Česká hokejová legenda: Chcem dať ruským športovcom šancu súťažiť, ale nie, aby to bola reklama vojny
- V Štrasburgu český hokejista diskutoval o účasti ruských a bieloruských športovcov na olympiáde
- Jeho cieľom je dostať športovcov čím skôr na olympiádu
- V Štrasburgu český hokejista diskutoval o účasti ruských a bieloruských športovcov na olympiáde
- Jeho cieľom je dostať športovcov čím skôr na olympiádu
Legendárny český hokejový brankár Dominik Hašek dnes v Európskom parlamente v Štrasburgu s europoslancami diskutoval o účasti ruských a bieloruských športovcov na športových súťažiach a konkrétne aj o ich účasti na budúcoročných letných olympijských hrách v Paríži. Do Europarlamentu prišiel na pozvanie českého europoslanca Tomáša Zdechovského.
„Chcem dať ruským a bieloruským športovcom šancu opäť súťažiť s nami, ale zároveň nechcem, aby to bola reklama na ruskú vojnu. Žiaľ, za rovnakých hlúpo nastavených podmienok a pravidiel sú obrovskou reklamou na vojnu,“ povedal Hašek.
Dostať športovcov späť na olympiádu
Cieľom bývalého olympionika je čím skôr dostať športovcov spomínaných krajín na olympiádu, avšak za určitých podmienok. Podľa neho by najdôležitejšie malo byť ich odsúdenie ruskej agresívnej vojny spolu so zločincami páchaných na Ukrajine, a to nielen podpisom, ale verejne, čo je zároveň jeho druhá podmienka.
„Keby nebol splnený druhý bod, z tejto akcie a našej zamýšľanej pomoci by sa mohol stať najväčší športový podvod 21. storočia. Väčší, než bol ruský doping podporovaný tamojšou vládou,“ povedal, pričom dodal, že Putin by túto ich podanú ruku mohol zneužiť a športovci by nakoniec mohli vystupovať inak, než čo podpísali na papieri.
Žiadna komunikácia
Podľa neho by v prípade, že tak športovci učinia, nemohli oficiálne zastupovať svoju vlasť, ale štartovať by mohli pod utečeneckým tímom. „Nie je to nič nové,“ povedal. „Vždy, keď bieloruskí a ruskí športovci vystupujú na súťažiach, tak je to obrovská reklama na ruskú vojnu,“ dodal Hašek.
Na našu otázku, či tento svoj návrh komunikovali alebo prezentovali aj vedeniu Medzinárodného olympijského výboru, odpovedal europoslanec Zdechovský, že sa s nimi od začiatku snažia spojiť, avšak predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach podľa českého europoslanca s nimi komunikovať nechce, totiž trvá na účasti ruských a bieloruských športovcov na olympiáde.
„My totiž hovoríme, že to by bola nevýhoda pre ukrajinských športovcov, predsa olympijské hry sú o fair play,“ dodal.
Výzvy na neúčasť
Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pritom len nedávno vyzvalo Medzinárodný olympijský výbor (MOV), aby zakázal účasť ruských a bieloruských športovcov na parížskych olympijských hrách (OH) a paralympijských hrách, kým bude ruská útočná vojna voči Ukrajine pokračovať, ako o tom informuje TASR.
Členovia prijali rezolúciu založenú na správe nórskej poslankyne Lindy Hofstadovej Hellelandovej. „Akákoľvek účasť ruských a bieloruských športovcov v súčasnom kontexte je nemysliteľná, určite by bola využitá ako nástroj propagandy a de facto by zabránila iným športovcom, v neposlednom rade tým ukrajinským, zúčastniť sa,“ uvádza sa ich vyhlásení.
Ešte v apríli sme ťa informovali, že Medzinárodný olympijský výbor rozhodol o odporučení účasti ruských a bieloruských športovcov ako jednotlivcov pod neutrálnou vlajkou a iba účastníkov bez prepojenia na armádu. Pričom už dávnejšie vyše 35 krajín uviedlo, že bude požadovať zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na OH 2024 v Paríži.
Samotné rozhodnutie sa netýka účasti športovcov a ich personálu na olympijských hrách v Paríži budúci rok ani na zimných olympijských hrách v Miláne 2026. „MOV prijme toto rozhodnutie vo vhodnom čase podľa vlastného uváženia,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Po vojenskom vpáde Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 bola na medzinárodných atletických súťažiach zakázaná účasť športovcov pochádzajúcich z Ruska aj Bieloruska, ktoré slúžilo ako kľúčové východisko pre ruskú inváziu.
Ukrajina už dávnejšie pohrozila, že v prípade účasti ruských a bieloruských športovcov na budúcoročnej olympiáde bude tieto hry bojkotovať. Proti tomuto rozhodnutiu o návrate športovcov z oboch krajín sa postavilo viac ako 30 krajín.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: Startitup, TASR, International Olympic Committee