Ceny za elektrinu môžu v roku 2023 stúpnuť aj o 1 700 eur. Z katastrofy ešte existuje cesta von

  • Účty za elektrinu môžu byť pre niektoré domácnosti od budúceho roka vyššie
  • Ročné náklady môžu stúpnuť o viac ako 1 700 eur
  • Chýbajú pravidlá pre zastropované trhové ceny elektriny
elektrina
Ilustračný obrázok TASR/DPA, Unsplash/@lilzidesigns
  • Účty za elektrinu môžu byť pre niektoré domácnosti od budúceho roka vyššie
  • Ročné náklady môžu stúpnuť o viac ako 1 700 eur
  • Chýbajú pravidlá pre zastropované trhové ceny elektriny

Účty za elektrinu na Slovensku môžu od roku 2023 stúpnuť aj o viac ako 1 700 eur. Ako informuje portál Správy RTVS, upozorňuje na to štátny regulačný úrad. Aj keď sa vláda dohodla na zastropovaní cien so Slovenskými elektrárňami, v platnosti je stále predchádzajúca zmluva. 

Memorandum bolo podpísané ešte počas februára, avšak zmluva, na základe ktorej majú elektrárne poskytovať zlacnenú elektrinu, ešte stále nie je v platnosti.

Vzájomná dohoda

Aj keď ministerstvo hospodárstva tvrdí, že zmluva je už na stole, stále musia ešte čakať na súhlas od Bruselu. Dodávatelia elektriny začínajú mať strach, no štát ich upokojuje, že sa k lacnejšej elektrine dostanú.

Slovenské elektrárne, ktoré so štátom podpísali takzvané memorandum, sa už začiatkom roka zaviazali k výrobe lacnejšej elektriny. Vláda im preto na oplátku garantovala, že nezavedie žiadnu špeciálnu daň z atómovej energie.

Výsledkom memoranda, teda ich vzájomnej dohody, sa tak stalo nezvyšovanie a zastropovanie cien za megawatt hodinu, a to v tomto období a v ďalších nasledujúcich dvoch rokoch. 

„Čiže 61,21 (eur) v tomto roku, 61,21 (eur) v budúcom roku, 61,21 (eur) v roku 2024,“ uviedol minister financií Igor Matovič.

Bez právnej váhy

Avšak podpísané memorandum nemá žiadnu právnu váhu. Preto upozornil Štátny úrad pre reguláciu sieťových odvetví na to, že ak nedôjde už čoskoro k podpisu zmluvy, dodávatelia elektriny ju budú pravdepodobne aj naďalej nakupovať za súčasné trhové ceny. 

„Keďže v súčasnosti nie je známy právne záväzný spôsob ako bude elektrina z memoranda sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov, je vysoko pravdepodobné, že dodávatelia elektriny začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich, právne záväzných pravidiel,“ ozrejmil hovorca úradu Radoslav Igaz.

zelena elektrina
zdroj: Unsplash – Unsplash – Elektrina sa vyrába z obnoviteľných (zelených) a neobnoviteľných (sivých) zdrojov. Priteká však do spoločnej elektrickej sieti, kde ju nie je možné oddeľovať podľa spôsobu výroby.

V prípade, ak ju dodávatelia nakúpia na trhu a bude im neskôr stanovená právna povinnosť odoberať elektrinu aj z memoranda, môže vzniknúť riziko nedodávky zlacnenej elektriny z memoranda pre cieľových zraniteľných odberateľov. Prípadne si dotknutí dodávatelia budú môcť nárokovať vzniknuté finančné škody z nadbytočného nákupu elektriny.

„Z pohľadu úradu preto odporúčame čo najskôr ustanoviť právne-záväzným spôsobom pravidlá sprístupnenia elektriny z memoranda dotknutým dodávateľom a ich cieľovým skupinám odberateľov. Úrad vníma vysokú komplexnosť súvisiacich tém, ktoré si vyžadujú čas na prípravu a finalizáciu,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

„V záujme minimalizovania vyššie uvedených rizík odporúčame zvážiť implementáciu memoranda formou adresných finančných kompenzácií pre cieľové skupiny odberateľov v súlade s existujúcim legislatívno-regulačným rámcom,“ doplnil.

Vzniknutú situáciu sa snaží upokojiť aj ministerstvo hospodárstva, ktoré informuje o čakaní na stanovisko Európskej komisie. 

„Podmienkou na to, aby sa zmluva mohla podpísať, je, samozrejme, schválenie komisiou, že nie je v rozpore s podmienkami o štátnej pomoci,“ uviedol štátny tajomník Karol Galek.

V prípade, že by nebola zmluva podpísaná, úrad by nemal inú možnosť, ako automaticky stanoviť vyššie ceny. Pri tomto kroku by došlo u domácností, ktoré využívajú elektrinu aj na vykurovanie či ohrev vody, k nárastu účtov aj o 130 %.

„Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1 782 eur,“ pokračoval uviedol Igaz.

Na stránke Úradu pre reguláciu sieťových odvetví informoval jeho predseda Juris ešte o tom, že žiadne opatrenia, ktoré štát zavedie, nebudú nikdy plne eliminovať vplyv vysokých trhových cien energií na odberateľov. Avšak môžu aspoň mierne znížiť dopady na jednotlivé domácnosti.

Výzva pre odberateľov

Pre roky 2023 a 2024 nebude platiť štandardný mechanizmus cenovej regulácie dodávky elektriny pre domácnosti. Ten je v súčasnosti upravený cenovou vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a odvíja sa od trhových cien elektriny v indexačnom období niekoľkých mesiacov predchádzajúceho kalendárneho roka.

elektricke rozvody
zdroj: Unsplash

Uvedený mechanizmus bude nahradený uložením povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ) pre všetkých dodávateľov elektriny domácnostiam. O uložení týchto povinností rozhodne rezort hospodárstva po odsúhlasení VHZ vládou. Povinnosti budú spočívať v zachovaní, teda zastropovaní cenníkov elektriny pre domácnosti z roku 2022 aj pre roky 2023 a 2024.

„V prípade, ak sa ukáže, že za účelom implementácie tohto riešenia je potrebné zmeniť legislatívu, vrátane cenovej vyhlášky ÚRSO, príslušné štátne orgány zabezpečia, že takéto zmeny budú včas prijaté a účinné,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.

Ako ďalej uviedlo ministerstvo, súčasné riešenie predpokladá, že zachovanie cien elektriny z roku 2022 bude zatiaľ možné len pre domácnosti. Objem elektriny prisľúbenej od Slovenských elektrární totiž kopíruje spotrebu domácností. Rezort hospodárstva preto zdôrazňuje a vyzýva odberateľov v domácnostiach, že je nevyhnutné, aby značným spôsobom v dotknutom období nezvyšovali svoju spotrebu elektriny a aby prijali úsporné opatrenia, vrátane opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti.

Rezort za týmto účelom zvažuje zavedenie takzvanej motivačnej schémy, podľa ktorej by boli odmenení tí odberatelia elektriny v domácnostiach, ktorí by počas obdobia nadchádzajúcich dvoch kalendárnych rokov najviac znížili svoju spotrebu elektriny.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: RTVS, SITA, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Najnovšie videá

Trendové videá