Slovensko sa stalo mekou „lacného“ tankovania. V cenách benzínu a nafty prichádza zlom
- Očakáva sa nárast cien paliva
- Takýto je vývoj na nasledujúce týždne
- Očakáva sa nárast cien paliva
- Takýto je vývoj na nasledujúce týždne
Ceny benzínu v minulom týždni klesli a to až o 2,05 percent, teda o 0,033 eura za liter, na 1,577 eura/l. Ceny nafty taktiež výrazne klesali, až o 1,67 %, teda o 0,025 eura/l, a dostali sa na úroveň 1,472 eura/l.
V nasledujúcich týždňoch sa ďalší pokles už očakávať nedá a skôr sa dá predpokladať rast cien nafty a mierny rast cien benzínu. V piatok to uviedol analytik finančných trhov XTB Marek Nemky. Správu priniesla TASR.
Aký bude najbližší vývoj na čerpacích staniciach?
„Veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame, ktoré nám naznačujú najbližší vývoj cien na čerpacích staniciach, ukazujú nárast cien nafty z dôvodu nárastu cien ropy. Po benzíne pravdepodobne až taký vysoký dopyt nebol a časť rastu cien primárnej suroviny absorbovali rafinérie, ktorým sa znížila marža. Výhľad na ďalšie týždne tak ostáva na rast cien nafty a mierny rast cien benzínu,“ uviedol Nemky.
Dôvodom sú najmä ceny ropy. Tie v predchádzajúcom týždni po prudkom prepade nakoniec uzatvorili iba o 2,45 % nižšie ako v týždni predošlom, teda na hodnote 79,62 dolára (73,83 eura) za barel (1 barel = 159 litrov) ropy Brent. Pokles, ktorý prichádzal po rozhodnutí organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), netrval príliš dlho a v súčasnosti už sú ceny ropy na hodnote nad 82 dolárov za barel, teda o 3 % vyššie.
Cena závisí aj od ropy
Analytik dodal, že rastúce ceny ropy podporili aj revízie odhadov ropného trhu od EIA (Energy Information Administration), IEA (International Energy Agency) a OPECu, ktoré očakávajú znižovanie zásob na trhu v roku 2024, teda naznačujú mierny nedostatok ropy.
„To znamená, že priestor na ďalšie zníženie cien na burze je tak limitovaný,“ priblížil Nemky.
Napriek týmto odhadom to však zatiaľ na podstatné oživenie dopytu podľa analytika nevyzerá. Zásoby ropy v Spojených štátoch naďalej rastú. Tlmiť dopyt aj v letných mesiacoch budú aj vysoké úrokové sadzby americkej centrálnej banky Fed a cenový vývoj ropy tak nemá až taký výrazný potenciál na prudký rast.
„Budúcnosť cenového vývoja ropy je však nateraz otázna, keďže na jednej strane svetové organizácie odhadujú silnejší dopyt, ale na druhej strane doterajšie dáta nenaznačujú silné oživenie spotreby palív. Budeme si tak musieť ešte počkať na štart motoristickej sezóny a ďalšie prichádzajúce dáta, ktoré nám odhalia ďalší potenciálny vývoj,“ dodal analytik.
Ceny dlhodobo klesali
Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov a motorovej nafty počas 23. týždňa 2024 opätovne klesli. Cena nafty dosiahla najnižšiu hodnotu za posledných 11 mesiacov (od začiatku júla 2023). Motoristami preferovaný benzín 95 sa predával najlacnejšie od konca januára tohto roka a cena kvalitnejšieho benzínu 98 bola na úrovni zo začiatku februára 2024. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Spotrebitelia počas 23. týždňa nakupovali liter nafty za 1,472 eura, ktorá v medzitýždňovom porovnaní zlacnela o 2,5 centa. Benzín natural 95 sa predával za 1,577 eura za liter, čo predstavovalo zlacnenie o tri centy. Prémiový benzín natural 98 oproti predchádzajúcemu týždňu zlacnel takmer o 4 centy na úroveň 1,790 eura za liter.
Ostatné pohonné látky zaznamenali rozdielne cenové výkyvy. Liter skvapalneného ropného plynu (LPG) sa predával za 0,680 eura, čo predstavovalo oproti predchádzajúcemu týždňu zlacnenie o 1,5 centa. Naopak, skvapalnený zemný plyn (LNG) medzitýždenne zdražel o jeden cent na 1,553 eura za kilogram. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) sa nezmenila a ostala na úrovni 1,600 eura za kilogram.
V medziročnom porovnaní bola cena motorovej nafty vyššia o 3,4 % a benzín 98 bol drahší o 0,5 %. Naopak, cena naturalu 95 medziročne klesla o 0,4 %. Cena plynu CNG bola o 6,7 % vyššia ako v 23. týždni roka 2023 a plyn LNG bol drahší o 4,1 %. Cena plynu LPG medziročne klesla o 0,7 %.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroj: TASR