Ceny potravín sú medziročne vyššie až o 12 %, najviac zdraželo to, čo je v každom nákupnom košíku
- V obchodoch sme platili viac
- Drahšie nás vyšli aj služby
- V obchodoch sme platili viac
- Drahšie nás vyšli aj služby
Medziročná hodnota inflácie v marci vzrástla na 10,4 %, pričom vo februári bola na úrovni 9 %. Medzimesačný aj medziročný rast cien pocítili podľa Štatistického úradu SR slovenské domácnosti v obchodoch s potravinami, na pumpách aj na účtoch za energie. Po februárovej úprave spotrebnej dane z tabakových výrobkov si priplatili aj fajčiari.
Najvýznamnejšie vzrástli ceny chleba a obilnín
Ceny potravín boli medziročne vyššie o 12 %. Potraviny boli medziročne drahšie vo všetkých deviatich sledovaných potravinových položkách. Najvýznamnejšie vzrástli podľa úradu ceny chleba a obilnín o 14 %, mlieka, syrov a vajec o 12,1 % a olejov a tukov o 26 %, ale tiež zelenina o 24,7 % či mäso o 6,4 %.
Z nealkoholických nápojov sme viac zaplatili za kávu, čaj a kakao aj za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy. Potraviny, vrátane nealkoholických nápojov, sú druhou najvýznamnejšou položkou vo výdavkoch slovenských domácností.
Spotrebitelia zaplatili viac aj za ambulantné služby
Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností tvorí bývanie a energie. V marci rast cien dosiahol 14,4 %, pričom domácnosti si priplatili nielen za energie či nájomné, ale aj za služby.
Pri energiách sa stále prejavuje podľa úradu vplyv úprav cien v rámci regulovaných sieťových odvetví z januára, v marci k tomu pribudol vplyv rastu cien tepelnej energie o 15,1 % aj za pevné palivá o 12,8 %.
Pretrvávajúci rast cien stavebných materiálov v spotrebnom koši naďalej zvyšuje ceny imputovaného nájomného, v marci dosiahlo rast o 17,4 %, čo bola najvyššia hodnota v tomto roku.
Pohonné hmoty boli v marci medziročne drahšie o 27,9 %, tabak o 5,7 % a rástli aj ceny jednotlivých druhov alkoholických nápojov. Medziročný rast cien sa prejavuje aj pri cenách rôznych služieb. Od júla 2019 boli v marci prvýkrát upravené ceny za poštové služby, medziročne tak boli vyššie o 17,6 %.
Spotrebitelia zaplatili viac napríklad za ambulantné služby o 6,3 %, finančné služby o 7,8 %, v kaderníckych a skrášľovacích salónoch o 11,1 %.
Zdroj: SITA