Česko zaradí Slovensko medzi vysoko rizikové krajiny, pri vstupe musíš splniť dve podmienky

  • Česko od pondelka zaradí Slovensko medzi tmavočervené krajiny
  • Opatrenia však pre cestujúcich zo Slovenska zostávajú rovnaké ako tento týždeň
žena rúško koronavirus česko
TASR/AP/Petr David Josek
  • Česko od pondelka zaradí Slovensko medzi tmavočervené krajiny
  • Opatrenia však pre cestujúcich zo Slovenska zostávajú rovnaké ako tento týždeň

Česko od pondelka v rámci tzv. mapy cestovateľa sprísni podmienky návratu z Dánska, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska. Tie sa presunú z oranžovej do červenej kategórie, čo sú krajiny s vysokým rizikom nákazy koronavírusom. Bulharsko, Chorvátsko či Slovensko budú patriť medzi územia s veľmi vysokým rizikom nákazy.

Rozhodlo o tom české ministerstvo zdravotníctva. Informovali o tom v piatok spravodajské servery Novinky.cz a iDNES.cz. 

Nórsko, Dánsko, Island a Lichtenštajnsko doteraz patrili do oranžovej kategórie, teda skupiny krajín so stredným rizikom nákazy koronavírusom. Od 1. novembra sa presunú do červenej kategórie, v ktorej sú Belgicko, Fínsko, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko a Grécko.

Naopak z červenej kategórie s vysokým rizikom sa do oranžovej skupiny so stredným rizikom presunie Cyprus. V tejto kategórii sú aktuálne Andorra, San Maríno, Švédsko, Švajčiarsko, Baleárske ostrovy, Francúzsko, Monako a Portugalsko vrátane Azorských ostrovov.

Česko nás zaradilo medzi rizikové krajiny

Slovensko, Chorvátsko, Bulharsko a Írsko, ktoré doteraz patrili do červenej kategórie, budú odteraz v tmavočervenom pásme, čo sú oblasti s veľmi vysokým rizikom nákazy. Pripoja sa tak k Lotyšsku, Rumunsku, Estónsku, Litve, Slovinsku a tretím krajinám mimo EÚ.

Pre návrat z krajín z tmavočervenej kategórie platia rovnaké pravidlá ako pri návrate z červenej kategórie.

Plánuješ tento rok cestovanie do zahraničia?

Ešte pred návratom do Česka musia ľudia vyplniť príjazdový formulár. Tí, ktorí sa vracajú z červenej a tmavočervenej oblasti, musia zároveň pred návratom absolvovať antigénový alebo PCR test, ak pri návrate použijú hromadnú dopravu. Pre tieto osoby platí aj povinnosť absolvovať po návrate do Česka PCR test, a to najskôr na piaty deň a najneskôr na 14. deň po vstupe na územie ČR.

V prípade využitia individuálnej prepravy nie je potrebné podstúpiť test pred začatím cesty, ale cestujúci musia pri vstupe na územie ČR podstúpiť PCR test – najskôr na piaty deň a najneskôr na 14 deň. Do poslania výsledku musia nosiť respirátor.

Slovákom sa skomplikuje cesta do Nemecka

Česko nie je jediné, aj Nemecko nás od nedele zaradí medzi rizikové krajiny z hľadiska šírenia koronavírusu. Cestujúci zo Slovenska bez očkovania či prekonania ochorenia budú po novom musieť v Nemecku podstúpiť karanténu, ktorá môže trvať až desať dní. Najskôr na piaty deň budú môcť podstúpiť test na COVID-19.

Testy sú zdarma. Do karantény musia aj deti – tie pod 12 rokov sa však nemusia testovať, karanténa u nich končí automaticky po piatich dňoch.

https://www.facebook.com/martin.klus/posts/415157563510727

Pri príjazde zo Slovenska do Nemecka bude zároveň platiť aj povinnosť vyplniť digitálny formulár, do ktorého je potrebné priložiť potvrdenie o negatívnom teste, očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá