Český národný park zasiahol požiar, z tiesňav museli evakuovať turistov
- Hasiči bojujú s požiarom lesa v Národnom parku České Švýcarsko
- Zasahuje vrtuľník aj lietadlo
- Hasiči bojujú s požiarom lesa v Národnom parku České Švýcarsko
- Zasahuje vrtuľník aj lietadlo
Hasiči v Národnom parku České Švýcarsko preventívne evakuujú turistov z tiesňav, pri ktorých sa objavilo nové ohnisko lesného požiaru, s ktorým bojujú od rána.
Krajský hovorca hasičov Lukáš Faják pre spravodajský portál iDNES.cz uviedol, že až ľudia odídu, lokalitu uzatvoria. V oblasti vyhlásili zvláštny stupeň požiarneho poplachu. Nikto sa zatiaľ v dôsledku požiaru nezranil.
„Urobil si ohníček a odišiel“
S požiarom lesa o rozlohe troch hektárov, ktorý sa rozhorel v lokalite Malinový důl pri obci Hřensko v okrese Děčín, od popoludnia bojuje 26 jednotiek i lezecká skupina hasičov. Asistuje im hasičské lietadlo, policajný vrtuľník a svoju helikoptéru na pomoc poslala aj armáda.
Jednotlivé ohniská budú prevažne hasiť zo vzduchu. Hasiči pracujú v náročnom teréne a zásah im komplikuje aj kôrovcová kalamita.
„Hasiči sa snažia, aby sa požiar nešíril ďalej. Je to komplikované, stromy sú tam veľmi suché a aj padajú, zatiaľ nemám informácie o tom, že by sa niekto zranil,“ povedal už skôr Faják.
https://www.facebook.com/273460325139/posts/pfbid02TuNwN8XAXsmh5tVVBc41tr47mkxKVb4pahK8mM3yRZQz4Qz1tPD3pmwFodc3PEKyl/?d=n
Správa Národného parku České Švýcarsko (NPČŠ) sa podľa jej hovorcu Tomáša Salova dozvedela o požiari od nemeckých kolegov. Predpokladá sa pritom, že požiar nie je prírodného charakteru.
Riaditeľ NPČŠ Pavel Benda v Českej televízii povedal, že je presvedčený, že za tým stojí nejaký nezodpovedný človek, ktorý si tam „urobil ohníček, odišiel a toto je následok“.
https://www.facebook.com/100057132502941/posts/pfbid03Rkukscx6AsGfFAnwBoZtGUjEUfR8ss4McXJQfJFTCNGLXhJJsWJCKJBgCLRA8bwl/?d=n
Hovorca hasičov odmietol komentovať príčinu vzniku požiaru a povedal len, že ju vyšetrujú. Pre zásah hasičov je neprejazdná cesta z Hřenska do Mezní Louky, informuje tiež iDNES. V Českej republike stále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu pred nebezpečenstvom vzniku požiarov a ich šírenia.
Českí hasiči v nedeľu zasahovali napríklad aj nad jazerom Pískovna v Adršpašských skalách, kde hasili tlejúce ohnisko vo vyprahlo lesnom poraste, či v Prahe v Divokej Šárke, kde horelo pole.
https://www.facebook.com/1575270169395647/posts/pfbid02JQ5wXpykHTRkk7Jbcp916J1GzMWXvq3qbVBuabeErejNxyesiWiJBhZM7bAQTQPLl/?d=n
Aj na Slovensku hrozí riziko požiarov
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na pondelok výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami.
Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Ako informuje SHMÚ, výskyt vysokej teploty vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti veľmi zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia zdravia a ohrozenia života spôsobeného nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.
Na východe Slovenska dnes museli zasahovať hasiči. Pri hasení lesného porastu v katastri obce Malá Lodina (okr. Košice-okolie) zasahovalo 70 profesionálnych a dobrovoľných hasičov vrátane príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HAZZ) z modulu pozemného hasenia, a to skupina západ, stred a východ.
S hasením pomáhali v nedostupnom teréne pre hasičskú techniku aj dva vrtuľníky Leteckého útvaru rezortu vnútra a rezortu obrany. Plamene zachvátili lesný porast v ťažko dostupnom teréne. Informovala o tom Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Prezídia HaZZ.
Nevídaná situácia
Slovensko aktuálne čelí doteraz nevídaným prejavom sucha spôsobeným globálnymi klimatickými zmenami, čo má za dôsledok aj to, že sú lesy náchylnejšie na vznik požiarov. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) preto vyzýva návštevníkov chránených území k mimoriadne zodpovednému správaniu.
V čase akútneho nedostatku zrážok sú trávnaté a lesné porasty oveľa náchylnejšie na vznietenie a oheň sa nimi šíri rýchlejšie. Na vypuknutie veľkého lesného požiaru, ktorý spôsobí miliónové škody, tak niekedy stačí jediný nedostatočne uhasený ohorok z cigarety alebo založenie ohňa, ktorý sa rozšíri do okolitého prostredia.
Vo štvrtok bola na Slovensku iba tretí raz v histórii meraní zaznamenaná teplota 40 stupňov Celzia. V momente, keď sa k extrémnemu suchu pridávajú aj vysoké teploty, je preto k návšteve prírody potrebné pristupovať maximálne zodpovedne a vyvarovať sa manipulácii s ohňom.
MŽP pripomína, že pobyt v chránených územiach má svoje pravidlá stanovené Zákonom o ochrane prírody a návštevným poriadkom konkrétneho národného parku či chránenej krajinnej oblasti.
Už v územiach s 3. stupňom ochrany nie je povolené stanovanie, táborenie mimo zastavaného územia obce, zakladanie ohňa mimo uzavretých stavieb a vyhradených lokalít, zbieranie rastlín a ich plodov, púšťanie ohňostrojov mimo uzavretých stavieb či pohyb ľudí mimo vyznačených turistických chodníkov.
Podmienky, za akých možno niektoré aktivity vykonávať, nad rámec zákona upravujú návštevné poriadky jednotlivých národných parkov a chránených krajinných oblastí. MŽP preto odporúča všetkým návštevníkom, aby sa ešte pred samotným príchodom do chráneného územia oboznámili s jeho návštevným poriadkom.
Ministerstvo životného prostredia apeluje na milovníkov prírody, ktorí sa rozhodnú letné dni tráviť v chránených územiach a na obyvateľov žijúcich v bezprostrednom okolí lesov, aby dodržiavali pravidlá, ktoré platia v jednotlivých územiach a dbali na zvýšenú bezpečnosť a prevenciu pred požiarmi.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iDnes.cz, SITA