Česi testovali kvalitu antigénových testov: Tie Krajčího dopadli katastrofálne, stáli nás milióny eur

  • Českí vedci porovnali citlivosť antigénových testov. Medzi jednotlivými testami zistili až stonásobné rozdiely
  • Do štúdie bol zaradený aj test od výrobcu SD Biosensor, ktorý sa používa na Slovensku
  • Jeho výsledky v citlivosti patrili k jedným z najhorších. Nejde o prvú štúdiu, ktorá informuje o jeho slabšej citlivosti
  • Problém má aj ďalší test, ktorý ministerstvo zdravotníctva nakúpilo, Pred ním varuje aj samotné ministerstvo
test
TASR/DPA, Matthias Balk
  • Českí vedci porovnali citlivosť antigénových testov. Medzi jednotlivými testami zistili až stonásobné rozdiely
  • Do štúdie bol zaradený aj test od výrobcu SD Biosensor, ktorý sa používa na Slovensku
  • Jeho výsledky v citlivosti patrili k jedným z najhorších. Nejde o prvú štúdiu, ktorá informuje o jeho slabšej citlivosti
  • Problém má aj ďalší test, ktorý ministerstvo zdravotníctva nakúpilo, Pred ním varuje aj samotné ministerstvo

Českí vedci z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied ČR (ÚOCHB) porovnali citlivosť antigénových testov. Medzi jednotlivými testami zistili až stonásobné rozdiely. Podľa iROZHLAS je najlepší test schopný detegovať až stokrát menšiu nálož testu ako ten najhorší.

Vedci sa zamerali na skúšku citlivosti u trinástich antigénových testov voči vírusu SARS-COV-2, ktoré v Českej republike mohli použiť na testovanie do škôl.

Aké opatrenia nás čakajú cez Veľkú noc? Od dnešného dňa platí nový COVID automat

Vedci ale nerobili samotnú klasickú klinickú validáciu testov, ale len akýsi „umelý predtest“. „Máme čistý antigén v roztoku, neinfekčný štandard vírusu. A snažíme sa nájsť limit detekcie. Vezmeme daný antigén, postupne ho riedime, a keď sa nám test prestane ukazovať ako pozitívny, tak tu máme limit detekcie,“ popísal výskumník František Sedlák pre Radiožurnál.

Skúška trvá štyri hodiny, s prípravou a vyhodnotením výsledkov môže zabrať niekoľko dní. Do štúdie bol zaradený aj test od výrobcu SD Biosensor, ktorý sa používa na Slovensku. Jeho výsledky v citlivosti patrili k jedným z najhorších.

Porovnanie testov podľa citlivosti nukleoproteínov SARS-Cov2. Menší = lepší.

Test

Prístrojový limit detekcie

Ecotest

125

Abbottt

500

SD Biosensor

1 000

Lepu

250

Humasis

500

Testsealabs

1 000

Safecare

5 000

Flowflex

50

Saligen

125

Biosynex

125

Zandcell

125

V-check

500

Diaquick

1 000

Testy nakúpili aj napriek preukázateľne nižšej citlivosti

Na začiatku marca malo ministerstvo zdravotníctva na čele s Marekom Krajčím (OĽaNO) zakúpiť dvadsať miliónov antigénových testov od firmy SD Biosensor za 81,4 milióna eur. Ministerstvo zdravotníctva testy napokon prekvalifikovalo na samotesty, s čím nesúhlasili ani mnohí odborníci. Test od Biosensoru podľa experta na zdravotníctvo Martina Smatanu nie je samotestovací ani nazálny. Uviedol, že ide o štandardný antigénový test, tak, ako je aj registrovaný a používaný masovo u nás.

Biosensor má podľa neho nazálne testy, ale nie na samotestovanie. Tie uviedli na trh v polovici decembra a volajú sa inak, ako tie, ktoré Slovensko objednalo.

 

O nižšej citlivosti testov sa už pritom vedelo dlhší čas. Portál Aktuality.sk už na začiatku marca upozorňoval na štúdiu neziskovej organizácie Nadácia pre inovatívnu novú diagnostiku (FIND) zo Ženevy. Štúdia určuje špecificitu testov ako 98,94 percenta a citlivosť testov 84,97 percenta. Výrobca na základe staršej štúdie deklaroval špecificitu 99,68 percenta a citlivosť 96,52 percenta. Štát požadoval minimálnu špecificitu 99 percent a citlivosť aspoň 96 percent.

Portál vtedy písal o januárovej súťaži hmotných rezerv, ktorú získala spoločnosť Roche s testami od SD Biosensor za 39 miliónov eur. Aktuality.sk tvrdia, že štát vtedy už vedel o štúdii, ktorá preukázala nižšiu citlivosť testov.

zdroj: TASR/Ján Krošlák

Český vedec neodporúča testy na celoplošné testovanie 

Riaditeľ ÚOCHB Zdeněk Hostomský v rozhovore pre Lidové noviny uviedol, že by neodporučil testovanie antigénovými testami prostredníctvom celoplošného testovania. Podľa vlastných slov je skeptický voči celoplošnému testovaniu.

„V prvom rade si musíme uvedomiť, že antigénové testy sú určené hlavne pre príznakových jedincov. Aj podľa toho ich firmy vyrobili. Majú pomôcť rozpoznať, či ľudia s akútnymi symptómami majú COVID, či nie. Taký človek má totiž spravidla veľmi vysokú hladinu vírusu, takže väčšina antigénových testov nákazu odhalí. Hodí sa do ordinácií, aby doktor mohol rýchle zistiť, či jeho chorý pacient má koronavírus. Antigénové testy neboli vyrobené preto, aby sa s nimi plošne testovalo. Preto by som výrobcov ani nevinil, nie je to ich chyba,“ uviedol Hostomský pre Lidovky.

24_01_2021_testovanie_koronavirus_Presov_06754719
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Odborníci varujú preto pred falošným pocitom bezpečia. Podľa niektorých práve celoplošné testovanie s testami s nízkou citlivosťou mohlo zapríčiniť, že počty nakazených neklesali. V Česku je povinné testovanie vo väčších firmách v sedemdenných intervaloch. Testy doteraz zachytili len málo pozitívnych ľudí, preto sa minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO) vyjadril, že by chcel testy zintenzívniť. Podľa Seznam Zprávy navrhuje testovanie raz za päť dní. 

Pred ďalšími testami varuje aj ministerstvo, ktoré ich nakúpilo 

Problematické sa javia aj ďalšie testy, ktoré ministerstvo zdravotníctva objednalo. Denník SME informuje, že antigénové testy Clinitest Rapid Covid-19 Antigen Test od výrobcu Siemens sú nespoľahlivé. Štát ich mal nakúpiť spolu s testami SD Biosensor na začiatku marca. Za pätnásť miliónov testov mal zaplatiť 15,75 milióna eur.

Podľa denníka teraz samotné ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na ich nespoľahlivosť. „Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo viacero hlásení na používané antigénové testy v rámci mobilných odberových miest,“ potvrdilo ministerstvo zdravotníctva denníku SME.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: iROZHLAS, Aktuality.sk, Lidové noviny, SME, Seznam Zprávy

Najnovšie videá

Trendové videá