„Červeného škriatka“ zachytili na Slovensku. Silné búrky prinášajú úchvatný úkaz

  • Silné búrky môžu priniesť aj nadoblačný blesk, ktorý sa prezýva aj ako červený škriatok
  • Zachytiť a spozorovať ho je však ťažké
červení škriatkovia
Flickr/Zdenek Bardon/ESO
  • Silné búrky môžu priniesť aj nadoblačný blesk, ktorý sa prezýva aj ako červený škriatok
  • Zachytiť a spozorovať ho je však ťažké

Leto a s ním spojené silné búrky vytvárajú ideálne prostredie na výskyt červených škriatkov. Nejde však o mýtické bytosti, ale nadoblačný blesk, ktorý vzniká pri veľmi silných burkách. Tento úkaz je veľmi ťažké spozorovať voľným okom a zvyčajne trvá len zlomok sekundy.

Ich zachytenie na fotografii je tiež výnimočná vec, ktorou sa môže chváliť len hŕstka šťastlivcov. Jedným z nich je aj Stanislav Kaniansky, ktorý pred pár dňami zachytil viacero červených škriatkov, informovala Hvezdáreň v Banskej Bystrici na svojom Facebooku.

Fotografia mala byť zhotovená z Vartovky v Krupine minulý týždeň. Zachytávať má červených škriatkov, ktorých vytvorila búrka vzdialená približne 550 kilometrov. Škriatkovia boli zachytení vo výške 50 až 90 kilometrov.

Kanjansky zachytil Červených škriatkov už v minulosti. V roku 2016 hvezdáreň tiež uverejnila príspevok, ktorý zobrazoval tento úkaz.

Môže mať viac tvarov 

Nie je vylúčené, že s bičujúcimi búrkami sa objavia aj červení škriatkovia. Portál iMeteo.sk uvádza, že sú viditeľní počas nočných búrok. Ide o jav, keď blesk udiera z vrcholu búrkového mraku, ktorý je vysoký viac ako 80 kilometrov.

Zvyčajne sú spúšťané výbojmi pozitívneho blesku medzi spodným mrakom a zemou.

Od bežných bleskov sa líšia nielen farbou, ktorá býva červená alebo oranžová, ale aj tým, že blesk sa rozpadá na žiariace vetvy, ktoré sú dlhé aj 20 kilometrov a rozširovať sa môžu do priestoru s priemerom 50 kilometrov.  

Pre ľudské oko je ťažké takéto úkazy zachytiť. Výborne to však zvládajú digitálne fotoaparáty alebo kamery, ktoré majú veľmi citlivú optiku.

Škriatkovia sa podľa tvaru delia na tri kategórie: medúza, mrkva a stĺpec.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo.sk, Washington Post, Earth Sky, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá