Slovensko a korupcia sú si stále blízke. V rámci jej vnímania sme na tom v EÚ biedne
- Postavenie Slovenska sa v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie zlepšilo, umiestnili sme sa na 56. mieste, nie je to však žiadna sláva
- Oproti európskemu priemeru zaostávame, v rámci krajín EÚ sa za nami umiestnilo len 5 štátov
- Postavenie Slovenska sa v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie zlepšilo, umiestnili sme sa na 56. mieste, nie je to však žiadna sláva
- Oproti európskemu priemeru zaostávame, v rámci krajín EÚ sa za nami umiestnilo len 5 štátov
Situácia na Slovensku sa v rámci korupcie zlepšila, vyplýva to z celosvetového rebríčka vnímania korupcie (CPI), za ktorým stojí centrála Transparancy International. Stále sa však nemáme čím chváliť.
„Rebríček je vyrátaný na základe výsledkov krajín v 13 rôznych indexoch nezávislých inštitúcií vrátane Svetovej banky, Svetového ekonomického fóra, ale aj konzultačných spoločností a think tankov. Na vytváraní žiadneho z nich sa Transparency International nepodieľa,“ vysvetľuje sa spôsob hodnotenia na oficiálnej stránke Transparency International Slovakia.
Slovensko sa s 52 bodmi v rebríčku, v ktorom sa posudzovalo 180 krajín, umiestnilo na 56. mieste. Oproti minulému roku dosiahlo Slovensko o 4 miesta lepší výsledok. Naša krajina oproti európskemu priemeru, ktorý je vyčíslený na 64 bodov, zaostáva.
V rámci krajín EÚ sa za nami umiestnilo Grécko, Chorvátsko, Rumunsko, Maďarsko a Bulharsko.
Za krajiny, kde je miera korupcie najnižšia, považujeme Dánsko, Fínsko a Nový Zéland – práve dané štáty sa v rebríčku umiestnili na popredných miestach.
Vláda chcela postavenie v rámci rebríčka zlepšiť o 20 miest
Ako uvádza Transparency International Slovakia, zlepšenie situácie na Slovensku v rámci vnímania korupcie ovplyvnilo viacero faktorov, napríklad zvýšené úsilie polície a prokuratúry pri odhaľovaní korupcie, dôslednejšie stíhanie korupcie, zavádzanie protikorupčných opatrení či otvorené výberové konania.
„Súčasné zlepšenie už možno pričítať pôsobeniu aktuálnej vlády a inštitúcií. Vlaňajší pokles šiel ešte do značnej miery na vrub predošlého kabinetu Petra Pellegriniho (Smer, dnes Hlas),“ vysvetľuje organizácia na oficiálnej stránke.
„V nedohľadne je zatiaľ aj ambícia koalície z programového vyhlásenia vlády posunúť Slovensko v rebríčku o 20 miest oproti pozícii spred volieb. Aby sme sa dostali niekde na súčasnú úroveň Lotyšska (36. miesto), Slovinska (41.) či Poľska (42.), potrebovali by sme získať ešte o 4 až 7 bodov viac. O sedem pozícií a 2 body stále zaostávame aj za Českom (49.).“
Na to sa však aktuálna vláda musí snažiť viac, Transparency International Slovakia vníma v rámci súčasnej situácie viaceré nedostatky.
„Od posledných volieb sa menej často objavovali aj podozrenia z korupcie a prejavy uneseného štátu. Istý progres vidno aj pri zavádzaní protikorupčných opatrení, hoci v tomto ohľade sa vláde zatiaľ podarilo stále dotiahnuť iba zlomok vlastných sľubov,“ konštatuje organizácia.
Zdroj: Transparency International Slovakia