Katastrofa pre Trumpa: Červená vlna sa nekoná. Osud Senátu USA ostáva otázny
- Červená vlna, z ktorej sa radovali republikáni a obávali sa jej demokrati, sa nekoná
- Demokrati síce prídu o Snemovňu, strata kresiel je však len minimálna
- Senát je nerozhodnutý, výsledok môže prísť až v decembri
- Červená vlna, z ktorej sa radovali republikáni a obávali sa jej demokrati, sa nekoná
- Demokrati síce prídu o Snemovňu, strata kresiel je však len minimálna
- Senát je nerozhodnutý, výsledok môže prísť až v decembri
Pred utorňajšími voľbami sa obe strany v USA pripravovali na dopad výsledkov. Pre republikánov to mala byť červená vlna, ktorá úplne zmení rozloženie síl v Kongrese. Pre demokratov zas potupná prehra, ktorá sa môže skončiť stratou ich kontroly na oboma komorami Kongresu.
Americké médiá konštatujú, že žiadna červená vlna sa nekoná. „Rozhodne to nie je republikánska vlna, to je sakramentsky isté,“ povedal vplyvný republikánsky senátor Lindsey Graham v rozhovore pre NBC News.
V skutočnosti bol utorok pre demokratov celkom dobrý deň. Ich straty sú menšie, ako sa predpokladalo. O Snemovňu reprezentantov pravdepodobne prídu, ale s menším rozdielom, ako sa čakalo. Výsledok demokratov môže byť najlepším výsledkom vládnucej strany za posledné desaťročia.
NBC News predpokladá, že republikáni si pripíšu zisk 8 kresiel v Snemovni, pričom demokrati stratili päť a tri kreslá boli neobsadené. To je výrazne menej, ako Bill Clinton, ktorého demokrati stratili 54 kresiel v roku 1994, Barack Obama stratil 63 kresiel v roku 2010, Donald Trump stratil 41 kresiel v roku 2018 a George Bush stratil 31 kresiel pre republikánov.
Ak sa predikcia NBC News potvrdí, republikáni budú mať v dolnej komore Kongresu len veľmi tesnú menšinu v podobe 5 kresiel.
„Je jasné, že demokrati a kandidáti Snemovne reprezentantov výrazne prevyšujú očakávania v celej krajine,“ uviedla súčasná predsedníčka Snemovne Nancy Pelosiová ohľadom volebných výsledkov.
Rozhodnúť (opäť) môže Georgia
Osud Senátu je ešte stále nerozhodnutý. Výsledky v niektorých štátoch, ktoré sú takzvané Swingstate, kde populácia nie je väčšinovo ani republikánska, ani demokratická, sú veľmi tesné. Jedinou výnimkou bol štát Pennsylvánia, kde má demokrat John Fetterman pohodlný náskok pred republikánom Mehmetom Ozom. Demokrati si tak pripísali toto kreslo, ktoré predtým pripadalo republikánom. Zatiaľ tak majú 48 kresiel, uvádza New York Times.
Predvolebné prieskumy predpokladali aj víťazstvo demokrata Marka Kellyho, no americké médiá pri počte spočítaných hlasov uvádzajú, že naďalej je skoro na predikciu Kellyho ako víťaza. Napriek tomu agentúra AP, označila štát ako za prikláňajúci k demokratom, to znamená, že očakávajú, že Kelly pravdepodobne obháji kreslo.
Náskok získal aj kandidát demokrat Raphael Warnock v Georgii, ide však o náskok, ktorý sa pohybuje na úrovni 0,5 %. Warnock nezískal 50 % všetkých hlasov, to automaticky znamená, že Georgia bude mať ešte ďalšie kolo volieb budúci mesiac. Práve tento štát by mohol rozhodnúť o zložení Senátu, ako pred dvoma rokmi.
Ak vyhrá Kelly v Arizone, demokrati budú potrebovať aspoň jedno kreslo, aby udržali svoju väčšinu v Senáte.
Tesné sú voľby aj v Nevade, ktorá tradične volí skôr demokratov. Demokratka Catherine Cortez Mastová zaostáva za republikánskym protivníkom Adamom Laxaltom. Podľa amerických médií je ale predčasné a tiež príliš tesné jedného, alebo druhého označiť za víťaza.
Rovnaká situácia sa opakúvala vo Wisconsine, kde vedie republikán Ron Johnson nad demokratom Mandelom Barnesom. Americké médiá výhru v štáte pripísali práve republikánovi.
Zlá noc pre Trumpa, dobrá pre Bidena, konštatuje Politico
Portál Politico si tiež všimol, že tento deň je zlý hlavne pre pozíciu Donalda Trumpa v Republikánskej strane, jeho kandidáti pohoreli na celej čiare.
„Bola to dobrá noc pre Joea Bidena a nešťastná pre Donalda Trumpa,“ uvádza Politico. Konštatuje, že kandidáti, ktorých schvaľoval Trump, boli často príliš extrémistickí na to, aby ich volilo široké spektrum voličom. Nechýbali medzi nimi popierači volebných výsledkov v roku 2020, ale aj zástancovia konšpiračných hnutí QAnon.
Trumpovi kandidáti nemali problém len v Kongrese, ale aj vo voľbách na guvernéra. Príkladom je aj republikánka Kari Lakeová, ktorá je známa svojimi konšpiráciami. V Arizone zatiaľ zaostáva za demokratkou Katie Hobbsovou, i keď je stále príliš skoro, a výsledky sú príliš tesné, aby bola jedna alebo druhá predikovaná ako víťazka.
„Toto mala byť prechádzka ružovým sadom pre republikánov. Ale máme len takých úbohých kandidátov, ktorí neoslovujú širšiu základňu,“ uviedol skúsený republikánsky stratég Chuck Coughlin pre Politico.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NBC News, New York Times, Politico