Ceny nehnuteľností rapídne stúpajú: Za posledných štrnásť rokov sa zvýšili takmer o 50 %
- Najdrahšie sú Írsko, Luxembursko a Dánsko
- Na Slovensku stále jednoznačne prevláda vlastnenie nehnuteľnosti
- Najdrahšie sú Írsko, Luxembursko a Dánsko
- Na Slovensku stále jednoznačne prevláda vlastnenie nehnuteľnosti
Vlastný byt či dom, považujú mnohí za úplnú samozrejmosť. Zďaleka nie všetci obyvatelia našej planéty, respektíve európskeho kontinentu, to vnímajú rovnakým spôsobom. Nemalý podiel na tom majú aj ceny nehnuteľností, ktoré každý rok dosahujú rekordnejšie výšky.
V tejto súvislosti štatistický úrad Európskej únie, známy ako Eurostat, vypracoval najnovšiu štúdiu. Tá sa podrobne pozerá práve na vývoj cien nehnuteľností od roku 2010 do 2023 a výsledky sú pomerne zarážajúce.
Náklady na bývanie vzrástli v 17 krajinách, naopak klesli v deviatich
Renomovaný portál Euronews uvádza, že v roku 2023 obyvatelia Írska bojovali s najvyššími nákladmi na bývanie, vrátane vody, elektriny a plynu, čo zodpovedalo dvojnásobku priemeru EÚ. Druhým najdrahším miestom v minulom roku bolo Luxembursko (86 % nad priemerom EÚ), nasledované Dánskom (o 80 % viac).
Na druhej strane, ľudia žijúci v Bulharsku a Poľsku mali najlacnejšie bývanie s nákladmi pod priemerom EÚ o 61 %, respektíve 56 %. V rámci sledovaného obdobia náklady vzrástli v 17 členských štátoch EÚ a klesli v deviatich, vrátane Grécka, Cypru a Španielska. Zaujímavé je, že náklady na bývanie sa nezmenili u nášho severného suseda v Poľsku.
Celkový nárast cien takmer o 50 %
Kým bytové krízy sužujú rôzne krajiny v Európe, vrátane Írska či oboch krajín Pyrenejského polostrova. Trend raketového rastu cien nehnuteľností sa v minulom roku mierne zastavil, keď sa európske ceny domov znížili v priemere o 0,3 %. Avšak z dlhodobého hľadiska sa ceny nehnuteľností medzi rokmi 2010 a 2023 v rámci bloku zvýšili v priemere o 48 %, pričom najväčší nárast bol zaznamenaný v Estónsku (+209 %), Maďarsku (+191 %) a Litve (+154 %). Ceny nehnuteľností sa znížili len v dvoch členských štátoch, konkrétne v Taliansku a na Cypre o -8 % a -2 %.
Naopak, náklady na prenájom sa medzitým neustále zvyšovali, v období rokov 2010 – 2023 celkovo o 22 %, pričom takmer všetky členské štáty zaznamenali nárast. Jedinou výnimkou je Grécko. Len pre porovnanie, celková inflácia v EÚ za rovnaké obdobie bola na úrovni 36 %. Existujú však aj krajiny, kde ceny prenájmu rástli vysoko nad úrovňou spomínaného priemeru. V Estónsku, kde bol zaznamenaný najväčší nárast cien prenájmu, náklady vyskočili o neuveriteľných +211 %. V Litve došlo ku skoku o +169 % a nájomné v Írsku sa za rovnaké obdobie zdvojnásobilo.
V tomto kontexte je zaujímavá štatistika, ktorú spomína portál Euro Weekly News. V roku 2023 míňali občania EÚ na bývanie v priemere 19,7 % svojho disponibilného príjmu, ale naprieč jednotlivými štátmi sa toto číslo výrazným spôsobom líši. Napríklad v Grécku išlo v priemere až 35,2 % disponibilného príjmu na bývanie, čo je vôbec najviac spomedzi členských štátov. V prípade ďalších popredných európskych ekonomík Luxemburska a Dánska to bolo viac ako 25 %. Pre ľudí ohrozených chudobou tvorili náklady na bývanie v priemere zarážajúcich 38,2 % ich príjmu.
Čo sa týka vlastnenia nehnuteľností, krajiny bývalého postsovietskeho bloku sú na čele
Euronews tiež upozorňuje na fakt, že v rámci bloku existujú obrovské rozdiely, pokiaľ ide o vlastníctvo nehnuteľnosti. Napríklad v Rumunsku vlastní svoje obydlie viac ako 95 % obyvateľstva. V tesnom závese za touto pomerne chudobnou krajinou nasleduje práve Slovensko, Chorvátsko a Maďarsko, kde vlastný byt alebo dom vlastní viac ako 90 % ľudí.
Na prvý pohľad paradoxom je, že najbežnejšie sú prenájmy vo Švajčiarsku a Nemecku. Teda v jedných z najvyspelejších krajín starého kontinentu, kde viac ako polovicu obyvateľov tvoria nájomníci. V rámci celého 27-členného bloku viac ako dve tretiny, presnejšie 69 % obyvateľov vlastnilo svoj domov. Zatiaľ čo zvyšných 31 % žilo v uplynulom roku v prenájme.
V EÚ v roku 2023 žila o niečo viac ako polovica obyvateľstva v dome (najviac v Írsku, kde to je až 90 %), pričom takmer 48 % bývalo v byte a menšina (0,6 %) si zvolila alternatívny, a zároveň často lacnejší typ ubytovania, ako napríklad hausbóty a dodávky.
Ako Európa zápasí s problémami dostupnosti bývania, rozdiely v nákladoch a vlastníctve domov odhaľujú, že kontinent je rozdelený. Či už ide o prenájom alebo kúpu, dostupnosť bývania naďalej výrazne zaťažuje domácnosti. To zdôrazňuje potrebu komplexných politických riešení naprieč celou EÚ.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euro Weekly News, Euronews