Cestovaniu zadarmo do EÚ nastane koniec. Zaplatia si aj Briti

  • Európska únia spúšťa bezvízový systém ETIAS
  • Systém má posilniť vonkajšie hranice EÚ
SLovensko, britský pas
Unsplash/Martin Katler, Ethan Wilkinson
  • Európska únia spúšťa bezvízový systém ETIAS
  • Systém má posilniť vonkajšie hranice EÚ

Cestovaniu do Európskej únie úplne zadarmo je koniec. Európska únia oznámila spustenie dlho očakávaného systému bezvízového styku ETIAS. Odštartuje v máji 2023, informuje CNN.

Rada európskej únie prijala nariadenie, ktorým sa Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS) zriaďuje, 5. mája 2018. Podľa pôvodných plánov mal byť na trh uvedený koncom roka 2022. Realitou sa však stane až budúci rok.

Včasná kontrola

Európska rada uvádza, že je ETIAS dôležitým nástrojom na posilnenie vonkajších hraníc Európskej únie a ochrany jej obyvateľov. Vďaka novému systému bude možné identifikovať osoby, ktoré by mohli predstavovať bezpečnostnú hrozbu, ešte pred tým, ako vstúpia na územie EÚ, a odoprieť im cestovné povolenie.

„Systém ETIAS umožní vykonávať kontroly vopred a v prípade potreby zamietnuť cestovné povolenie pre štátnych príslušníkov tretích krajín oslobodených od vízovej povinnosti, ktorí cestujú do schengenského priestoru,“ uvádza Európska rada na ich webe.

Systém má pomôcť zlepšiť vnútornú bezpečnosť, predchádzať nelegálnemu prisťahovalectvu, chrániť verejné zdravie a znížiť zdržania na hraniciach, ktoré vznikajú kvôli identifikácii osôb.

Pravidlá platia aj pre Britov

Cestujúci z Európskej únie budú od celého procesu oslobodení. Aj naďalej budú mať možnosť voľného pohybu po celom bloku, čo tiež znamená, že môžu v mnohých krajinách zostať toľko času, koľko chcú.

Systém sa bude uplatňovať na štátnych príslušníkov tretích krajín oslobodených od vízovej povinnosti. Tieto osoby budú musieť pred cestou získať cestovné povolenie prostredníctvom elektronickej žiadosti.

Tento krok sa týka približne 60 krajín vrátane USA aj Spojeného kráľovstva. Spojené kráľovstvo stratilo možnosť voľného pohybu po EÚ po brexite. Pre tých, ktorí na vstup do Európskej únie potrebovali víza aj doteraz, sa nemení nič.

most, londýn, británia
zdroj: Unsplash/Peter Kostov

Proces podávania žiadostí bude prebiehať pomocou „do značnej miery automatizovaného IT systému“, pričom bude ich schválenie v drvivej väčšine udelené v priebehu niekoľkých minút.

Maximálny čas, „vo výnimočných prípadoch“ by mohol dosiahnuť aj mesiac. Každý, komu bude žiadosť zamietnutá, bude mať právo sa odvolať.

Povolenie bude povinné

Informácie, ktoré sa budú v žiadosti vyžadovať, sa budú automaticky porovnávať s databázami EÚ a príslušnými databázami Interpolu s cieľom zistiť, či existujú dôvody na zamietnutie povolenia.

V prípade, že sa nezaznamená žiadna pozitívna lustrácia ani prvky vyžadujúce si ďalšiu analýzu, cestovné povolenie sa vydá automaticky a rýchlo.

Lietadlo
zdroj: unsplash/Ashim D’Silva

Povolenie ETIAS bude platné pre neobmedzený počet vstupov na tri roky alebo do skončenia platnosti dokladu, ktorý bol pri registrácii predložený. Leteckí aj námorní dopravcovia budú musieť svojich cestujúcich kontrolovať, či sú štátni príslušníci tretích krajín, na ktorých sa vzťahuje daná povinnosť, držiteľmi platného cestovného povolenia.

Po troch rokoch od uvedenia systému, v roku 2026, sa bude táto povinnosť vzťahovať aj na medzinárodných dopravcov prepravujúcich skupiny po pevnine.

Cena tohto povolenia je stanovená na sedem eur pre osoby vo veku od 18 do 70 rokov. Zatiaľ nie je jasné, či budú mať ostatní zníženú sadzbu alebo budú môcť požiadať o povolenie zadarmo. Pre porovnanie, ESTA si za povolenie na vstup do USA žiada 21 dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: CNN, Európska rada

Najnovšie videá

Trendové videá