Česko razantne zakročuje proti službe Airbnb. Ubytovanie skomplikuje aj Slovákom
- Česká republika chce zabezpečiť, aby obyvatelia neboli vytlačení turistami
- Nové nariadenia by mohli obmedziť krátkodobé turistické ubytovanie
- Česká republika chce zabezpečiť, aby obyvatelia neboli vytlačení turistami
- Nové nariadenia by mohli obmedziť krátkodobé turistické ubytovanie
Česká vláda plánuje obmedziť krátkodobé prenájmy turistom, aby riešila problémy s hlučnými návštevníkmi a daňovými únikmi. Informuje o tom portál Euronews.
Obyvatelia turisticky vyhľadávaných miest trpia vysokými nájmami a nedostatkom dostupného bývania kvôli krátkodobým prenájmom. Po vzore miest ako Londýn, Dublin, Amsterdam či Paríž sa preto ďalšia európska metropola rozhodla obmedziť prenájmy typu Airbnb.
Česká vláda plánuje znížiť počet krátkodobých prenájmov v populárnych mestách, ako je Praha. Chce tým dosiahnuť pokles cien nehnuteľností a zabezpečiť, aby turisti nevytláčali miestnych obyvateľov.
Registrácia ubytovania cez novú platformu
Česká vláda nedávno schválila návrh zákona, ktorý dáva obciam a mestám možnosť kontrolovať krátkodobé prenájmy vrátane Airbnb. Tento návrh obmedzuje počet dní prenájmu v roku a stanovuje minimálny priestor na jedného hosťa.
Plán tiež zahŕňa zavedenie prísnejších pravidiel a miestnych daní pre penzióny, Airbnb a iné dovolenkové prenájmy, aby sa ich regulácia priblížila k tradičným hotelom. Majitelia budú musieť zaregistrovať svoje ubytovanie a hostí cez novú platformu eTurista. Tá im pridelí registračné číslo na zverejnenie v ponuke.
Ak návrh prejde, nový systém by mal zlepšiť dohľad nad krátkodobými prenájmami, z ktorých mnohé sú teraz mimo oficiálnych štatistík. Úrady odhadujú, že až 70 % týchto prenájmov nie je nahlásených, čo vedie k strate približne 32 miliónov eur ročne na daniach.
Očakáva sa, že nové pravidlá začnú platiť v júli 2025.
Zákaz výstredných kostýmov
Nové pravidlá sa zameriavajú na obmedzenie počtu turistických apartmánov v centrách miest a na kontrolu nájomného ubytovania, aby sa znížil hluk. V Prahe miestni obyvatelia, najmä v historickom Starom Meste, čelia problémom s hlučnými turistami, čo viedlo okresných poslancov k podpore zásahov proti Airbnb.
Toto však nie je ich prvý pokus zvládnuť hlučných návštevníkov. Ako informuje portál CNN Prima News, na začiatku tohto roka jedna okresná rada navrhla zákaz výstredných kostýmov na rozlúčkach so slobodou, ktoré často vedú k opileckému správaniu a hluku v populárnej štvrti s nočným životom.
Niektorí členovia rady upozornili, že takéto „spoločensky neprijateľné“ oblečenie prispieva k nočnému hluku a neporiadku, najmä pri organizovaných krčmových túrach. Minuloročná snaha tejto mestskej časti obmedziť otváracie hodiny podnikov v centre mesta však neuspela.
Napriek tomu v júli schválili zákaz vjazdu áut do časti Starého Mesta v noci, aby znížili hluk v okolí. Medzi 22. a 6. hodinou je tak prístup vozidiel do historickej štvrte obmedzený.
Zákaz výstavby nových hotelov v centre
Nadmerný turizmus nie je problémom len v mestách ako Praha, ale trápi aj belgické destinácie. Mesto Bruggy, známe svojím historickým centrom, ročne navštívi milióny turistov, čo výrazne ovplyvňuje život miestnych obyvateľov. Starosta Dirk De Fauw priznal, že po pandémii COVID-19 sa zmenili postoje ľudí, ktorí začali pociťovať, že je v meste príliš veľa návštevníkov.
Bruggy preto zakázali výstavbu nových hotelov v centre a prestali vydávať povolenia na rekreačné domy vrátane Airbnb. Tieto kroky majú uľahčiť dostupnosť bývania pre miestnych a udržať rovnováhu medzi počtom obyvateľov a turistov. Mesto tiež obmedzilo počet výletných lodí, ktoré môžu denne pristávať, aby sa znížil počet návštevníkov v rovnakom čase.
Expert na cestovný ruch Bart Neuts navrhuje dve stratégie na riešenie tohto problému: sústrediť turistov do vybraných oblastí alebo ich rozptýliť po celom meste. Každá z týchto možností má svoje výhody aj nevýhody.
Podobné opatrenia prijímajú aj ďalšie flámske mestá, ktoré sa snažia turistov rozptýliť nielen v priestore, ale aj v čase, pričom sa zameriavajú na rôzne tematické okruhy ako umenie, dedičstvo, kulinárstvo a prírodu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Euronews, CNN Prima News, TASR