České Švajčiarsko je unikát, ktorý ponúka divokú prírodu a najväčší skalný most na našom kontinente
- Pravčická brána je prírodná pamiatku, ktorá je považovaná za najkrajší prírodný útvar Národného parku České Švajčiarsko a zároveň tvorí symbol celej oblasti.
- Pravčická brána je prírodná pamiatku, ktorá je považovaná za najkrajší prírodný útvar Národného parku České Švajčiarsko a zároveň tvorí symbol celej oblasti.
Jej rozmery sú naozaj úctyhodné, no aj tak sa na živo zdá byť ešte spektakulárnejšia. Rozpätie oblúku je 26,5m, výška otvoru je 16m, šírka 7-8m a minimálna hrúbka je 3m.
Od miesta vstupu do areálu sa rozbiehajú upravené chodníčky a schodiská na jednotlivé výhliadky, odkiaľ je možné pozorovať samotnú Pravčickú bránu alebo sa pozerať na pôsobivý výhľad do blízkeho aj vzdialeného okolia.
K Pravčickej bráne neodmysliteľne patrí aj rekreačný zámok Sokolí hnízdo. Ten bol vybudovaný v roku 1881 na mieste chatrče z dubovej kôry, ktorá slúžila ako výčap. Pôvodne bolo Sokolí hnízdo využívané k ubytovaniu významných hostí tamojšieho rodu Clary-Aldringenů. Dnes sa na prvom poschodí nachádza galéria fotografií Juliuse Puflera. Na prízemí zase nájdeš štýlovú reštauráciu vyzdobenú ešte pôvodnými maľbami.
Národný park České Švajčiarsko, ktorý spolu so susedným Národným parkom Saské Švajčiarsko predstavuje oblasť pieskovcov, ktorá svojou rozsiahlosťou a zároveň minimálnym osídlením nemá v Európe obdobu.
Národným parkom bolo toto úchvatné skalnaté územie vyhlásené v roku 2000. A ako toto zaujímavé prírodné územie s jedinečnou faunou a flórou vzniklo? Pred viac ako 90 miliónmi rokov sa tu rozprestieralo plytké more, na ktorého dne sa začala tvoriť vrstva piesčitých usadenín. Keď more ustúpilo, zanechalo po sebe pieskovcovú dosku, ktorú dodnes pretvára vietor, dážď a mráz. Zrodil sa tak podivuhodný pieskovcový svet plný skalných veží, mostov, roklín a tiesňav. Charakter krajiny dotvára aj zalesnené vrcholy sopečného pôvodu, z ktorých najvýraznejší je Růžovský vrch, dominanta južnej časti národného parku.
České Švajčiarsko je oblasť pieskovcových skál zaujímavá skalnými mestami a vyhliadkami, hlbokými roklinami, stenami, vežami či bludiskom. Je to čisto turistický región zameraný na prírodu s hustou sieťou turistických a cyklistických chodníkov. Najkrajšie obdobie pre rýdzu turistiku je jeseň s pestrofarebnou prírodou listnatých lesov. Top zimným turistickým cieľom sú ľadopády v oblasti Krásnej Lípy a Brtníkov, kde sa v skalách tvoria ľadové opony. Sú tam turistické okruhy, kde možno obdivovať 3-4 metre vysoké ľadopády, ale je zakázané na ne liezť,“ uviedla pre TASR manažérka marketingu národného parku Dana Štefáčková.
zdroj:ceskosaske-svycarsko.cz