Ceny za obľúbenú potravinu sa vyšplhajú na historické maximum. Ohrozuje ju sucho
- Odborníci sa obávajú rastúcich hrozieb z prudkého otepľovania a chorôb
- Tie môžu ohroziť úrodu a zapríčiniť zdražovanie
- Odborníci sa obávajú rastúcich hrozieb z prudkého otepľovania a chorôb
- Tie môžu ohroziť úrodu a zapríčiniť zdražovanie
V druhej polovici roka 2023 sa inflácia ceny olivového oleja, často označovaného za tekuté zlato, dramaticky zvýšila a prekonala celoeurópsku potravinovú infláciu.
Olivový olej, esenciálny pre stredomorskú kuchyňu, výrazne zdražel hlavne v juhoeurópskych krajinách, kde ho produkujú.
V Portugalsku, cena olivového oleja v januári 2024 stúpla o 69,1 % oproti minulému roku, čo je podstatne viac než 50 % európsky priemer podľa Eurostatu. Ako informuje portál Euronews, na základe porovnania, celková inflácia potravín v EÚ dosiahla v januári len 4,8 %. Španielsko, ako hlavný svetový výrobca, zaznamenalo nárast cien olivového oleja o 62,9 % v januári v porovnaní s rokom predtým.
Za nárast môže sucho a vysoké teploty
V januári 2024 každá európska krajina hlásila výrazný ročný nárast inflácie olivového oleja. Portugalsko, Grécko a Španielsko zaznamenali najvyššie skoky. Na druhej strane, Rumunsko videlo v EÚ najmenší nárast cien, a to o 13 %, zatiaľ čo Švajčiarsko, ktoré nie je členom EÚ, skončilo na konci zoznamu.
Väčšina nárastu inflácie za posledné dva roky pramení hlavne zo sucha a vysokých teplôt v štátoch ako Španielsko, kde sa produkcia olivového oleja v roku 2023 prepadla o polovicu.
V stredomorských oblastiach je veľký záujem o olivový olej, čo ešte viac zvyšuje ceny. Napríklad, Španielsko exportuje až 80 % svojej produkcie olivového oleja.
Ceny „tekutého zlata“ ešte porastú
Ceny olivového oleja po celom svete by mali rásť, hlavne kvôli suchu, ktoré postihlo obdobie od októbra 2023 v hospodárskom roku 2023/24.
Španielski úradníci predpovedajú, že množstvo vyprodukovaného olivového oleja nepresiahne milión ton kvôli nevídaným problémom s úrodou.
Španielska poľnohospodárska organizácia Cooperativas Agro-alimentarias očakáva zvýšenie produkcie na 755 000 ton. Toto množstvo je nižšie než obvyklý priemer, ale je to zlepšenie oproti minuloročnej rekordne nízkej úrode 664 033 ton.
Zdražovať bude aj obľúbené ovocie
Hore pôjdu aj ceny banánov. Je to kvôli tomu, že ich ohrozuje zmena klímy. Uviedol tak jeden z najuznávanejších svetových expertov Pascal Liu. Vedúci ekonóm Svetového banánového fóra upozorňuje, že klimatické zmeny predstavujú veľké nebezpečenstvo pre dodávky banánov a zhoršujú problémy so šírením chorôb.
Na diskusiu o týchto problémoch sa Svetové banánové fórum zišlo v utorok v Ríme. Ako informuje portál BBC, nedávno niektoré britské obchody čelili nedostatku banánov kvôli morským búrkam.
Obavy z plesňovej infekcie
Aj keď sklady a dodávatelia zvládajú tieto krátkodobé výpadky, odborníci vyjadrujú obavy z rastúcich nebezpečenstiev. Tie sú spôsobené rýchlym otepľovaním a chorobami, ktoré by mohli poškodiť úrodu.
„Okrem nepriaznivého počasia, ktoré ovplyvňuje produkciu, sú banány citlivé na zvýšenie teploty, ktoré by mohlo na niektorých miestach vyhubiť úrodu. Azda najväčšou bezprostrednou hrozbou je fakt, že stúpajúce teploty napomáhajú šíreniu chorôb,“ píše server.
Najväčšie obavy spôsobuje plesňová infekcia, ktorá sa z Austrálie a Ázie presunula do Afriky a teraz sa nachádza v Južnej Amerike.
Hneď ako infekcia zasiahne plantáž, zabije všetky banánovníky. Navyše, infekcia dokonca mutuje a šíri sa omnoho rýchlejšie.
V nasledujúcich rokoch cena rapídne stúpne
Odborníci varujú, že kvôli predpokladaným klimatickým problémom sa ceny banánov zvýšia po celom svete.
Pestovateľov znepokojuje okrem iného aj obrovský nedostatok pracovnej sily, ale aj rastúce náklady na hnojivá, energiu a dopravu.
„Skutočne dôjde k určitému zvýšeniu cien. Ak nedôjde k výraznému zvýšeniu ponuky, predpokladám, že ceny banánov budú v nasledujúcich rokoch vysoké,“ uviedol Pascal Liu.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: BBC, TASR, Euronews