Ceny ropy prudko stúpnu: Slováci si za benzín a naftu už čoskoro poriadne priplatia

  • Ceny palív na Slovensku budú rásť
  • Najbližší týždeň by to mohlo byť ešte len mierne zdražovanie, tvrdí odborník
Tankovanie benzinu do auta.
Ilustračné foto Freepik/@senivpetro
  • Ceny palív na Slovensku budú rásť
  • Najbližší týždeň by to mohlo byť ešte len mierne zdražovanie, tvrdí odborník

Vodiči na Slovensku si nedávno mohli vychutnať najnižšie ceny pohonných hmôt za posledné roky. Ešte pred pár dňami to vyzeralo, že ceny pôjdu ešte nižšie, no situácia sa však rýchlo zmenila.

Ropa môže kvôli napätiu vo svete vystúpiť až na 100 dolárov za barel, tvrdí analytik Marek Nemky z XTB. To by mohlo znamenať ďalšie zdražovanie na čerpacích staniciach.

Vývoj cien pohonných látok

Koncom septembra sa ceny pohonných látok takmer nemenili. Zníženie bolo len minimálne. Diesel aj benzín 95 si udržali nízku cenu, pričom benzín 98 po zdražení z predchádzajúceho týždňa mierne klesol. Vodiči v porovnaní s minulým rokom platili o 12 až 18 percent menej. Tieto údaje zverejnil Štatistický úrad SR.

Benzín 95 sa predával za rovnakú cenu ako začiatkom roku 2022, čo je stále najnižšia hodnota za posledné dva a pol roka. Diesel, najpredávanejšia pohonná látka, už dvanásty týždeň po sebe zlacnel. Benzín 98, ktorý v minulom týždni výraznejšie zdražel, mierne klesol.

V 39. týždni motoristi za benzín 98 zaplatili v priemere 1,687 eura, benzín 95 stál 1,475 eura a nafta 1,401 eura za liter. Ceny týchto troch pohonných látok klesli oproti predchádzajúcemu týždňu len o niekoľko desatín centa.

Aj ceny plynov sa počas týždňa takmer nepohli. Stlačený zemný plyn (CNG) sa predával za 1,552 eura za kilogram, rovnako ako predtým. Skvapalnený ropný plyn (LPG) ostal na 0,715 eura za liter. Iba skvapalnený zemný plyn (LNG) zdražel o dva centy na 1,683 eura za kilogram.

V 39. týždni bola motorová nafta lacnejšia o 17,8 % v porovnaní s minulým rokom, 95-oktánový benzín zlacnel o 13,4 % a 98-oktánový o 11,8 %. Naopak, LNG bol o 18,9 % drahší, LPG o 2,1 % a CNG klesol o 5,9 % oproti vlaňajším cenám.

Nestabilné ceny ropy

Ceny ropy sú stále veľmi nestabilné a rýchlo reagujú na geopolitické udalosti. Minulý týždeň ropa klesla o 3,37 % kvôli slabšiemu dopytu, no tento týždeň vzrástla o 4,5 %. V posledných dňoch jej cena výrazne stúpla. Pred týždňom sa barel predával za 72 dolárov, no v piatok ráno už presiahla 78 dolárov.

„Hlavným faktorom rastu cien je opätovný útok Iránu na Izrael balistickými strelami. Hoci Izrael ani jeho okolie nepatria k významným producentom ropy, Irán produkuje približne 3,5 milióna barelov denne,“ uviedol analytik investičnej platformy XTB Marek Nemky.

tankovanie
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nemky spomenul, že obchodníci majú obavy z možnej izraelskej odvety, ktorá by mohla zasiahnuť iránske ropné zariadenia, pretože ropa je kľúčovým zdrojom príjmov pre Irán.

Aj keď by Saudská Arábia mohla rýchlo zvýšiť ťažbu, keďže momentálne nevyužíva plnú kapacitu na podporu cien, situáciu komplikuje možné ohrozenie Hormuzského prielivu. Týmto strategickým bodom prechádza takmer pätina svetovej produkcie ropy z Perzského zálivu, a ak by Irán tento priechod zablokoval, ceny ropy by mohli prekročiť aj 100 dolárov za barel.

Napriek týmto rizikám Nemky tvrdí, že trh je momentálne dobre zásobený a očakáva sa prebytok. Zvýšená produkcia v Líbyi a plánované zmiernenie obmedzení zo strany OPEC v decembri tomu výrazne napomôžu. Aj nárast zásob ropy v Spojených štátoch ukazuje, že ropy je na trhu dostatok.

Príde zdražovanie

Ceny palív v Rotterdame stúpli, čo naznačuje, že aj na Slovensku sa palivá môžu zdražieť. Nemky predpokladá, že v najbližších dňoch by mohlo dôjsť k nárastu cien benzínu a nafty o 1 až 2 centy na liter. Situácia je stále nejasná a všetko závisí od toho, ako Izrael zareaguje a či zasiahne ropnú infraštruktúru.

Blízky východ zohrá dôležitú úlohu v ďalšom vývoji cien ropy.

Svoje rozhodnutie o ťažbe môže pridať aj OPEC+, hoci jeho vplyv už nie je tak silný ako v minulosti.

Zdroje: Štatistický úrad SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá