Československý tím študentov ocenila NASA: Ich unikátny satelit bude súčasťou misie Elona Muska

  • Obrovský úspech českých stredoškolákov
  • Do vesmíru pošlú vlastný satelit
  • Okrem vedeckých prístrojov ponesie do vesmíru aj pivo
Lasar tím
X/LASAR
  • Obrovský úspech českých stredoškolákov
  • Do vesmíru pošlú vlastný satelit
  • Okrem vedeckých prístrojov ponesie do vesmíru aj pivo

Pätica českých stredoškolákov dokázala nemožné. Simon Klinga, Viktor Adámek, Anna Krebsová, Boris Brovkin a Richard Nikel sú študenti z Brna, Blanska, Plzne a Ústí nad Orlicí.

Stredoškolský tím LASAR (Laser Satellite Recovery) svojím výtvorom presvedčil aj porotu zloženú z odborníkov z NASA, informuje Czechbrunch. Poletí sa SpaceX, a tak, ako by si od Čechov čakal, ich satelit ponesie aj pivo. 

Satelit zamieri na obežnú dráhu ešte tento rok 

Tím sa na jar v konkurencii ďalších 2-tisíc tímov nenechal zahanbiť. Z celého sveta uspeli v prestížnej súťaži Conrad Challenge v Houstune a získali 2 z 3 možných cien, pričom jedna z nich bola aj od odbornej poroty zloženej z profesionálov NASA.

Druhú cenu získali od verejnosti. Vďaka úspešnej účasti v súťaži získali študenti aj štipendiá na amerických univerzitách. Ich dobrodružstvo sa však len začalo.

Ich satelit ešte tento rok zamieri na obežnú dráhu na palube rakety Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX v rámci misie Bandwagon-2, uvádza ct24.cz

„Toto je naša družica LASARsat. Je to takzvaný CubeSat 1U, satelit o hrane desiatich centimetrov. Hoci je takto malinký, je doslova napchatý vedeckými prístrojmi,“ popísal vedúci tímu, stredoškolský študent Simon Kinga.

Ich víťazný projekt riešil možnosť reštartu družíc, ktoré prestali komunikovať, pomocou lasera. A nielen to. Satelit by mohol pomôcť likvidovať odpad na obežnej dráhe našej planéty. Práve s týmto riešením tím mieri do vesmíru.

Neostali však len pri piatich študentoch, rozrástli sa na zhruba 30 členov, pribudli ľudia nielen z Česka, ale aj zo Slovenska, USA a Mexika, ktorí satelit vyvíjajú. 

Vesmírny odpad predstavuje ozajstné riziko 

Laser vesmírne odpadky zameria, čiastočne ich vyparí a fragmenty uvoľnené v protismere jeho pohybu ho vďaka zákonu akcie a reakcie spomalia. Postupne takto klesne do atmosféry, kde zhorí.

„Kľúčovou otázkou pre nás zostáva vesmírny odpad. Počas Conrad Challenge sme pracovali predovšetkým na diaľkovej oprave nefunkčných družíc, ktoré samotné takým smetím sú. Teraz sa viac zameriavame hlavne na riešenie dôsledku nefunkčných družíc, akejsi kozmickej triešte, vznikajúcej okolo našej planéty,“ povedal mechanik projektu Boris Brovkin.

Nad našimi hlavami sa nachádza cez 130 miliónov kúskov smetí väčších ako jeden milimeter, desaťcentimetrových je na orbite cez milión a odpadu väčšieho ako 10 centimetrov je cez 36-tisíc kusov, upozorňuje Czechcrunch. 

Do vesmíru sa dostane aj pivo

Samotný LASARsat tiež nie je úplne najväčší satelit, aký si kedy videl. Jeho rozmery sú 10 x 10 x 11,3 centimetra a váži 1,2 kilogramu. Okrem úžasných vedených prístrojov je vybavený aj kamerami na snímanie našej planéty. Projekt podporuje aj letecký ústav či pražské planetárium.

Pripojil sa aj menej očakávaný podnik – Kláštorný pivovar Porta Coeli. Ich spolupráca sa pretaví aj do samotnej výbavy satelitu. Okrem prístrojov totiž do vesmíru vynesie aj trochu nealkoholického piva. 

„V kozmonautike sa traduje, že ten, kto vyrieši problém kozmického odpadu, získa nobelovku za mier. Tým, samozrejme, nehovorím, že by ju tím mal dostať. Od nápadu je k realizácii cesta dlhá. Ich pokora, neúnavnosť a odhodlanie k práci ich ale minimálne smeruje na dobrú trajektóriu a jedného dňa dosiahnuť naozaj veľké veci,“ dodal mentor tímu Jan Spratek zo vzdelávacej kancelárie Európskej kozmickej agentúry. 

Zdroje: Czechcrunch, X/LASAR, ct24.cz

Najnovšie videá

Trendové videá