Ceny pohonných hmôt môžu vystreliť do výšin. Ak sa tak stane, netreba sa báť, vysvetľuje analytik
- Cena benzínu opäť stúpla
- Ceny pohonný hmôt sa budú počas tohto roka ešte meniť
- Cena benzínu opäť stúpla
- Ceny pohonný hmôt sa budú počas tohto roka ešte meniť
Nafta a benzín sa v poslednom roku vo svojich cenách „pretekajú“ a predbiehajú jeden druhého. Počas vianočných sviatkov, ešte krátko pred nimi a pár dní po nich, bola cena pohonných hmôt akoby zamrznutá na jednom čísle a líšila sa len v stotinovom či tisícinovom čísle za čiarkou. Motoristi si na to zvykli, a tak im opätovné zmeny súm môžu prísť zase privysoké.
Tentokrát zdražel benzín a nafta ostala nemenná, informuje portál TV Noviny. Ako pre nich uviedol analytik XTB Lukáš Lipovský, môže za to aj vývoj v Číne a nízka cena ruskej ropy. Pre TV Noviny uviedol, že Čínska vláda mala poľaviť od striktného presadzovania zero covid policy, čo krajine pomohlo v hospodárskom raste a práve to malo viesť k nárastu dopytu po palivách.
Vo väčšine prípadov to bývalo tak, že nafta bola lacnejšia ako benzín, keďže je na ňu uplatnená nižšia spotrebná daň. No od mája 2022 sa situácia otočila a diesel je od benzínu drahší. Môže za to nevyspytateľná situácia na trhoch, ktorá bola spôsobená vojnou na Ukrajine.
Štatistický úrad SR uvádza dáta, z ktorých jasne vyplýva, že priemerná cena za 95-oktánový natural benzín bola 1,489 eur/l, pričom na začiatku decembra bola jeho cena 1,577 eur/l. Nafta, diesel dnes stojí 1,617 eur/l a na začiatku decembra bola jeho suma 1,718 eur/l.
Ceny by mohli klesať
Ešte 16. januára sa uvádzalo, že ceny pohonných látok sú už niekoľko týždňov stabilné na úrovni okolo 1,5 eura za liter 95-oktánového benzínu a 1,63 eura za liter nafty, a to najmä z dôvodu poklesu ceny ropy. Tento trend však môže rýchlo zmeniť najmä rast dopytu po zrušení pandemických opatrení a opätovnom otvorení čínskej ekonomiky, upozornili analytici.
„Ak na trhoch aktuálne prevládne optimizmus, hlavne čo sa týka čínskeho dopytu, bude to, samozrejme, vyvíjať tlak na rast cien ropy. Takže krátkodobo môžu ceny na ropnom trhu rásť,“ očakáva analytička 365.bank Jana Glasová.
Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že podľa profesionálnych obchodníkov s ropou trh podceňuje vplyv otvorenia čínskej ekonomiky na svetové ceny tejto strategickej suroviny. Pokiaľ by navyše Rusko obmedzilo produkciu ropy ako odpoveď na západné sankcie a zastropovanie cien ruskej ropy, môže cena tejto komodity vzrásť výrazne.
Glasová zdôraznila, že z dlhodobejšieho hľadiska bude ďalší vývoj na ropnom trhu závisieť najmä od toho, ako budú trhy ďalej vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva.
„Celkovo ale predpokladáme, že ceny ropy by v tomto roku mohli mať skôr mierne klesajúci trend, čo bude súvisieť aj so spomaľovaním globálnej ekonomiky. Nepredpokladáme, že by sa ropa vrátila na také vysoké úrovne, aké boli dosahované po vypuknutí vojny na Ukrajine,“ uviedla analytička.
Niektorí experti však majú pesimistickejšie očakávania. Americká banka Goldman Sachs napríklad nevylučuje rast ceny ropy v lete na úroveň okolo 110 USD za barel (159 litrov) zo súčasných približne 84 USD.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TV Noviny, Štatistický úrad, TASR