Česko sa chystá prijať drastický krok, ktorý skoncuje s uhlím. Experti prezradil, či hrozí aj Slovensku

  • Česko navrhuje zakázať od roku 2025 kotly na pevné fosílne palivá do 300 kW
  • Zanedlho bude pokutovať užívanie starších kotlov. Čaká to aj nás?
Kotle na uhlie
Freepik/pikisuperstar/pvproductions
  • Česko navrhuje zakázať od roku 2025 kotly na pevné fosílne palivá do 300 kW
  • Zanedlho bude pokutovať užívanie starších kotlov. Čaká to aj nás?

České ministerstvo životného prostredia predložilo návrh zákona, ktorý má pomôcť výrazne znížiť emisie produkované tuhými palivami.

Nová novela zákona hovorí o zákaze predaja kotlov na tuhé palivo, ktoré by sa dotklo prakticky všetkých domácnosti, ktoré kúria uhlím a potrebujú nový kotol.

Pri výmene kotla by sa mali ponáhľať, ak bude návrh zákona schválený, už v roku sa 2025 môže stať, že kotol na uhlie jednoducho nekúpia, uvádza portál Novinky.cz.

„Od prvého januára 2025 sa zavedie zákaz uvádzať na trh spaľovacie zdroje do 300 kilowattov na pevné fosílne palivá,“ cituje portál hovorkyňu rezortu Luciu Ješátkovú.

Dopredaj zásob ale bude možný aj po tomto dátume. Rovnako tak budú môcť českí výrobcovia kotlov, ako je Atmos, vyrábať kotly na export aj po tomto dátume.

Novela zahŕňa do plánovaného zákazu hnedé aj čierne uhlie, antracit aj koks, prípadne výlisky z uhlia.

Zákaz vybraných kotlov platí aj u nás

Nami oslovený expert z oblasti kúrenárstva tvrdí, že podľa tohto návrhu nebudú zakázané všetky kotly na tuhé palivo. Pre domácnosti ale budú prakticky nedostupné, pretože zákaz sa týka kotlov do 300 kilowattov. Bežný splyňovací kotol na uhlie má výkon od 15 do 45 kilowattov.

„Limit do 300 kilowattov je v novele uvedený naschvál, aby sa kotly na uhlie stali nedostupnými pre domácnosti a tie od uhlia upustili. Pri veľkých kotloch pre firmy nad 300 kilowattov zas nie je problém nainštalovať dnu aj filtre,“ vysvetľuje odborník na vykurovanie.

Česi by teoreticky po roku 2025 mohli zaobstarať kotly v cudzine, napríklad na Slovensku. Problém by ale mohli mať s jeho zapojením.

Organizácie, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia, tento krok vítajú a nazývajú ho pozitívnym.

„Spaľovanie uhlia nielen, že výrazne prispieva ku klimatickej kríze, ale spaľovanie uhlia v domácich kotloch a krboch je taktiež jedným z hlavných zdrojov znečistenia ovzdušia mikroskopickým prachom a rakovinotvornými látkami.“

„Čo je však rovnako potrebné, je, aby sa nepredĺžila ťažba na veľkolome Bílina, ktorý je hlavným zdrojom uhlia pre české domácnosti,“ varuje riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková. 

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Novinky.cz, O plyne, MŽP SR, SIEA, Universiteit Leiden, Russia Fossil Tracker, , ÚV SR

Najnovšie videá

Trendové videá