Česká polícia spustila novinku. Ihneď lokalizuje volajúceho a naživo zachytí páchateľa

  • Nová aplikácia dokáže lokalizovať volajúceho
  • Má tiež automatický prekladač
  • Prevádzka stojí niekoľko tisíc korún českých
česká polícia appka
Ilustračný obrázok, polícia Hradec Králové Unsplash/robman, Facebook/MPHradecKralove
  • Nová aplikácia dokáže lokalizovať volajúceho
  • Má tiež automatický prekladač
  • Prevádzka stojí niekoľko tisíc korún českých

Česká polícia spustila aplikáciu s názvom Portál Bezpečí. Aplikácia dokáže lokalizovať presnú polohu volajúceho človeka a v reálnom čase zdieľať video alebo fotografie z telefónu volajúceho. Unikátna aplikácia zjednoduší prácu mestskej polície v Hradci Králové. 

Na aplikácii pracovali niekoľko týždňov. Už niekoľko dní ju môžu používať všetci vlastníci smartfónov. Na túto novinku poukázal portál idnes.cz. Polícia s touto novinkou oboznámila obyvateľov aj cez ich webovú a facebookovú stránku

Zasiahnuť dokážu do minúty

Portál informuje o tom, že polícia spravila aj ukážku toho, aká efektívna aplikácia je. V stredu 31. januára o jedenástej hodine na oko zasahovali strážnici pri športovej hale Třebeš, kde sa snažil muž vlámať do zaparkovaného auta.

Aj napriek tomu, že v okolí nie je žiadna kamera, na operačnom stredisku si už video s páchateľom pozeral strážnik. Hliadka na miesto dorazila necelú minútu potom, čo dostala inštrukcie od operátora. Rýchlosť zásahu bola možná práve vďaka novej aplikácii. 

Pri fingovanom zásahu bola prítomná aj primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová. Tá rýchlosť zásahu ocenila. „O živote, zdraví a majetku niekedy rozhodujú sekundy. Preto som nesmierne rada, že máme ďalší nástroj, ktorý nám pomôže efektívne zachraňovať životy a zlepšovať pocit bezpečia. Umožní nám byť rýchlejšími a akcieschopnejšími, pretože v spolupráci s volajúcim bude mať mestská polícia možnosť ihneď monitorovať situáciu, a urýchliť ďalšie možnosti riešenia,“ vyjadrila sa primátorka. 

Lokalizácia polohy aj video v priamom prenose

Aplikácia Portál Bezpečí dokáže veľmi rýchlo a presne lokalizovať polohu volajúceho. Volajúci zároveň môže zdieľať fotografie alebo video priamo počas toho, ako sa skutok deje. Dokonca si človek nemusí aplikáciu ani sťahovať do telefónu.

Polícia na svojich stránkach vysvetľuje, že volajúci dostane od dispečingu operačného pracoviska SMS správu so špeciálnym odkazom. Cez tento odkaz dá volajúci súhlas k prístupu. Volajúci však musí mať prístup k internetu. Ostatné už je na strážnikoch.

Niekedy polícii stačí iba presná lokalita na to, aby bol zásah rýchlejší. Ak sú k dispozícii aj fotografie či videá, môže ich operátor okamžite zdieľať s kolegami, ktorí sa na miesto ponáhľajú. Tieto informácie zároveň môžu poslúžiť ako dobrý dôkaz. 

„Aplikácia môže dať pracovníkom operačného pracoviska oči. Vidia to, čo vidí oznamovateľ priamo na ulici. Naši strážnici presne vedia, kam idú, čo ich čaká, poznajú osobu oznamovateľa a sú schopní sa na situáciu pripraviť a rýchlo zakročiť. Nie je to však iba represívna záležitosť, ale i pomoc dezorientovaným, ktorí sa iba stratili.

Stáva sa, že volajú ľudia, ktorí nie sú schopní popísať, v čom je problém ani kde sa nachádzajú. Preto naša pomoc príde až za dlhšiu dobu, než ich vôbec nájdeme. To teraz odpadá,“ popísal výhody aplikácie riaditeľ hradeckých strážnikov Martin Žďárský. 

Pomôže aj cudzincom

Riaditeľ sa tiež vyjadril, že aplikácia dokáže veľmi účinne pomôcť aj cudzincom. Napríklad aj návštevníkom koncertu Eda Sheerana, ktorý sa bude konať v júli. Aplikácia má totiž zabudovaný automatický prekladač, ktorý umožňuje komunikovať aj v inom jazyku.

Slovami riaditeľa, keď aplikáciu začali pripravovať, nevedeli ešte, aké významné akcie sa budú v meste diať. Môže nám pomôcť aj pri väčších mimoriadnych udalostiach. „Nechcem nič privolávať ani vyslovovať to, čo sa stalo v Prahe… hliadky budú dopredu vedieť, čo ich na mieste čaká a kde je páchateľ,“ dodal Žďárský. 

Radnica mesta na ročnú prevádzku aplikácie vydá 80-tisíc korún českých (približne 3 219,16 eur). Primátorka mesta skonštatovala, že ak vďaka aplikácii zachránia čo i len jeden život alebo ochránia majetok, je táto čiastka prívetivá.

Autorom aplikácie je tím vývojárov Medical Information Technologies. Ten istý tím tiež vytvoril aplikáciu Záchranka. Aplikáciu Portál Bezpečí zavádzajú aj Mestské polície v Trutnove, Brne, Plzni, Karlových Varoch a Zlíne. 

Zdroje: idnes.cz, Facebook/Městská policie Hradec Králové, hradeckralove.org, Unsplash/Rob Hampson

Najnovšie videá

Trendové videá