Ceny ropy rapídne vystrelili: Rafinérie sú v strehu, hroziť môže nedostatok nafty
- Svetové trhy čelia rastúcemu napätiu a nedostatku ropy
- To vedie k výraznému nárastu cien palív
- Doplatia na to opäť iba obyčajní ľudia
- Svetové trhy čelia rastúcemu napätiu a nedostatku ropy
- To vedie k výraznému nárastu cien palív
- Doplatia na to opäť iba obyčajní ľudia
Svetové trhy ropy a palív prechádzajú gradujúcou fázou nestability. Rastúce ceny energií sa stávajú stále viditeľnejšími a môžu mať vážne dôsledky pre naše denno-denné životy. Prečo sa to deje a ako môže toto napätie ovplyvniť ekonomiku?
Rafinérie, ktoré spracovávajú surovú ropu a vytvárajú naftové produkty, sa stretli s nárazovým zvýšením dopytu. Pandémia COVID-19 zasiahla do svetového hospodárstva a obmedzila pohyb. To viedlo k poklesu dopytu po ropných produktoch, informoval slovenský portál Trend, ktorý prebral informáciu od zahraničnej agentúry Bloomberg.
Avšak s obnovou hospodárstva sa mobilita zvyšuje, čo vedie k rastúcemu dopytu po benzíne a naftových palivách. Rafinérie sú však obmedzené v rýchlosti, akou môžu zvyšovať svoju produkciu, a to vytvára deficit na trhu.
Ceny ropy extrémne rastú
Ceny ropy sa stávajú stále nákladnejšími pre bežných spotrebiteľov. Americké ceny sa približujú k úrovni 140 dolárov za barel, čím sa dostávajú na historické maximum. Európa nie je výnimkou, kde ceny ropy stúpli o viac ako 60 percent od začiatku roka. Tieto vysoké ceny majú priamy dosah na každodenný život, pretože vyššie ceny palív zvyšujú náklady na dopravu a výrobu.
Rovnako dôležité je aj rozhodnutie Saudskej Arábie a Ruska znížiť svoju produkciu ropy. Tieto dve krajiny sú členmi aliancie OPEC+, ktorá reguluje produkciu ropy na svetovom trhu. V septembri 2023 oznámili, že tieto obmedzenia potrvajú do konca roka.
Toril Bosoni, vedúci divízie trhu s ropou v Medzinárodnej agentúre pre energetiku, varuje, že hrozí pokračujúce napätie na trhu, najmä čo sa týka rafinovaných produktov, vrátane nafty.
Dodávky z Ruska
Obavy o dodávky ropy zo závislých krajín, ako je Rusko, sa tiež prehlbujú. Rusko je stále jedným z hlavných dodávateľov ropy na svetové trhy, ale naznačuje, že sa snaží obmedziť objem paliva, ktorý posiela na trh. To môže viesť k ešte väčšiemu nedostatku na svetovom trhu.
Čína, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy, zohráva v tejto situácii tiež svoju úlohu. Nedávno obmedzila kvótu na vývoz paliva. Obchodníci a analytici však tvrdia, že plánovaný objem nebude stačiť na uspokojenie rastúceho dopytu.
Tento nedostatok ropy sa už prejavuje na kľúčových trhoch. Zásoby ropy v USA a Singapure sú pod normálnou úrovňou a aj zásoby krajín OECD sú nižšie ako pred piatimi rokmi.
Trpia obyčajní ľudia
Clay Seigle, riaditeľ globálnej analytickej spoločnosti Rapidan Energy Group, upozorňuje, že rast cien ropy má priamy dosah na bežných ľudí. Vyššie ceny palív znamenajú vyššie prepravné náklady, čo sa prejavuje vo vyšších cenách výrobkov a služieb. Toto zvýšenie nákladov môže ohroziť hospodársky rast a vyvoláva obavy o ekonomickú stabilitu.
Saudská Arábia, najväčší svetový exportér ropy, v júli 2023 zaznamenala výrazný pokles vývozu, píše TASR. Údaje od organizácie Joint Organizations Data Initiative (JODI) ukazujú, že vývoz sa znížil o približne 11,6 percenta na 6,01 milióna barelov denne, čo je najnižšia úroveň od júna 2021. To sa stalo v dôsledku dobrovoľného zníženia produkcie o 1 milión barelov denne, čo je najväčší pokles za niekoľko rokov.
Celkovo je situácia na globálnom trhu s ropou a energetikou komplexná a má značný vplyv na hospodárstva jednotlivých krajín. Rast cien ropy a palív zvyšuje náklady na život.
Zdroje: TASR, Trend, Bloomberg