Český projekt FactCzech našiel zbraň proti šíreniu dezinformácií na internete
- Dezinformácie a fake news sú problémom každého, či si to uvedomujeme alebo nie
- Na internete existuje kvantum výmyslov a poloprávd
- Existuje však spôsob, ako proti nim bojovať a odhaliť ich

- Dezinformácie a fake news sú problémom každého, či si to uvedomujeme alebo nie
- Na internete existuje kvantum výmyslov a poloprávd
- Existuje však spôsob, ako proti nim bojovať a odhaliť ich
Nekonečné možnosti a nespočetné množstvo informácií, ktoré sú dostupné na internete, do veľkej miery uľahčujú náš každodenný život. Avšak, veľkým a aktuálnym problémom sú dezinformácie, falošné správy, propaganda a klamlivé informácie, ktoré výrazne ovplyvňujú svet internetu ako takého. Využívajú to rôzne organizované skupiny, štáty, jednotlivci, ale aj samotné média k tomu, aby ovplyvňovali verejnú mienku, názory a pohľad ľudí. Smutné na tom je, že sa im to darí, nie síce v plnej miere, ale darí.
V Čechách vznikol nový projekt s názvom FactCzech, ktorý si dáva za cieľ zvýšiť vzdelanosť verejnosti, novinárov a médií. Podnetom je aj výskum českej neziskovej organizácie Evropské Hodnoty, ktorý sa uskutočnil v septembri roku 2016 a výsledkom bolo, že až štvrtina obyvateľov Českej republiky verí dezinformáciám. Taktiež, viac ako jedna štvrtina ľudí verí viac dezinformačným médiám ako tým vierohodným a tradičným.
Objavujú sa tiež vážne špekulácie o tom, či prostredníctvom dezinformácií neboli ovplyvnené prezidentské voľby v USA.
Web vznikal v priebehu posledných mesiacov a jeho obsahovou stránkou sú video lekcie, kvízy, články a odkazy, ktoré by mali novinárom, publicistom, blogerom, učiteľom ale aj širokej verejnosti pomôcť naučiť sa rozpoznávať falošné správy a dezinformácie.
Východiskom a odrazovým bodom projektu sú kurzy a učebné spôsoby pre študentov na Karlovej, Masarykovej a Palackého univezritách. Česká organizácia Transitions Online je spúšťačom a iniciátorom tohto projektu, ktorý svojím grantom podporilo Veľvyslanectvo USA v Českej republike, čo jednoznačne podtrhuje skutočnosť, že problém dezinformácií je globálny a nie lokálny.
„Kurz bol študentmi hodnotený veľmi pozitívne a bola by škoda, keby sa s jeho obsahom nemohlo oboznámiť viac ľudí. Preto sme sa rozhodli vybrať a do češtiny preložiť to najzaujímavejšie a sprístupniť informácie verejnosti cez web. V budúcom roku kurz zopakujeme, tentokrát už pre viac študentov, nielen žurnalistiky. Tiež sa chystáme osloviť cieľovú skupinu, ktorá bola doposiaľ prehliadaná, a síce seniorov,“ povedal koordinátor projektu Jaroslav Valůch.
Ak má človek záujem bojovať proti dezinformáciam, k dispozícií je hneď niekoľko zaujímavých spôsobov, ako napríklad:
Evropské hodnoty – pôvodom česká organizácia, ktorá sa zameriava na zhromažďovanie informácií o dezinformačných a falošných weboch, kde zoznam v rámci ČR nájdeš na tomto odkaze.
Google – služba, ktorá slúži na klasické overovanie informácií.
The Perspective – web, ktorý ti poskytne dva rôzne pohľady na tú istú vec naozaj stojí za pozretie.
First Draft News – globálny projekt zameriavajúci sa na podobnú problematiku ako spomínaný FactCzech, ktorý financuje Google News Lab.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko