Cesta autom do Chorvátska je otrava. Našli sme lepší spôsob

  • Je zbytočne stáť v zápche do Chorvátska
  • Toto leto sa oplatí využiť autovlak a relaxovať v kupé
Chorvátsko
ZSSK, Unsplash/Blagonic
  • Je zbytočne stáť v zápche do Chorvátska
  • Toto leto sa oplatí využiť autovlak a relaxovať v kupé

Len pred pár dňami sme ťa informovali, že RegioJet opäť spustil predpredaj lístkov na svoje vlakové spoje do chorvátskej Rijeky, Splitu a Záhrebu. Na vlaky budú nadväzovať aj špeciálne autobusy, ktoré ťa potom odvezú do desiatok destinácií na celom pobreží Jadranu. Autobusom sa odvezieš do letovísk ako Kotor v Čiernej Hore a Neum v Bosne a Hercegovine. Ceny lístkov sú nastavené nízko.

Za jednosmerný cestovný lístok vrátane rezervácie a všetkých služieb zaplatíš okolo 24 eur. Ak preferuješ na ceste do Rijeky spací vozeň, prichystaj si približne 30 eur. Cesta do Splitu ťa bude stáť od 34 eur, v prípade spacieho vozňa zaplatíš 42 eur. Je tu aj možnosť rezervovať si špeciálne tiché kupé či celé kupé pre uzatvorenú skupinu cestujúcich.

Príležitosť dopraviť ľudí k Jadranu si nechce nechať utiecť ani Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB).

Už počas letnej sezóny 2022 sa ich vlakmi dostaneš z Bratislavy priamo do Splitu. A vziať si so sebou môžeš aj svoje auto či motorku. Pravidelné vlakové spojenie bude fungovať od júna a bez problémov sa budeš môcť vyhnúť každoročným kolónam.

S označením EN 1153 bude vedený v letnej sezóne od 3. júna do 23. septembra dvakrát týždenne s odchodmi z Bratislavy vždy v utorok a v piatok o 15:51. V Splite bude ráno približne 10 minút pred desiatou. Späť zo Splitu do Bratislavy bude premávať v stredu a v sobotu večer od 4. júna do 24. septembra. Do Bratislavy bude prichádzať nasledujúce ráno o 10:49.

a2
zdroj: ZSSK

Lístok možno kúpiť na stanici, cez infolinku či v pobočkách rakúskej ÖBB. Jednosmerný štandardný lístok pre auto stojí 149 eur a pre motorku 99 eur + lístky podľa „posádky.“

Strach z lietania u Slovákov

Do Chorvátska môžeš tento rok odletieť aj z bratislavského letiska, no táto možnosť nie je pre mnohých Slovákov príliš atraktívna. Letecká doprava je síce považovaná za jednu z najbezpečnejších, no určitá časť populácie počas letu zažíva stres, nervozitu a ďalšie nepríjemné pocity, ktoré môžu vyústiť až do stavu úzkostí a panických atakov.

V prieskume travel-tech spoločnosti Kiwi.com a výskumnej agentúry STEM/MARK, sa jedna pätina Slovákov (20,1 %) vyjadrila, že lietanie považuje za stresujúcu súčasť cestovania. Nemalá časť z nich, obzvlášť muži, zaháňa nepríjemné pocity pohárom alkoholu či medikamentami. Podľa odborníkov však existujú účinnejšie a z dlhodobého hľadiska bezpečnejšie metódy, ktoré strach z lietania pomáhajú úplne odbúrať.

Zrýchlené dýchanie, nervozita, vyšší tep, mravčenie v nohách, bolesť hlavy či nevoľnosť – to všetko môžu byť príznaky strachu či priamo fóbie z lietania, ktorú dobre pozná aj Nikola.

Lietadlo pripravené na odlet
zdroj: Unsplash/Omar Prestwich

„Strach z lietania ma sprevádza asi od 15-tich rokov. Hoci lietam 6 až 8-krát ročne, vždy je to pre mňa extrémne nepríjemný zážitok. Väčšinou na to myslím už týždeň či 14 dní pred odletom, postupne sa mi zhoršuje spánok, sníva sa mi tom a v hlave si prehrávam všetky možné scenáre.“

„Na samotnom letisku je to celkom znesiteľné, zlom ale nastáva pri gate. Mlčím, mám studené ruky, potím sa a mám zrýchlený dych. Na runway sa celá trasiem, búši mi srdce, bolí ma hlava. Väčšinou fňukám a chcem, aby bol už koniec,“ popisuje nepríjemné pocity Nikola, ktorá podľa vlastných slov počas panických atakov súčasne sleduje všetky pohyby a zvuky lietadla a ostatných pasažierov.“

Strata kontroly

„Niektorí ľudia trpiaci aviofóbiou môžu vnímať nepríjemné pocity dokonca aj pri myšlienke na let,“ hovorí Kata Mráz, psychologička a vedúca kliniky GCP Europe. Pre mnohých je najväčším problémom strata kontroly nad situáciou. Vo chvíli, keď sa zavrú dvere lietadla, človek nemôže len tak odísť a nepríjemnú situáciu opustiť.

„Pokiaľ sa dostavia nepríjemné prejavy aviofóbie, dotyčný sa s nimi musí vysporiadať priamo na palube lietadla a musí prečkať z jeho pohľadu niekoľko dlhých hodín letu,“ dodáva. 

To je tiež prípad Nikoly. „Najväčší strach mám z toho, že nad situáciou nemám kontrolu. Nič s tým nedokážem urobiť. Som presvedčená, že práve moje lietadlo bude to, ktoré spadne. Zaujímavé je, že keď zhasnú kontrolky, už nad tým príliš nepremýšľam, pokiaľ teda nie sú turbulencie,“ potvrdzuje obvyklú prax cestovateľka. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: ZSSK, RegioJet, Kiwi.com

Najnovšie videá

Trendové videá