Ceny ubytovania v Tatrách prudko stúpnu. Majitelia hotelov sú nahnevaní
- Pobyt v Tatrách sa od budúceho roka výrazne predraží
- Zvýši sa daň z ubytovania
- Pobyt v Tatrách sa od budúceho roka výrazne predraží
- Zvýši sa daň z ubytovania
Daň za ubytovanie vo Vysokých Tatrách sa zvýši z dvoch eur na 3,5 eur. Vlastníci hotelov a penziónov vyjadrujú nespokojnosť, pretože podľa nich suma dosahuje úroveň alpských stredísk. Samospráva tvrdí, že takáto kritika nie je oprávnená.
Dovolenkári s rezerváciami zimných pobytov ešte nebudú čeliť zvýšeniu dane za ubytovanie. Ako uvádza portál Správy RTVS, kúpeľný poplatok sa zvýši až od prvého marca, čo výrazne zvýši náklady na víkendové pobyty.
„Keď k nám príde päťčlenná rodina do konca februára, tak zaplatí na ubytovacom poplatku 20 eur na dve noci. Keď k nám príde rodina po 1. marci, tak za tie dve noci zaplatí 35 eur,“ uviedol konateľ siete hotelov v Tatrách Matej Matejka pre Správy RTVS.
Príliš veľké riziko
Niektorí miestni podnikatelia vyjadrujú nespokojnosť s tým, že po zvýšení sa daň z ubytovania vo Vysokých Tatrách vyrovná tej, akú platia napríklad v švajčiarskom stredisku St. Moritz.
„My sme navrhovali zvýšenie na 2,50, čo by z nášho pohľadu malo byť postačujúce. Ale táto suma sa nám zdá naozaj vysoká,“ uviedla riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Potočná.
„Považujeme to za veľké riziko, lebo si myslíme, že sa veľa hostí stiahne do podhoria, kde ten poplatok sa hýbe od 50 centov do jedného eura,“ doplnil Matejka.
„Pri každom zdražovaní hrozí riziko, že turisti nám odídu. Tak sa zdražovali aj služby v hoteloch a ubytovacích zariadeniach,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák.
Zľava pre kúpeľných hostí
Združenie cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách ohlasuje pripravovanú petíciu, s ktorou plánuje napadnúť zvýšenie dane z ubytovania.
„Zároveň chceme dať aj podnet na preskúmanie prokurátorovi,“ priblížil Matejka.
„Na zastupiteľstve bol kontrolór a nepočul som od neho jediné slovo, že by niečo nebolo v poriadku,“ dodal Štefaňák.
Kúpeľní hostia, ktorí prídu do Tatier na liečebný pobyt na základe odporúčania lekára, dostanú päťdesiatpercentnú zľavu na daň z ubytovania.
Nový návštevný poriadok
Po šiestich rokoch príprav v týchto dňoch vstúpil do platnosti nový návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP-u). Ten návštevníkom prináša viacero kľúčových zmien. Nie všetky sa však podľa námestníka riaditeľa Správy TANAP-u Petra Spitzkopfa stretli s pochopením.
„Asi najväčšia nevôľa bola od psičkárov, horolezcov a vysokohorských turistov. Z ich strany je snaha, aby sme to znova otvorili, podľa nášho názoru nie je šťastné riešenie robiť to hneď. Určite minimálne jednu zimnú a jednu letnú sezónu by to malo prebehnúť, aby sa ukázalo, čo je dobré a čo nie. Potrebujeme získať skúsenosti a prax, aby sme vedeli niečo upraviť, na všetky zmeny treba čas,“ skonštatoval Spitzkopf.
Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia návštevníci rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia. Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu návštevníci mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.
Zlegalizoval sa aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa zvykne zhromažďovať množstvo ľudí.
Povinnosť pre skiaplinistov
S novými pravidlami musia rátať aj horolezci i vyznávači zimnej turistiky. Skialpinisti sa musia po novom vopred zaregistrovať na webstránke Správy TANAP-u, v úvode na to slúži aplikácia Horskej záchrannej služby a musia tiež byť členom národného horolezeckého zväzu.
„V zahraničí je registrácia úplne bežná, napríklad aj vysokohorské chaty musia viesť vychádzkové knihy túr. Táto prenesená forma registrácie slúži nám pre prehľad a im to môže priniesť benefit pri privolaní pomoci, informácie o lavínach a pod. Myslím si, že je to dobrá vec, len sa s tým návštevníci potrebujú zžiť,“ zdôraznil Spitzkopf.
Cyklistov podľa Správy TANAP-u poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia i pravidlá pre geocaching.
O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom www.tanap.sk, vyznačené budú aj priamo v teréne.
„Úspešne sme sa dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, ani zďaleka však nie sme na konci. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči turistom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ uzatvára Spitzkopf.
Zdroje: Správy RTVS, TASR