Cesta smrti: Rusi sú už „len“ 3 km od Avdijivky. Postupujú ako zombie, nezastavia sa pred ničím

  • Rusi napriek vysokým stratám neustále posielajú nové sily k Avdijivke
  • Kedysi prosperujúce mesto môže čakať osud Bachmutu
rusko
TASR/AP, Hanna Arhirova
  • Rusi napriek vysokým stratám neustále posielajú nové sily k Avdijivke
  • Kedysi prosperujúce mesto môže čakať osud Bachmutu

Príbeh mesta Avdijivka je príbehom, aký postihol množstvo miest a obcí v priemyselnom Donbase. Kedysi prosperujúce mesto s vyše 30 000 obyvateľmi a jednou z najväčších továrni na koks na svete, sa zmenilo na miesto ruín a smrti. Teraz je továreň miestom ťažkých bojov medzi ruskou a ukrajinskou armádou.

Samotná Avdijivka sa stala mestom duchov, kde ostalo len približne 1 500 obyvateľov. Tí prežívajú v ruinách mesta, kde nefunguje elektrina a neustále naň dopadajú ďalšie a ďalšie ruské bomby.

Rusi tvrdia, že sa im podarilo dobyť celú priemyselnú zónu neďaleko mesta, kde sa nachádza továreň na koks. Ukrajinci však tvrdia, že Rusi dobyli v skutočnosti len jej časť. Pre ABC News to potvrdil predstaviteľ Ukrajiny. Boje boli hlásené aj v obci Steppe, ktorá sa nachádza približne 3 kilometre od mesta.

Vysoké straty Rusov neodradili 

Prevládajú obavy, že Avdijivka sa stane ďalším Bachmutom a že sa Rusi nezastavia pred ničím. Podľa britského ministerstva obrany sú straty Rusov obrovské, pravdepodobne jedny z najväčších, odkedy Rusko napadlo druhýkrát Ukrajinu.

„Posledných šesť týždňov pravdepodobne zaznamenalo jedny z najvyšších ruských obetí vo vojne doteraz. Veľké straty boli do značnej miery spôsobené ruskou ofenzívou proti donbaskému mestu Avdijivka,“ tvrdí britské ministerstvo.

Ukrajinci tvrdia, že Rusi v novembri stratili za deň priemerne 931 vojakov, pri dobývaní Bachmutu mali stratiť 776 vojakov v priemere za deň. Briti nevedia posúdiť metodológiu, akú Ukrajinci používajú, ale čísla sa im zdajú dôveryhodné. 

Rusi používajú rovnakú taktiku ako v Bachmute. Mesto sa snažia obkľúčiť a ukrajinských obrancov unaviť, takzvanými ľudskými vlnami.

„Prichádzajú ako zombie. Niektorí nosia čelovky – šťastný moment pre každého guľometníka,“ povedal ukrajinský vojak Bohdan Lysenko pre The Wall Street Journal. Lysenko obsluhuje 25 mm automatický kanón bojového vozidlá Bradley.

Jeho veliteľ Mykhailo Kotsyurba potvrdzuje, že ide o ruskú taktiku, ktorá nehľadí na životy vojakov. Ruskí vojaci, ktorých sa Ukrajincom podarí zajať, zväčša rozpovedia rovnaký príbeh – ide o nových regrútov, ktorí dostali len veľmi chabý vojenský výcvik.

„Hľadajú slabé miesta a potom tam idú. My nemáme dostatok munície, ale oni majú dosť ľudí,“ prezradil, v čom sa skrýva úspech ruského postupu.

Rusi majú prevahu 

Rusi momentálne postupujú v okolí Avdijivky pešo, pre obrnené vozidlá to bola cesta smrti. Podľa satelitných záberov Rusi stratili len za tri týždne bojov vyše 200 obrnených vozidiel, medzi ktorými boli tanky či obrnené vozidlá pechoty.

Momentálne Rusi útočia v 15- až 20-členných skupinách, ktoré sa pokúšajú obsadiť meter za metrom v ľudských vlnách útočiacich vo dne i v noci.

Ukrajincom pomáha pri obrane aj kazetová munícia, ktorú im poskytli Spojené štáty. Disponujú aj modernými západnými vozidlami Bradley či nemeckými tankami Leopard.

Momentálne na strane Ukrajincov stojí aj počasie. Silný vietor zapríčinil, že Rusi zmiernili delostreleckú paľbu a útoky dronmi.

prechod cez Dneper
zdroj: U.S. Army/Randis Monroe

Ukrajinci zatiaľ odolávajú ruským útokom, a to hlavne vďaka dobre vybudovaným obranným pozíciám. Mesto sa začalo premieňať na ukrajinskú pevnosť potom, ako v roku 2014 krátko padlo do rúk proruských separatistov.

Rusi však majú navrch, čo sa týka ľudských zdrojov či materiálu. V niektorých oblastiach prevyšujú Ukrajincov až päťnásobne.

Problematické sú hlavne dodávky munície, pričom Ukrajina je do veľkej miery závislá od dodávok zbraní spojencov zo Západu.

Kyjevu chýbajú aj ľudské zdroje, jednotky, ktoré bojujú na fronte hlásia, že im chýba 20 až 40 % vojakov do plnej sily.

Zdroje: ABC News, The Wall Street Journal

Najnovšie videá

Trendové videá