Cesta k miliónom #7: Ako futbalový talent z Ráztočna pobláznil celé Anglicko a stal sa ikonou

  • Dnes sme si pre teba pripravili príbeh našej futbalovej hviezdy, Martina Škrtela
  • Minulý rok bol magazínom Forbes vyhlásený za desiateho najlepšie zarábajúceho slovenského športovca
  • Aj napriek tomu, že ohodnotenie hráčov je často veľkým tajomstvom, zozbierali sme pre teba tie najdôležitejšie informácie
skrto
Fenerbahçe
  • Dnes sme si pre teba pripravili príbeh našej futbalovej hviezdy, Martina Škrtela
  • Minulý rok bol magazínom Forbes vyhlásený za desiateho najlepšie zarábajúceho slovenského športovca
  • Aj napriek tomu, že ohodnotenie hráčov je často veľkým tajomstvom, zozbierali sme pre teba tie najdôležitejšie informácie

Okrem toho, že v sme ti v tomto našom seriáli predstavili inšpiratívne príbehy podnikateľov Ivana Chrenka (viac TU), Patricka Hessela (viac TU), Henryho Kallana (viac TU) alebo súčasného českého vrcholového politika, Andreja Babiša (viac TU), miliónmi na účte sa vďaka svojmu talentu môže pochváliť aj niekoľko športovcov.

Nuž a my sme ti už predstavili príbeh Dominiky Cibulkovej (viac TU) aj Petra Sagana (viac TU). Dnes sa posnažíme priblížiť ti aj ďalšieho mimoriadne úspešného slovenského športovca, ktorý nám robí dobré meno v zahraničí. Je ním súčasný obranca tureckého futbalového klubu Fenerbahçe Istanbul, Martin Škrtel.

Rodáka z Handlovej (Ráztočno) najprv bavil hokej aj lyžovanie, no vďaka otcovi, ktorý sa aktívne venoval futbalu, tu zakotvil aj on sám. Prvé zápasy odohral v drese malého klubu neďaleko mesta Prievidza, v Ráztočnom, kde začínal už v roku 1995. Odtiaľ bol len malý krôčik do Baníka Prievidza a prvý väčší slovenský klub, za ktorý Martin hral, bol Laugaricio Trenčín.

K tomu, koľko kluby vtedy ešte mladučkému futbalovému talentu platili, sme sa bohužiaľ nedostali, no potom prišiel významný prestup do ruského Zenitu Petrohrad v júli 2004. Podľa životopisu na oficiálnej stránke martin-skrtel.com, si tento klub Martin vybral spomedzi niekoľkých ďalších po tom, ako si ho na turnaji Kirin Cup v Japonsku všimli zahraniční skauti.

V Rusku sa Martinovi, ktorý sem prišiel už ako 19-ročný, mimoriadne darilo a v drese Zenitu Petrohrad odohral viac ako 80 zápasov. Mimoriadne úspešnou bola najmä sezóna 2006-2007, kedy bol už síce na odchode, no tím sa stal majstrom Ruska. Zároveň juniorský majster Slovenska z roku 2001 už vtedy vďaka skautom z iných prestížnych európskych klubov čakal na prvé ponuky. Pokukoval po ňom Hamburg, ktorý však ponúkol za prestup „len“ 3 milióny eur, ale aj Tottenham, Everton, Newcastle United a Valencia.

Hoci aj v Zenite Petrohrad boli príjmy nášho úspešného športovca zahalené rúškom tajomstva, prestup do FC Liverpool v prestupovej zimnej sezóne 2007-2008 bol ohromnou senzáciou a celý svet chcel vedieť, koľko musel tím Premier League za Škrtela zaplatiť. Náš vtedy 23-ročný futbalista sa stal (v tom čase) najdrahším obrancom v histórii „The Reds“ a Petrohrad si zaň na účet pripísal 6,5 miliónov libier (v prepočte dnes približne 7,4 milióna eur).

Až pri FC Liverpool sa konečne dostávame ku konkrétnym číslam, kde v roku 2016 britský denník The Daily Star zverejnil platy všetkých vtedajších členov klubu. Pri mene Škrtela sa objavila čiastka 75 000 libier týždenne a v rebríčku sa nachádzal na 9. mieste. Zárobok však radikálne skresali vysoké dane. Prestupom do tohto klubu sa Martinovi splnil detský sen a aj tu sa mu mimoriadne darilo. Nakoniec v červenom drese odohral deväť sezón a dokopy 320 zápasov. V roku 2016 prišiel opäť čas na zmenu.

Súčasným pôsobiskom našej futbalovej hviezdy je turecký klub Fenerbahçe SK, ktorý ho od červených vykúpil v roku 2016 za 5,5 miliónov libier (dnes v prepočte približne 6,26 milióna eur). Opäť sa o jeho získanie pokúsilo niekoľko významných tímov ako AS Rím alebo Juventus Turín. Podľa informácií pochádzajúcich ešte z roku 2016, ktoré zverejnil aj web hnonline.sk, by tu mal náš reprezentant zarábať o čosi menej než v Liverpoole, a teda oproti bývalým 4,7 miliónom eur ročne „len“ tri milióny.

Prestížny magazín Forbes Škrtela v roku 2017 zaradil medzi najlepšie zarábajúcich slovenských športovcov na 10. miesto so zárobkom 2,5 milióna eur a z vlastných radov ho predbehol Marek Hamšík (3,5 milióna eur) a Vladimír Weiss (3 milióny eur). Obľúbenosť fanúšikov po celom svete potvrdzuje aj milión fanúšikov na Instagrame či nezanedbateľných 143-tisíc fanúšikov na Facebooku.

Nesmieme zabúdať ani na to, že meno Škrtel figuruje aj v našej slovenskej reprezentácii a stal sa u nás Futbalistom roka už niekoľkokrát. Na rozdiel od Petra Sagana s vlastnou kolekciou bicyklov či Dominikou Cibulkovou, ktorá je tvárou Alo Diamonds, meno nášho úspešného stopéra by si v kampaniach známych značiek hľadal len veľmi ťažko.

V roku 2010 sa spojil s operátorom Orange, v rámci športovej výbavy je má blízko značke Nike kvôli svojim kopačkám a v Anglicku sa objavil v reklame mužskej kozmetickej rady značky Nivea. Z reklamy teda na jeho účet neprichádzajú ohromné sumy a viac sa venuje charitatívnej práci.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá