Česi a Slováci postavia spoločnú vesmírnu družicu. Vývoj podporí aj ESET

  • Pripomenuli sme si 40. výročie štartu prvej československej družice Magion 1S, aký bol je príbeh?
  • Česi a Slováci postavia spoločnú družicu, má sa zaoberať top témou modernej vedy
  • Ako sa vo vesmíre darí našej skCUBE?
aktualna
Startitup
  • Pripomenuli sme si 40. výročie štartu prvej československej družice Magion 1S, aký bol je príbeh?
  • Česi a Slováci postavia spoločnú družicu, má sa zaoberať top témou modernej vedy
  • Ako sa vo vesmíre darí našej skCUBE?

Československo si 24.októbra pripomenulo 40. výročie štartu prvej československej družice Magion 1S. Pri tejto príležitosti Česká republika vyhlásila Český kozmický rok a okrem toho oslavuje 10.výročie členstva v Európskej vesmírnej agentúre.

Hlavným konštruktérom Magion 1S bol stále žijúci Ing. Jaroslav Vojta. Satelit svojho času skúmal prírodné šumy, ktoré vznikajú v zemskej magnetosfére a štúdie, ktoré vtedy prebiehali boli dôležité pre rozhlasové vysielanie a medzikontinenálne spojenie. Bol to experiment a počiatok výskumu, samozrejme, dnes už dávno prekonaných vecí. Poslúžil ako tréning a „know how“ pre zostrojenie ďalších sérií Magionov. Všetky jeho komponenty boli vyrobené v Košiciach.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Startitup.sk/Lenka Sidorová

Magion opäť poletí do vesmíru

Ako poctu pre prvý vesmírny projekt ČSSR zostroji maketu družice Magion 1S s cieľom symbolicky ju opäť vypustiť. Predstavili ju senátor a riaditeľ Hvězdárny a planetária Brno Mgr. Jiří Dušek, PhD., Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a prof. Ing. Peter Ballo, PhD. z FEI STU na dnešnej konferencii, ktorá sa uskutočnila v Bratislave na fakulte elektroniky a informatiky STU. Kvôli zlým poveternostným podmienkam bude vypustená až budúci týždeň na veľkom meteorologickom balóne, ktorý ju vynesie do stratosféry do výšky približne 30 až 40 km. Nepoletí však iba maketa, vnútri ponesie zopár zaujímavých technológií i experimentov a súčasťou budú aj popularizačné a vzdelávanie aktivity.

Maketa Magion bude počas svojho letu vysielať špeciálne vysielanie, kde zazneje znelka z relácie Magion,ktorá kedysi išla v československej televízii. Takže každý v Európe, kto si naladí frekvenciu družice, bude môcť počúvať túto znelku a zároveň aj telemetriu, kde hovoreným slovom bude táto sonda vysielať informácie o teplote, tlaku, výške, atď. Okrem toho sa ešte otestujú komponenty, ktoré by jedného dňa mohli letieť na novom spoločnom československom satelite. Vďaka kamerám sa môžeme sa tešiť aj na zábery z vesmíru. Po splnení misie Magion s padákom spadne na Zem, kde ho vedci vyzdnihnú spolu so získanými dátami.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Startitup.sk/Lenka Sidorová

Česi a Slováci postavia spoločnú družicu

V súčasnosti oslavujeme aj 100.výročie od založenia Československej republiky. Preto vznikla myšlienka vytvoriť spoločnú družicu csCUBE určenú na vedecký výskum. „To čo sa deje tu na pôde fakulty, je niečo úžasné, čo sa v Českej republike pri všetkej úcte nedeje,“ uviedol Dušek, ktorý dúfa v úspešnú spoluprácu.

Československý satelit má byť tvaru kvádra 10x10x30cm s váhou 10kg. Ponesie na sebe veľmi unikátny vedecký experiment, ktorý má byť uskutočnený aj so slovenským astrofyzikom Norbertom Wernerom, ktorý pôsobí v Budapešti aj Brne. Werner prišiel na to, ako pomocou nanodružíc detekovať gama záblesky z vesmíru a to je v modernej astrofyzike jedna z tých naj tém, ktoré sa dnes riešia.

„Takéto nanodružice by nám mohli priniesť informácie o tých najenergetickejších udalostiach vo vesmíre, hovorím napr. o zrážkach čiernych dier, neutrónových hviezd a podobne. To všetko ďalej súvisí aj s výskumom gravitačných vĺn a podobne,“ spresnil vedecký cieľ Kapuš. Na vývoji programového vybavenia sa csCUBE sa bude podieľať aj firma Eset.

Ako sa darí skCUBE?

Prvá slovenská družica skCUBE je už 16 mesiacov na orbite, stále pracuje a posiela údaje. „My sme si 40.výročie československej kozmonautiky pripomenuli aj špeciálnym vysielaním. SkCube dnes vysiela špeciáne správy v morzeovke, ktoré je možné zachytiť kdekoľvek na svete a už nám chodia aj reporty z celého sveta, napr. z Japonska, z Južnej Ameriky, Severnej Ameriky, z Ruska, atď, takže ľudia to počúvajú a aj takýmto spôsobom popularizujeme vedu a hovoríme o slovenskej družici,“ vysvetlil Kapuš.

Z 22 experimentov a meraní, ktoré boli naplánované sa slovenským vedcom podarilo uskutočniť  19, čo Jakub Kapuš s tímom považuje za úspech, pretože nečakali, že na prvýkrát sa všetko podarí v takomto rozsahu. Niektoré komponenty v nehostinom prostredí dosiaľ nezaznamenali ani jediný problém či reštart a od štartu bežia nepretržite.  „Odoslali už niekoľko miliónov dátových údajov, ktoré teraz spracovávame a ešte roky môžeme rozdávať bakalárky, diplomovky aj dezertačky študentom, pretože dát a  možností , ktoré sa z toho dajú vytiahnuť je obrovské množstvo,“ uviedol Kapuš.

Zároveň realizujú rôzne zaujímavé projekty. Napr. pred dvoma týždňami na vyhlásení učiteľa roka, meno víťaza oznámila naša družica z vesmíru v morzeovke v čase, keď prelietala nad Slovenskom. „Keď sa vám tieto plány zdajú príliš ambiciózne, prosím, verme týmto mladým ľuďom,“ uzavrel profesor Ballo.

Najnovšie videá

Trendové videá