CEO Martinusu po sabatikale: Uvedomil som si, akú vďačnosť cítim za prácu s knihami (EXKLUZÍVNE)

  • Rok mimo kancelárie zmenil šéfa Martinusu
  • Čo priniesol sabatikal Michalovi Meškovi?
Michal Meško
Martinus.sk, Startitup
  • Rok mimo kancelárie zmenil šéfa Martinusu
  • Čo priniesol sabatikal Michalovi Meškovi?

Michal Meško, zakladateľ a CEO kníhkupectva Martinus, sa po ročnej prestávke vracia do vedenia spoločnosti. Svoj návrat oznámil v príspevku na sociálnych sieťach. Vo svojom statuse opísal skúsenosti zo sabatikalu a vysvetlil aj nové rozdelenie rolí vo firme.

„Pred rokom som sa pustil do neznámeho dobrodružstva – sabatikalu. Odstrihol som sa od pracovných emailov, prerušil profesionálne kontakty a začal žiť v úplne inom rytme,“ uviedol Meško. Toto obdobie mu podľa jeho slov prinieslo mnoho cenných skúseností a umožnilo mu spomaliť, venovať viac času rodine, štúdiu a športu.

Martinus patrí medzi najväčšie kníhkupectvá na Slovensku s rozsiahlou sieťou kamenných predajní a úspešným e-shopom. Spoločnosť sa dlhodobo profiluje nielen ako predajca kníh, ale aj ako podporovateľ čítania a vzdelávania na Slovensku.

Sabatikal potreboval ako „soľ“

Meško oznámil svoj odchod na sabatikal v októbri minulého roka prostredníctvom príspevku na LinkedIn. „‚Ty jo, ja som asi vyhorený!‘ Táto myšlienka mi počas minulého roka prebehla hlavou viackrát,“ napísal vtedy.

Hoci testy na vyhorenie nepotvrdili jeho obavy, manželka Andrea mu naznačila, že možno „jednoducho už pridlho frčí“. Napriek tomu, že si dlhodobo strážil balans medzi prácou, rodinou a osobným životom, nikdy skutočne „nevypol“ na viac ako 2-3 týždne.

Svoj sabatikal nevnímal ako „pozvoľný exit z firmy“, ale skôr ako príležitosť na oddych a reflexiu. „Práve preto, že to nie je šprint, ani len ultramaratón s konkrétnym cieľom – ale najmä cesta neustáleho objavovania a posúvania, ktorú chcem kráčať tak dlho, ako sa bude dať – prišlo rozhodnutie vytvoriť si na nej aj priestor na chvíľu oddychu,“ vysvetlil vtedy svoje rozhodnutie.

Počas jeho neprítomnosti viedla spoločnosť ako dočasná výkonná riaditeľka Andrea Mešková, ktorá podľa jeho slov zvládla túto úlohu výborne. „Mám neskutočné šťastie, akí ľudia sa za tie roky popridávali na našu cestu a aký skvelý tím mám aj vo svojom najbližšom okolí,“ ocenil Meško.

CEO A COO

Postupný návrat do pracovného procesu sa začal už v októbri. Meško sa od jesene minulého roka zapájal do vybraných projektov, ale bez formálnej pozície. Teraz sa oficiálne vracia na pozíciu CEO, no zároveň dochádza k významnej zmene v organizačnej štruktúre. Jeho manželka Andrea Mešková bude pôsobiť v novej pozícii COO (prevádzková riaditeľka).

„S Andreou a tímom sme dôkladne diskutovali o našich silných stránkach a o tom, kde môžeme obaja priniesť najväčšiu hodnotu,“ vysvetľuje Meško. V novom usporiadaní sa on sústredí hlavne na stratégiu, dlhodobý rozvoj, investície a zlepšovanie zákazníckej skúsenosti. Pod jeho priame vedenie budú spadať tímy e-commerce, marketingu, financií, inovačný tím Explore a projekt Krajina čitateľov.

Andrea Mešková bude ako COO zodpovedná za nastavovanie firemných procesov a transformáciu smerom k agilite a multidisciplinárnym tímom. Pod jej vedením budú fungovať kníhkaviarne, logistika, obchodný tím, ľudské zdroje, digitálny produkt a vývoj.

