Cestovanie do známej krajiny sa predraží. Slovákom hrozí pokuta viac ako 2 000 eur, ak nemajú toto povolenie
- Občania krajín EÚ budú potrebovať pre vstup do Británie povolenie
- Uhradiť budú musieť aj poplatok desať libier
- Občania krajín EÚ budú potrebovať pre vstup do Británie povolenie
- Uhradiť budú musieť aj poplatok desať libier
Od 2. apríla 2025 bude pre vstup do Británie potrebné povolenie pre občanov krajín Európskej únie. Poplatok za toto povolenie bude desať libier (cca 11 eur). Informoval o tom portál Schengen.
Tieto nové pravidlá na ochranu hraníc sa nevzťahujú na tých, ktorí už potrebujú víza, ani na občanov Írska. Túto informáciu zverejnila britská vláda.
Bez povolenia pokuta 2 370 eur
Po brexite v roku 2020 začal Londýn postupne sprísňovať podmienky pre vstup do krajiny. Od novembra 2023 Británia zaviedla elektronické cestovné povolenie (ETA) pre občanov Kataru a od februára tohto roka aj pre obyvateľov Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Z neznámych dôvodov Jordánsko neskôr zo zoznamu vypadlo.
Obyvatelia krajín mimo Európy budú ETA potrebovať od 8. januára a občania EÚ od 2. apríla.
Všetci cestujúci, vrátane detí a novorodencov, potrebujú tento dokument. ETA platí dva roky a umožňuje viacnásobné návštevy Británie, ale žiadna z nich nesmie presiahnuť šesť mesiacov. Úrady tvrdia, že tento systém zjednoduší kontroly na hraniciach.
Povolenie ETA sa dá získať cez webovú stránku britskej vlády alebo cez mobilnú aplikáciu. Je potrebné odpovedať na niekoľko otázok a nahrať fotografiu. Úrad zvyčajne odpovie do troch dní.
Ak cestujúci príde do Británie bez ETA, prepravca môže dostať pokutu až 2 000 libier (cca 2 370 eur).
V minulom roku prišlo do Británie 38 miliónov turistov. Pre porovnanie, v roku 2019, pred pandémiou, ich bolo 40,9 milióna. Podľa stanice BFM TV by nové povolenie a s ním spojený poplatok mohli znížiť záujem návštevníkov o cestovanie do Británie.
Medzinárodná zmluva o AI
Nové pravidlá pre vstup do Británie môžu ovplyvniť turistický ruch, no nie sú to jediné zmeny, ktoré dnes ovplyvňujú medzinárodné vzťahy a záujem o cestovanie. Vývoj technológií, najmä v oblasti umelej inteligencie (AI), sa stáva dôležitou globálnou témou.
Európska únia, Spojené kráľovstvo aj USA vo štvrtok zrejme podpíšu prvú právne záväznú medzinárodnú zmluvu o využívaní umelej inteligencie. Informoval o tom denník The Financial Times, píše TASR podľa agentúry Reuters.
Dohovor Rady Európy o umelej inteligencii pripravovala táto organizácia viac ako dva roky v spolupráci s viac ako 50 krajinami vrátane Kanady, Izraela, Japonska a Austrálie.
Spojené štáty sa zaviazali zabezpečiť, aby technológie umelej inteligencie podporovali dodržiavanie ľudských práv a demokratických hodnôt. USA videli kľúčovú pridanú hodnotu Rady Európy v tejto oblasti, povedal novinám vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy.
Britský minister pre technológie Peter Kyle uviedol, že ide o prvú takúto dohodu na celosvetovej úrovni a spája veľmi rôznorodé krajiny.
Rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii sa zaoberá ľudskými právami, demokraciou a právnym štátom. Vypracoval ho Výbor pre umelú inteligenciu (CAI), ktorý dokončil návrh dohovoru v marci. Následne bol 17. mája prijatý Výborom ministrov Rady Európy a 5. septembra ho môžu štáty oficiálne podpísať vo Vilniuse.
Zdroje: Schengen, TASR