Ceny ropy atakujú historické maximum. Rusko môže z tejto situácie rapídne profitovať
- Ceny ropy v tomto roku zatiaľ vzrástli o viac ako 10 %
- Daný problém nastal po znížení produkcie zo Saudskej Arábie a Ruska
- Ceny ropy v tomto roku zatiaľ vzrástli o viac ako 10 %
- Daný problém nastal po znížení produkcie zo Saudskej Arábie a Ruska
Ceny ropy dosahujú historické maximum. Od júna totiž vzrástli o takmer 30 %. Dôvodom bolo práve zníženie produkcie v Rusku a Saudskej Arábii a rastúci dopyt z Číny. Napríklad ropa Brent, referenčná cena ropy vzrástla na 10-mesačné maximum, a to takmer na 94 dolárov za barel.
AP News informujú, že spomínaný nárast komplikuje aj globálny boj proti inflácii a živí ruskú vojnovú hruď. To predstavuje problémy ako pre politikov, tak aj pre ľudí, ktorí musia míňať viac peňazí, aby sa dostali do práce, alebo prepravili svetový tovar.
Niektorí analytici si myslia, že ropa by mohla dosiahnuť hodnotu až 100 dolárov za barel, a to na základe silného dopytu a obmedzenej ponuky. Ale to nie je zďaleka jediný pohľad.
„Ceny ropy síce môžu byť volatilné, no je nepravdepodobné, že zostanú na aktuálnom maxime,“ povedal pre AP News Jorge Leon, senior viceprezident pre ropné trhy v Rystad Energy. V posledných troch mesiacoch roka zároveň predpokladá ceny v priemere na nízkych 90 dolároch.
AP News taktiež uvádzajú, že „saudskoarabské škrty“ predstavovali jednostranný krok mimo rámca aliancie OPEC+. To znamená, že kráľovstvo môže podľa potreby vykonať zmeny, aby rýchlo reagovalo na meniace sa trhové podmienky.
„Nemyslím si, že pre Saudov bude múdre tlačiť tak tvrdo,“ dodáva Leon. „Posledná vec, ktorú chcete urobiť, je opäť podporiť infláciu oveľa vyššími cenami ropy. To zabije ekonomický rast. Nižší rast bude znamenať nižší dopyt po rope na konci dňa.“
Ceny ropy sú aktuálnou výhodou Ruska
Ropa je hlavným zdrojom peňazí Ruska, takže vyššie ceny pomáhajú Kremľu zaplatiť za jeho inváziu na Ukrajinu a rozsiahle západné sankcie zamerané na „rozdrvenie“ jeho vojnovej ekonomiky.
„Nedávny nárast cien ropy spolu so znížením zľavy, ktorú sankcie prinútili Rusko ponúkať svojim ázijským zákazníkom, znamená, že Moskva získa výrazne vyššie príjmy z tohto exportu,“ povedal Benjamin Hilgenstock, hlavný ekonóm na Kyjevskej ekonomickej škole.
„Dodatočné príjmy by mohli dosiahnuť odhadom 17 miliárd dolárov v tomto roku a 33 miliárd dolárov v budúcom roku,“ uviedol Hilgenstock v online diskusii, ktorú usporiadalo Centrum pre európsku politiku so sídlom v Bruseli.
Rusko však stále nachádza spôsoby, ako tento strop obísť. Využíva napríklad flotily duchových tankerov maskujúcich svoje vlastníctvo a pôvod ropy, ktorú prevážajú.
Akékoľvek dodatočné príjmy z exportu pomáhajú podporovať ruskú menu a to, čo všetko, čo môže dovážať – vrátane zbrojných komponentov.
Rusko stratilo približne 100 miliárd dolárov na príjmoch z ropy po zákaze dovozu do Európskej únie a cenovom strope 60 dolárov za barel, ktorý uvalila skupina siedmich veľkých ekonomík. Daný fakt bráni západným poisťovateľom a zasielateľom manipulovať s ropou a cenou nad touto úrovňou.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Denník The Guardian píše, že sa očakávajú rastúce náklady na palivo a dopyt zo strany čínskej ekonomiky, ktorá patrí medzi najväčšieho svetového dovozcu ropy. Tie zahmlia vyhliadky centrálnych bánk a ich poslania znížiť mieru inflácie, ktorá je stále výrazne nad cieľovou úrovňou 2 %.
Pokles cien ropy taktiež zohrával veľkú úlohu pri poklese inflácie v prvom polroku tohto roka. V súčasnosti sa však očakáva, že rast bude pôsobiť ako brzda v druhom polroku a v roku 2024.
Zdroje: AP News, AP News, AP News, The Guardian, AP News , YouTube/Lena Petrova, CPA - Finance, Economics & Tax