Svoj oficiálny návrat do firmy oslávil Meško netradične. Kolegovia mu totiž pripravili prvoaprílový žartík, keď všetci prišli formálne oblečení, no jeho o tom „zabudli“ informovať. „Potvrdzuje, že niektoré veci sa v Martinuse asi nikdy nezmenia. Našťastie,“ dodal s humorom.

Sabatikal, pôvodne pochádzajúci z akademického prostredia, sa stáva čoraz populárnejším aj v korporátnom svete. Medzi jeho hlavné výhody patrí zníženie stresu, zvýšenie produktivity a kreativity po návrate, zlepšenie duševného zdravia a možnosť prehodnotiť priority. 

Exkluzívne pre Startitup: Meško radí, ako zvládnuť sabatikal

V exkluzívnom rozhovore pre Startitup sa Michal Meško podelil o svoje skúsenosti zo sabatikalu. Požiadali sme ho najmä o cenné rady pre tých, ktorí o podobnom kroku uvažujú.

Podľa jeho slov bolo rozhodnutie vziať si sabatikal „skvelé“. Podarilo sa mu nielen oddýchnuť a stráviť viac času s rodinou, ale aj získať potrebný odstup a nadhľad nad svojou prácou. Počas voľna sa venoval aj novým aktivitám. Začal trénovať triatlon a absolvoval dva intenzívne študijné moduly na prestížnej Harvard Business School.

„Zároveň sa veľmi teším, že to prinieslo aj príležitosť Martinusu pozrieť sa na niektoré veci inak, keď nebudem ‚zavadzať‘,“ poznamenal s humorom. Vedenie firmy počas jeho neprítomnosti prevzala manželka Andrea Mešková, ktorá spolu s tímom začala implementovať zmeny smerujúce k väčšej agilite spoločnosti.

Meško zdôrazňuje, že základná vízia Martinusu, budovať krajinu čitateľov, zostáva nezmenená. Dokonca ju po návrate vníma ako ešte dôležitejšiu. Štúdium mu však pomohlo získať nový pohľad na strategické otázky a rozvoj firmy.

„Verím, že nám to pomôže lepšie zvládať aj výzvy a príležitosti, ktoré svet prináša: AI transformáciu, ktorá z rôznych strán zasiahne aj knižný svet, neisté ekonomické prostredie, aj to, že knihy musia o pozornosť čitateľov súperiť so stále viac možnosťami trávenia voľného času a spôsobov prijímania informácií. Práve preto však vidíme knihy v niečom ako dokonalý ‚liek‘ na stále rýchlejšiu dobu: pomáhajú spomaliť, zahĺbiť sa, znovu sa naučiť sústrediť, rozvíjať kreativitu, aj empatiu,“ tvrdí Meško. 

Dôležité je plánovanie

Pre tých, ktorí uvažujú o sabatikale, má Meško niekoľko praktických rád. Za najdôležitejšie považuje skutočné odpojenie sa od pracovných povinností a jasné stanovenie očakávaní. „Mne asi najviac pomohlo naozaj sa odstrihnúť od práce aj e-mailov, a najmä vedieť, čo od sabatikalu rámcovo očakávam,“ vysvetľuje.

Na rozdiel od mnohých, ktorí využívajú sabatikal na cestovanie či plnenie „bucket-listov“, Meško sa rozhodol pre pokojnejší prístup.

„V mojom prípade som si ho nebral ako príležitosť precestovať svet alebo dať si trojmesačný meditačný pobyt, ale jednoducho tráviť viac času s deťmi, kým sú ešte relatívne mladé, a pokojne aj ‚ničnerobením‘ doma,“ hovorí. Dodáva však, že každému môže vyhovovať niečo iné, v závislosti od osobného rozpoloženia a možností.

Za kľúčové považuje aj dôkladné plánovanie. „Veľmi pomohlo, že sme sabatikal začali plánovať včas, takmer rok pred začiatkom,“ odporúča. Rovnako dôležité je podľa neho počas sabatikalu príliš nerozmýšľať nad návratom a budúcnosťou, ale sústrediť sa na prítomný moment.

„Snažil som sa príliš nerozmýšľať nad tým, ,čo potom‘ – jednoducho ho prežívať naplno tu a teraz, o ďalších krokoch začať rozmýšľať až k jeho záveru,“ uzatvára svoje odporúčania.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: LinkedIn, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá