Česko má šancu stať sa ultra bohatou krajinou. Sedí na obrovskom ložisku žiadaného materiálu

  • Česká republika sa môže stať jedným z najviac prosperujúcich štátov na svete
  • Kľúčom k tomuto bohatstvu má byť masívne nálezisko lítia
Lithium
Lithium Archív Canva
  • Česká republika sa môže stať jedným z najviac prosperujúcich štátov na svete
  • Kľúčom k tomuto bohatstvu má byť masívne nálezisko lítia

Náš sused, celá Česká republika, sa môže stať jedným z najviac prosperujúcich štátov na svete. V programe 360° na CNN Prima NEWS to povedal český premiér Petr Fiala (ODS). Nestane sa to len tak.

Ako uviedol, kľúčom k tomuto bohatstvu má byť masívne nálezisko lítia na Cínovci a transformácia spojená s klimatickými zmenami a Green Dealom, a teda projektom výstavby továrne na batérie do elektromobilov.

„Pre Českú republiku je to šanca (transformácia v dôsledku klimatickej zmeny a s ňou spojeným Green Dealom, pozn. red.), ako zmeniť energetickú politiku, na ktorú získame finančné prostriedky,“ povedal Fiala v relácii s tým, že sa podarilo vybaviť bilión českých korún od Európskej únie, ktoré budú určené na ekologickú politiku.

Fiala za kľúčové uviedol, že tieto prostriedky by mali využiť a nepozerať sa na globálne otepľovanie ideologicky. „V Európe je stále mnoho ľudí, ktorí sa na klimatickú zmenu pozerajú ideologicky, a to je vždy nebezpečné,“ povedal a doplnil, že pokiaľ sa v Česku podarí zachytiť nástup nových technológií, môžu sa stáť jednou z najúspešnejších krajín sveta.

Najväčšie nálezisko lítia v Európe

„Česko má najväčšie nálezisko lítia v Európe. Pokiaľ ho začneme čoskoro ťažiť a podarí sa nám uskutočniť veľký strategický projekt v podobe výstavby gigafactory (továrne na výrobu batérií, pozn. red.), budeme mať obrovskú konkurenčnú výhodu,“ uviedol český premiér.

Fiala doplnil, že Česko v takomto smere môže disponovať kľúčovými komponentami pre moderný automobilový priemysel. Podľa jeho slov sa lítium môže stať podobne cennou surovinou akou je ropa.

tvnoviny.sk citujú z denníka Echo24 Michala Kučeru, poslanca za TOP 09 a člena hospodárskeho výboru Poslaneckej snemovne, ktorý povedal, že ťažba lítia v Ústeckom kraji je momentálne vo fáze príprav.

„Bežia povoľovacie a schvaľovacie procesy. Prínosom pre kraj a celú ČR bude mať ťažba lítia v prípade, že lítium bude na našom území ďalej spracované a zhodnotené až do konečného výrobku – batérie. Preto je kľúčové, aby v ČR a ideálne v Ústeckom kraji, kde bude ťažba prebiehať, vznikli fabriky na výrobu batérií,“ tvrdí Kučera.

Ťažba by sa mala začať v roku 2026 s tým, že plná kapacita bude dosiahnutá v roku 2028 až 2029. Lítium by mala ťažiť pološtátna firma ČEZ, ktorá investuje aj do gigafactory.

Lítium je chemický prvok so značkou Li a atómovým číslom 3. Je to mäkký, strieborný kov, ktorý patrí do skupiny alkalických kovov v Periodickej tabuľke prvkov. Lítium je najľahší kov a najľahší pevný prvok.

Je to zaujímavý prvok z niekoľkých dôvodov. V čistej forme je veľmi reaktívny a dokonca môže horieť vo vzduchu. Preto sa zvyčajne skladuje v minerálnom oleji. Je tiež najmenej hustý pevný prvok, čo znamená, že je ľahší než voda – kovový blok lítia by plával na vodnej hladine.

Lítium sa výrazne uplatňuje v mnohých oblastiach. Je dôležitý v akumulátoroch (najmä lítium-iónových batériách), kde sa využíva jeho schopnosť rýchlo a efektívne prenášať elektróny. Používa sa tiež v niektorých liekoch na liečbu psychických porúch, ako je bipolárna porucha.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: tvnoviny.sk, CNN Prima NEWS, Echo24, AI

Najnovšie videá

Trendové videá