Ceny potravín sa na Slovensku značne zvýšili. To najhoršie nás však len čaká

  • Analytici z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS upozorňujú, že odvod pre reťazce sa zásadným spôsobom preniesol do cien potravín a po marci môžeme očakávať ďalšie zvýšenie cien.
hop
fb:YEME plnochutné potraviny
  • Analytici z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS upozorňujú, že odvod pre reťazce sa zásadným spôsobom preniesol do cien potravín a po marci môžeme očakávať ďalšie zvýšenie cien.

O osobitnom 2,5 % odvode sa toho už popísalo a povedalo veľa. Napríklad laická, ale aj odborná verejnosť tvrdila, že sa kvôli nemu budú zdražovať potraviny. No predkladatelia zákona všetkých presvedčovali, že to tak nebude.

Dnes je jasné, že spotrebiteľské ceny v januári vzrástli oproti decembru minulého roka v priemere o 1,1 %, pričom najviac, o tri percentá, sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov. Medzimesačne sa, naopak, znížili ceny odevov a obuvi, v doprave, poštách a spojoch, nábytku a bytového zariadenia. Nezmenené zostali ceny vzdelávania, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ministerstvo pôdohospodárstva však odmieta, že za zvyšovaním cien je nový odvod. „Účtovné obdobie najväčších obchodných reťazcov je od 1.3. a od tohto dátumu pre nich platí aj osobitný odvod, čiže v januári tieto reťazce odvod ešte neplatili. Práve naopak, napríklad obchodný reťazec Kaufland napriek zavedeniu mimoriadneho odvodu avizoval zmrazenie cien a obchodný reťazec LIDL dokonca ich znižovanie,“ odkázal tlačový odbor.

Máme sa načo tešiť

Tento odvod však skôr či neskôr zasiahne všetky reťazce, a tie ovládajú približne 80% predaja potravín na Slovensku. Odhadovaná výška odvodu za rok je cca 150 miliónov eur. Naozaj si niekto myslí, že reťazce to zaplatia zo svojho?  Nie, nezaplatia. Postupne, časom a nenápadne budú zdražovať predovšetkým potraviny, aby si tento odvod kompenzovali.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: fb:YEME plnochutné potraviny

Odvod sa navyše bude platiť nielen z predaja potravín, ale aj z predaja kozmetiky, oblečenia či elektroniky v obchodných reťazcoch. Navyše, odvod sa dotkne aj sietí, v ktorých predaj potravín netvorí významný podiel na obrate, ako je napríklad drogéristická sieť dm drogerie markt a ďalšie. Stačí, že predaj potravín tvorí viac ako 10 % na ich obrate. Odvod však budú musieť reťazce platiť z celého čistého obratu, nielen z obratu dosiahnutého predajom potravín.

Na podporu slovenských potravín máme miliardy

Na podporu poľnohospodárov a potravinárov má Slovensko už teraz miliardy eur z eurofondov. V rokoch 2014 – 2020 a 2011 – 2027 môže Slovensko čerpať na podporu poľnohospodárov a potravinárov spolu 9 miliárd eur zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: fb:YEME plnochutné potraviny

Slovenskí dodávatelia, potravinári aj poľnohospodári nie sú schopní napriek takto vysokej možnej podpore zo strany štátu pokryť dopyt slovenských spotrebiteľov a obchodníkov po kvalitných slovenských potravinách.

Využije ministerstvo pôdohospodárstva efektívne ďalších 150 miliónov ročne?

Je to len 1,5 % zo sumy, ktorú môžeme získať z eurofondov. Podľa vyjadrení ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej z minulého roku, ministerstvo plánuje použiť vyzbierané financie na vytvorenie rizikového fondu, marketingového fondu, na boj proti klimatickým zmenám a možnože na nákup nových technológií do potravinárskeho priemyslu. Tieto aktivity, okrem „možnože podpory nákupu nových technológií“, však nevyriešia najväčšie problémy (dostatočnú výrobnú kapacitu, požadovanú kvalitu, dizajn a obal a pod.) slovenského pôdohospodárstva a potravinárstva.

Slovensko trpí úzkou špecializáciou slovenskej rastlinnej a živočíšnej výroby a nedostatočnou technologickou vyspelosťou mnohých slovenských výrobcov potravín, čo znemožňuje väčší a rýchlejší nárast slovenských potravín na pultoch všetkých obchodov, nielen reťazcov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá