Ceny nehnuteľností opäť narástli. Priemernému Slovákovi sa sen o vlastnom bývaní rozplýva
- Tretí štvrťrok za sebou zdražujú byty a domy
- Dostupnosť bývania klesá aj napriek očakávanému zníženiu úrokov

- Tretí štvrťrok za sebou zdražujú byty a domy
- Dostupnosť bývania klesá aj napriek očakávanému zníženiu úrokov
Podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) ceny nehnuteľností na Slovensku v poslednom štvrťroku 2024 naďalej rástli, pričom ide už o tretí štvrťrok po sebe. Medzikvartálne tempo zdražovania dosiahlo 3,6 %, čo je najviac za uplynulé obdobie.
Medziročne sa ceny dokonca zvýšili takmer o 8 %. Z regionálneho hľadiska najväčší nárast zaznamenali Žilinský a Košický kraj, no ceny rástli takmer vo všetkých častiach Slovenska. Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik však upozorňuje, že tento trend negatívne ovplyvní ľudí, ktorí zarábajú priemernú mzdu.
Nepriaznivý trend pre kupujúcich
Finančný analytik Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko upozorňuje, že zrýchlenie rastu cien bývania znamená ďalšie zhoršovanie jeho dostupnosti. „Ak vývoj bude ďalej pokračovať súčasným tempom, tak hrozí, že sa k bývaniu nedostane významná časť zamestnaných ľudí s priemernou mzdou,“ varuje odborník. Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR za celý rok 2024 pritom dosiahla 1 524 eur.
Podľa analytika nie je hlavným dôvodom iba predčasný predaj novostavieb pred zmenou DPH, ale aj fakt, že ceny existujúcich nehnuteľností rástli ešte rýchlejšie (+3,7 %) ako ceny novostavieb (+3,6 %). Staršie byty tvoria väčšinu predajov a sú zvyčajne dostupnejšou možnosťou pre kupujúcich, preto ich zdražovanie priamo ovplyvňuje celkovú dostupnosť bývania.
„Pritom v predchádzajúcom štvrťroku to bolo naopak a ceny novostavieb posilňovali prudšie ako staršie nehnuteľnosti. Keďže starších nehnuteľností sa predáva výrazne viac ako novostavieb a ich kúpa je kvôli celkovo nižšej cenovej úrovni najdostupnejšou možnosťou pre záujemcov o bývanie, znamená to, že celková dostupnosť bývania sa na Slovensku v posledných mesiacoch opäť zhoršila,“ vysvetlil Búlik.
Zmiernenie vývoja úrokov hypoték
Podľa finančného analytika by tento vývoj však mohol zmierniť úročenie hypoték. Pri štandardnej trojročnej viazanosti existuje priestor na zníženie úrokových sadzieb o približne 0,4 percentuálneho bodu. Odborník pri odhade vychádza zo súčasného úročenia trojročných štátnych dlhopisov. Vo februári pritom dosiahol ich priemerný ročný výnos v akceptovaných ponukách úroveň 2,42 %.
„Keďže banky sa snažia udržať medzi úročením hypoték a dlhopisov odstup vo výške približne 1-percentného bodu, tak by aktuálne najnižšie sadzby štandardných hypoték vo viacerých väčších bankách, ktoré sa dnes pohybujú na úrovni 3,8 % (presnejšie 3,79 – 3,89 %, pri 3-ročnej viazanosti), mohli klesnúť na približne 3,4 %,“ uviedol Búlik.
Zároveň však upozornil, že takýto vývoj je neistý pre kolísavé úročenie dlhopisov v uplynulých mesiacoch. Medzi investormi tiež vládne neistota, do akej miery môže Slovensko reálne získať plánované príjmy z konsolidácie.
„Navyše, takéto zníženie úrokových sadzieb ani zďaleka nedokáže ,vymazať‘ výrazný rast cien bývania, ktorý vidíme za posledný rok. Situáciu nezlepšia v najbližších rokoch ani štátom podporované projekty nájomných bytov,“ myslí si Búlik.
Na trhu chýba cez 200-tisíc bytov
Aj napriek tomu, že v Bratislave odovzdali prvé štátom podporované projekty nájomných bytov, počty nestačia. Odborníci odhadujú, že na trhu chýba viac ako 200-tisíc bytov. Odhad robili na základe pomeru počtu obyvateľov na jeden byt v strednej a západnej Európe.
„Keďže projekty nájomných bytov zatiaľ iba uberajú z už začatých projektov bytových domov, celkový počet bytov nijako nezvyšujú, a tým neriešia nedostatok. Rovnako dostupnosť výrazne nezlepšia ani projekty družstevných bytov, ktoré v posledných rokoch začali vznikať pri projektoch novostavieb vo veľkých mestách. Je fakt, že tento model je riešením pre ľudí, ktorým v banke nevychádza dostatočný príjem na hypotéku,“ dodal Búlik.
Upozornil ale, že je to celkovo finančne náročnejšie riešenie v porovnaní s hypotékou. Podľa jedného z najväčších developerov ale nie je reálne, aby družstevné bývanie presiahlo v budúcnosti 10 % z jeho portfólia novostavieb.
Čítajte viac z kategórie: Nehnuteľnosti
Zdroje: Štatistický úrad, Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko - Reakcia na štatistiku ŠÚ SR