ceny nehnuteľností určených na bývanie v druhom štvrťroku vzrástli oproti druhému štvrťroku 2019 o 9,7 percenta. Vyplýva to zo správy Štatistického úradu SR o vývoji cien nehnuteľností určených na bývanie.
„Zvýšili sa ceny nových nehnuteľností o 7,7 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností o 11 percent,“ uviedol štatistický úrad pre SITA a dodal, že v porovnaní s cenami prvého štvrťroku 2020 sa ceny nehnuteľností určených na bývanie zvýšili o 0,5 percenta.
„Ceny nových nehnuteľností vzrástli o 0,6 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností o 0,4 percenta,“ doplnil ŠÚ SR.
Dvojizbák je drahší o necelých 5%
Podľa portálu nehnuteľnosti.sk sa ceny dvojizbových bytov na Slovensku oproti prvému štvrťroku zvýšili o 4,26 percenta. „Priemerná cena pre Bratislavu sa v prípade dvojizbových bytov zastavila na čísle 161-tisíc eur,“ uvádza portál a dodáva, že priemer ostatných krajských miest je tesne pod úrovňou 100-tisíc eur.
„Napriek rýchlejšiemu rastu cien vo všetkých mestách už niekoľko kvartálov za sebou ostáva rozdiel medzi cenami krajských miest a Bratislavy priepastný,“ doplnil portál. V prípade trojizbových bytov sa tempo rastu spomalilo výraznejšie, medzikvartálny nárast tesne prekonal jedno percento. Bratislavský priemer trojizbových bytov je na úrovni 206-tisíc eur, zatiaľ čo ceny v ostatných krajských mestách sú na úrovni 118-tisíc eur.
Bratislavské byty trpia prepadom turismu
„Zatiaľ čo predajné ceny bytov odolali tlaku počas koronakrízy a držali dlhodobý trend, opakom sú ceny nájmov, ktoré najmä v hlavnom meste zaznamenali rozkývanie základnej rovnice trhu – poklesol dopyt a narástla ponuka,“ uvádza portál nehnuteľnosti.sk a dodáva, že táto skutočnosť sa okamžite prejavila v miernom poklese ceny prenájmov.
Dôvodom je odchod študentov, zahraničných pracovníkov, ale najmä prepad turistov, pre ktorých sú určené byty na krátkodobý prenájom. Najväčší tlak zaznamenali byty v prvom bratislavskom okrese. „Dlhodobé budovanie širokej ponuky bytov určených na prenájom má v Bratislave za sebou prvý rozsiahly šok, z ktorého sa bude spamätávať spolu zo zvyškom ekonomiky pravdepodobne dlhšie obdobie,“ uzavrel portál.
Náklady na bývanie máme najdrahšie z celej V4
Náklady na bývanie ukrajujú z rodinných rozpočtov na Slovensku takmer štvrtinu, čo je v rámci EÚ najvyšší podiel. V aktuálnej analýze o tom informuje spoločnosť WOOD & Company, ktorú analyzovala SITA. Vo výdavkoch na bývanie sú zahrnuté nájomné, údržba a oprava obydlí, energie, dodávka vody a iné služby pre domácnosti, ako je napríklad odvoz odpadu.
V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 %. V rámci krajín EÚ išlo o najvyšší podiel. Priemer za EÚ bol vlani na úrovni 19 %. Nižšie úrovne ukazovateľa dosiahli všetci naši susedia z V4. V prípade Maďarska bol podiel 15 %, v Poľsku 17 % a v Českej republike 21 %. Analýza, ktorú zverejnila spoločnosť v pondelok, vychádza z najaktuálnejších údajov Eurostatu za rok 2019 a prvý polrok 2020.
Na jedného obyvateľa Slovenska vlani pripadali náklady súvisiace s bývaním vo výške 2 680 eur, uviedla pre SITA analytička WOOD & Company Eva Sadovská. V súhrne ide o najvyššiu sumu v rámci krajín V4. V Maďarsku na obyvateľa pripadala suma 1 316 eur, v Poľsku 1 608 eur. Najbližšie k úrovni SR má Česká republika s 2 557 eurami na obyvateľa.
Vo vyspelejších krajinách EÚ, kde sú vyššie nielen platy, ale aj ceny, zaplatia obyvatelia za bývanie viac. Na cenu má vplyv aj spotreba energií či využívanie služieb súvisiacich s bývaním. Najvyššie ročné výdavky na bývanie v prepočte na obyvateľa vykázali vlani vo Fínsku, v Dánsku a Luxembursku, a to v rozpätí 6 200 až 8 200 eur. Naopak, najnižšie náklady mali v súvislosti s bývaním Bulhari, a to necelých 1 100 eur.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: SITA