Ceny bytov v roku 2025 porastú o tisíce eur. Poznáme dôvod rapídneho zvýšenia (EXPERTI)
- Analytik Bruchánik zhodnotil situáciu na trhu novostavieb v Bratislave
- Zvýšenie DPH podľa analytikov spôsobí priemerné zdraženie bytu o tisíce eur
- Analytik Bruchánik zhodnotil situáciu na trhu novostavieb v Bratislave
- Zvýšenie DPH podľa analytikov spôsobí priemerné zdraženie bytu o tisíce eur
Ceny nehnuteľností pravdepodobne čaká nárast. Hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik zhodnotil aktuálny stav trhu s novostavbami v Bratislave, informuje SITA.
Podľa najnovšej analýzy spoločnosti sa vlani v Bratislave predalo viac ako dvojnásobné množstvo bytov oproti roku 2023, pričom najvyšší dopyt zaznamenali ku koncu roka.
„Rok 2023 bol najnižší z hľadiska počtu predaných bytov v Bratislave. Predalo sa len 773 bytov, pričom štandardný ročný predaj predstavuje okolo 3-tisíc bytov,“ hovorí analytik.
Celkový počet predaných bytov dosiahol v minulom roku 1 664, čo síce predstavuje výrazný nárast, ale stále zaostáva za bežnými štandardmi.
Bruchánik uviedol, že realitný trh sa v priebehu roka postupne zotavoval, pričom nárast predaja na jeho konci súvisel s očakávaným zvýšením DPH. „Najviac sa predalo v kategórii dvojizbových bytov, až 44 %, nasledovali trojizbové a jednoizbové byty,“ tvrdí Bruchánik.
Zvýšenie DPH spôsobí zdraženie bytu o tisíce eur
Priemerná cena starších bytov v Bratislave aktuálne dosahuje približne 3 800 eur za m². Analytik však očakáva, že táto cena by sa mohla opäť priblížiť k maximu z roku 2022, kedy bola na úrovni 3 900 eur za m², prípadne túto hodnotu prekonať. Vzhľadom na vývoj miezd je podľa neho cena bytov na sekundárnom trhu stále relatívne dostupná.
Čo sa týka cien nájmov, tie medzi rokmi 2013 a 2020 rástli len mierne. Výrazný nárast prišiel až v roku 2021, keď dosiahli približne 10 % medziročné zvyšovanie. Dôvodmi sú podľa Bruchánika rastúce ceny energií a klesajúca kúpyschopnosť obyvateľov.
V roku 2021 výrazne stúpli aj ceny stavebných prác a materiálov, čo ovplyvnilo náklady na výstavbu. Vysoké ceny stavebných prác sú podľa analytika hlavným dôvodom, prečo nemožno očakávať pokles cien novostavieb. Developeri pri súčasných nákladoch nemajú dostatočný priestor na znižovanie cien, aj keby chceli podporiť predaj.
Zvýšenie DPH z 20 % na 23 % podľa analytikov spôsobí priemerné zdraženie bytu o 8 600 eur. „Veľa developerov túto zmenu už do cenníkov zakomponovalo, niektorí ešte nie, ale všetci sa to chystajú urobiť,“ uzatvára analytik s tým, že možno očakávať, že ceny nehnuteľností jednorazovo stúpnu približne o uvedenú sumu.
Ceny nehnuteľností v roku 2025 určite klesať nebudú
„Realitný trh je trh ako každý iný. To znamená, že cena je ovplyvnená dopytom,“ uviedla nedávno pre Startitup riaditeľka FinGO Recloud Róberta Mecková. „My Slováci máme neutíchajúcu potrebu vlastniť nehnuteľnosť. Takže pokiaľ je čo i len najmenšia šanca kúpiť si vlastný byt, urobíme to,“ myslí si Mecková.
Podľa Meckovej sú vyhliadky na vývoj cien nehnuteľností v roku 2025 jednoznačné – ceny určite klesať nebudú. K ich stabilite prispieva aj zvýšenie sadzby DPH o 3 %.
„Ako prvé v tejto súvislosti s príchodom nového roka prirodzene stúpli ceny novostavieb a hneď po nich bude reagovať aj trh so second handovými nehnuteľnosťami.“
V roku 2024 ľudia začali výraznejšie nakupovať, čo postupne viedlo k rastu cien nehnuteľností. Podľa riaditeľky FinGO Recloud ceny rastú najmä v dôsledku odkladanej spotreby, ktorá sa začala už v roku 2022.
„Klienti vidia, že ceny nehnuteľností klesať nebudú. Preto, kto potrebuje, ten kupuje, a kto nemusí, ten nepredáva,“ dodala Mecková.
Podľa nej neexistuje dôvod na pokles cien nehnuteľností. Vysoké ceny materiálov a práce bránia zlacňovaniu novostavieb, čo zároveň udržuje ceny starších bytov na stabilnej úrovni. Vlastné bývanie tak bude naďalej drahšie, pričom k rastu cien prispieva aj inflácia a zvýšené poplatky, ktoré tlačia ceny smerom nahor.
„Otázka je, či to kupujúci akceptujú a transakcie budú pokračovať alebo sa trh pribrzdí a nehnuteľnosti sa budú predávať horšie a dlhšie,“ uzavrela riaditeľka FinGO Recloud.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: SITA, Archív Startitup