Ceny palív na Slovensku vystrelili: „Tankovacia turistika“ je aktuálne skutočne výhodná, hodnotí odborník
- Palivo zdraželo o tri centy za liter
- Na Slovensku tankujeme drahšie ako v susedných krajinách

- Palivo zdraželo o tri centy za liter
- Na Slovensku tankujeme drahšie ako v susedných krajinách
Štatistický úrad priniesol aj tento týždeň zaujímavé dáta. Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Z analýzy tiež vyplýva, že za pohonné látky platíme na Slovensku viac ako v Česku, Poľsku, Maďarsku či Rakúsku.
Analytici tiež konštatujú, že najbližšie obdobie zmeny neprinesie, ceny benzínu či nafty klesať nebudú. Za lacnejším tankovaním sa tak, berúc do úvahy priemernú spotrebu, oplatí cestovať desiatky kilometrov. Pozreli sme sa na to, koľko na Slovensku zaplatíš za benzín či naftu.
Lacnejšie natankuješ u susedov
Slovensko má najdrahší benzín spomedzi susedných krajín Európskej únie. Ceny pohonných látok každý týždeň analyzuje Štatistický úrad, ktorý ich zverejňuje aj na svojej stránke.
Z údajov vieme, že v medzitýždňovom porovnaní ceny benzínu na Slovensku sme zaznamenali najvyšší percentuálny skok v strednej Európe. Drahší benzín máme napríklad v porovnaní so susednými Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom.
„Na Slovensku je momentálne najdrahší benzín 95 spomedzi susediacich krajín EÚ. Zároveň zaznamenali domáce palivá najvyšší medzitýždenný percentuálny skok v strednej Európe. Cena 95-oktánového benzínu je v porovnaní s Českom a Poľskom o +7,3 % vyššia. Ceny sú vyššie aj v porovnaní s Maďarskom (o +4,5 %) a Rakúskom (o +1,6 %),“ zhodnotil pre agentúru TASR analytik ČSOB Marek Gábriš.
Pri cenách nafty je podľa analytika situácia rôznorodejšia. Na Slovensku je jej cena vyššia o 4,6 % oproti Českej republike a približne o 1,5 % oproti Poľsku. Drahšia nafta ako na Slovensku je však v Maďarsku a Rakúsku.
„Za lacnejším tankovaním sa tak, berúc do úvahy priemernú spotrebu, oplatí cestovať desiatky kilometrov,“ zhodnotil Gábriš.
Koľko dnes platíme za palivo?
Z tabuľky, ktorú zverejnil úrad, vieme jasne porovnať aktuálne ceny.
Vodiči počas 12. týždňa roka 2024 nakupovali benzín natural 98 za 1,851 eur, čo bolo o 3 centy viac ako v predošlom týždni. Cena benzínu natural 95 v medzitýždňovom porovnaní bola na úrovni 1,635 eura za liter a nafta sa predávala za 1,596 eura, obidve pohonné látky zdraželi o takmer 3 centy.
Cena plynu LPG iba mierne stúpla 0,705 eura za liter a plyn LNG nepatrne klesol na 1,466 eur za kilogram. Hodnota CNG sa nezmenila a bola na úrovni 1,602 eura za kilogram.
Z analýzy cien tiež vieme potvrdiť, že ceny paliva v 11. týždni tohto roka väčšinou klesali. V priemere sa ceny natural 95-oktánového benzínu pohybovali na 1,607 eura za liter (- 2 eurocenty na liter); cena 98-oktánového benzínu nepatrne stúpla na 1,819 eura za liter (+ 1 eurocent na liter). Cena nafty sa medzitýždenne znížila o dva eurocenty, keď sme jeden liter mohli v priemere natankovať za 1,569 eura za liter.
Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov počas uplynulého týždňa vzrástli. A nielen to. Dosiahli aj najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov, teda od novembra minulého roka.
Úrad sleduje aj vývoj cien elektriny na dobíjanie elektromobilov
Štatistický úrad zverejňuje priemerné ceny celkovo 9 pohonných látok v Slovenskej republike v týždennej a mesačnej periodicite. Od januára 2024 bol zoznam sledovaných pohonných hmôt rozšírený o tri nové palivá – bioLNG (skvapalnený biometán), vodík (alternatíva za benzínové alebo naftové palivo) a elektrickú energiu slúžiacu na dobíjanie elektromobilov.
Cieľom rozšírenia zverejňovaných pohonných látok je umožniť napríklad dopravcom a ďalším podnikateľským subjektom získať oficiálne údaje o priemerných cenách novo využívaných palív pre účtovné účely.
Čo prinesú nasledujúce dni?
Veľké zmeny na slovenských čerpacích staniciach analytici neočakávajú. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ostatný vývoj na ropnom trhu bude znamenať, že ceny benzínu na slovenských pumpách sa budú blížiť k 1 euru a 65 centov a ceny nafty zotrvajú mierne nad 1 eurom a 60 centami.
Pre ceny na domácich čerpacích staniciach existuje podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčeka priestor pre dorovnanie posledných rastov na cene ropy. A to najmä pri benzíne.
„Samozrejme, geopolitika ostáva hlavným rizikom pre pohyby obidvoma smermi a svoju úlohu bude zohrávať aj dopyt po palivách v priebehu Veľkej noci, to sa však v štatistikách prejaví až o následné dva týždne,“ dodal Boháček.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, SITA , Štatistický úrad SR