Česká dezinformačná scéna sa po vyhostení ruských diplomatov upokojila. Agenti mohli operovať priamo z ambasády
- Po vyhostení 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe údajne klesla aktivita trollov
- Ich hniezdo sa tak mohlo nachádzať priamo na ambasáde
- Rusko sa bráni, že ich pracovníci dezinformácie nikdy nešírili
- Po vyhostení 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe údajne klesla aktivita trollov
- Ich hniezdo sa tak mohlo nachádzať priamo na ambasáde
- Rusko sa bráni, že ich pracovníci dezinformácie nikdy nešírili
Česko aj Slovensko zažíva problém s ruskou propagandou a trollmi na internete už dlhé roky. Ich aktivitu pozorujú nezávislé organizácie a bezpečnostné služby.
Nové dáta od susedov ukazujú zaujímavú skutočnosť. V čase, keď došlo k vyhosteniu 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, poklesla aj aktivita ruských trollov na internete v Česku. Upozornil na to portál Seznam Zprávy.
Všetkých 18 ruských pracovníkov pritom česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) označila za dôstojníkov ruských tajných služieb.
Pokles aktivity si všimla aj BIS
BIS, mapujúca českú dezinformačnú scénu, si všimla zmeny. „Máme podobné poznatky, o poklese dezinformačnej aktivity vieme. V tejto chvíli analyzujeme presné dôvody,“ potvrdil pre Seznam Zprávy hovorca BIS Ladislav Šticha.
Pokles zaznamenala aj organizácia Čeští elfové, ktorá sa venuje českej dezinformačnej scéne a aktivitám ruských trollov. Čeští elfové na túto skutočnosť upozornili ako prví. „Zistili sme zníženie počtu príspevkov na sociálnych sieťach, o ktorých sa domnievame, že boli pripravované vyškolenými pracovníkmi operujúcimi v Česku,“ napísala organizácia v správe.
Šticha pre Seznam Zprávy uviedol, že spájajú pokles aktivity ruských trollov s obdobím, keď pracovníci ruskej ambasády opustili Česko. Podľa hovorcu BIS sa to časovo naozaj kryje.
„Jeden z možných variantov je, že trollia farma bola priamo na ambasáde. Ešte si však nie sme istí. Teraz musíme sledovať, či sa táto aktivita opäť nezvýši,“ dodal Šticha.
Aj na Slovensku
Teória, že záškodné činnosti prichádzajú rovno z ambasád, nie je ničím novým. Neobvykle vysoký počet pracovníkov na ruských ambasádach v Česku a aj na Slovensku podporil teóriu, že časť pracovníkov s diplomatickým pasom pracuje pre ruské tajné služby. Česko po prevalení kauzy Vrbětice počet pracovníkov zastropovalo.
K výbuchom v muničných skladoch, pri ktorých zomreli dvaja ľudia, došlo v novembri a decembri 2014. V apríli tohto roka sa však pre kauzu dostala Praha s Moskvou do diplomatickej roztržky. Česká vláda oznámila, že do výbuchov vo Vrběticiach sú zapletení agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU a vyhostila 18 pracovníkov ambasády Ruska. To odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR a krátko na to oznámilo, že v počtoch pracovníkov ambasád prechádza na „striktnú paritu“.
Ruská ambasáda uzavrela nezhody tvrdením, že pracovníci ambasády sa nikdy nevenovali šíreniu dezinformácií v Českej republike. Takáto prax údajne nepatrí k tradíciám ruskej diplomacie.
Facebookový účet ruskej ambasády na Slovensku však preukázateľne dezinformácie šíril. Uviedol to v rozhovore pre Startitup bezpečnostný analytik Matej Kandrík zo Stratpolu. Ruskú aktivitu ilustroval na príklade hoaxu, ktorý zdieľala ruská ambasáda na Slovensku. Išlo o hoax, podľa ktorého mala vakcína spoločnosti Pfizer/BioNTech spôsobovať masové úmrtia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Seznam Zprávy