Ceny základných potravín stúpli. 11-centový rožok však dnes váži menej
- Ceny potravín posledné dva roky sužovali Slovákov
- Medziročný nárast zaznamenal aj chlieb či pečivo
- Masívne zdražovanie by však malo skončiť
- Ceny potravín posledné dva roky sužovali Slovákov
- Medziročný nárast zaznamenal aj chlieb či pečivo
- Masívne zdražovanie by však malo skončiť
Ceny potravín sú stále jednou z najskloňovanejším tém pre nejedného spotrebiteľa. Niet sa čomu čudovať. S vysokou infláciou spotrebitelia „bojujú“ už dva roky. Portál tvnoviny.sk uvádza, že tempo zdražovania by sa podľa expertov malo postupne spomaľovať.
Inflácia by sa tak mala prepracovať k trom percentám. Analytici však upozornili aj na fakt, že ceny sa na pôvodné hodnoty spred dvoch rokov už určite nevrátia.
Ako uviedol Štatistický úrad Slovenskej republiky vo svojej najnovšej správe, spotrebiteľské ceny v roku 2023 medziročne rástli ešte stále dvojciferným tempom a inflácia dosiahla štvrtú najvyššiu hodnotu za 30 rokov, od vzniku SR.
V potravinách sa ceny zvýšili v priemere o 17,5 %. Dvojciferný rast sa prejavil v 8 z 9 sledovaných skupín potravín a z toho vyše 20 % rast bol v 3 položkách. Spomalenie zdražovania sa prejavilo v štyroch zložkách, najvýraznejšie pri olejoch a tukoch. Ich ceny vzrástli vlani o 5 %, kým v roku 2022 to bolo až o viac ako 40 %.
Medziročné zmiernenie tempa rastu priemerných cien za rok sa prejavilo aj pri mäse, tiež pri mlieku, syroch a vajciach, ako aj pri chlebe s obilninami.
Ako sme nedávno informovali, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák odhaduje, že priemerný medziročný nárast cien potravín v SR môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %. Zároveň pripomenul, že v minulom roku stáli potraviny za veľkou časťou vysokého dvojciferného rastu cien na Slovensku.
Ceny potravín nie sú jediným problémom
Vyššie ceny potrápili aj tie najzákladnejšie potraviny, ako je napríklad chlieb a pečivo. Podľa dát Štatistického úradu Slovenskej republiky sme vlani v decembri za tmavý chlieb zaplatili v priemere 2,32 eura. Obyčajný biely rožok stál 11 centov.
O danej skutočnosti sme taktiež písali aj v tomto článku. Počas posledných troch rokov zaznamenal chlieb na Slovensku štvrtý najrýchlejší rast cien v rámci Európskej únie. Hlavným dôvodom zvyšovania cien chleba je nedostatok pracovníkov v pekárňach po celej krajine.
Portál Pravda.sk ale upozornil na fakt, že spomínané rožky nemajú vždy správnu gramáž. „Hmotnosť štandardného rožka je 50 gramov, ale pečú sa aj 40-gramové rožky,“ vysvetlil pre uvedený portál Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
brrrrrrrr pic.twitter.com/lXZNNXsAQl
— Juraj Karpis (@JurajKarpis) January 19, 2024
„V druhej polovici minulej dekády došlo pod tlakom ekonomických argumentov pekárov k zvýšeniu ceny rožka na 7 centov, ale na pulty prišiel 50-gramový rožok. Dnes niekde predávajú 50-gramové, inde 40-gramové rožky, ale stoja rovnako, 13 aj 15 centov,“ uvádza Pravda.sk.
K uvedenému problému sa vyjadril aj Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje nadnárodné obchodné reťazce. „Je na obchodnom rozhodnutí každého obchodníka, akú gramáž rožkov ponúka, aby dokázal splniť cenové a kvalitatívne požiadavky svojho zákazníka. Dlhodobo sú najpredávanejšie 40– a 50-gramové rožky.“
Podľa slov Krajčoviča majú rožky s vyššou gramážou vo väčšine prípadov pridanú hodnotu v podobe rôznych semiačok alebo soli. Na čerstvé pečivo od 40 do 50 gramov taktiež platí znížená sadzba DPH. Na ostatné čerstvé pečivo platí 20-percentná sadzba. To samozrejme predstavuje navýšenie cien pre spotrebiteľa a znevýhodňovanie daných druhov pečiva.
Zdroje: tvnoviny.sk, Štatistický úrad Slovenskej republiky, Archív Startitup, Štatistický úrad Slovenskej republiky, Pravda.sk, Archív Startitup