Cestovateľský semafor sa pre Slovákov zmenil, medzi zelené pribudli najviac postihnuté krajiny

  • K bezpečným krajinám pribudlo šesť štátov
  • Dve krajiny boli zo zoznamu odstránené
  • Mimo Európskej Únie majú vstup na územie Slovenska povolený obyvatelia trinástich krajín +1
Semafor
TASR/AP/Twitter, Lynne Sladky, Martin Klus
  • K bezpečným krajinám pribudlo šesť štátov
  • Dve krajiny boli zo zoznamu odstránené
  • Mimo Európskej Únie majú vstup na územie Slovenska povolený obyvatelia trinástich krajín +1

Cestovateľský semafor bol opäť aktualizovaný, k bezpečným krajinám pribudlo ďalších šesť krajín. Slováci tak môžu vycestovať bez obmedzení už aj do Španielska, Talianska, Holandska, Francúzska, Belgicka a Írska.  Zo zoznamu bezpečných krajín boli „vyhodené“ dve krajiny, a to Bulharsko a Čierna Hora.

Cestovateľský semafor slúži na orientáciu pre občanov Slovenska. Zelenou farbou označuje krajiny, v ktorých je priaznivá epidemiologická situácia, takzvané bezpečné krajiny. Slovensko vytvorilo cestovateľský semafor na začiatku júna, každé dva týždne je aktualizovaný na základe odporúčaní konzília epidemiológov.

Väčšina štátov Európskej únie je v súčasnosti označená zelenou farbou. Nepriaznivá situácia v rámci EÚ zostáva v Portugalsku, Rumunsku, Švédsku a najnovšie aj v Bulharsku. Povolenie pre vstup platí aj pre občanov tzv. európskych mikroštátov: Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno.

https://twitter.com/martin_klus/status/1280052566852845568

Na základe dohody členských štátov EÚ sa hranice únie otvorili pôvodne pre 14+1 štátov, a to Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja, plus Čína.

Pri Číne je podmienkou reciprocita, čiže zrušenie obmedzení pre občanov EÚ pri vstupe na čínske územie. Na základe odporúčania slovenského konzília epidemiológov bolo z pôvodného zoznamu bezpečných štátov nateraz vyňaté Bulharsko a Čierna Hora.

O zaradení do zoznamu bezpečný krajín na Slovensku rozhodujú odporúčania konzília epidemiológov.

„Na to slúžia objektívne kritériá ako počty nových prípadov, rozsah testovania či liečby, ale aj otázka dôveryhodnosti a dostupnosti epidemiologických dát. Každé dva týždne sa bude zoznam aktualizovať podľa vývoja situácie v jednotlivých krajinách. EÚ od týchto tzv. bezpečných tretích krajín očakáva, že tiež zrušia svoje zákazy pre Európanov,“ uviedol Štátny tajomník MZV SR Martin Klus.

Situácia sa neustále mení

Pri návrate z krajín, ktoré nie sú zaradené na zoznam bezpečných krajín je potrebné podstúpiť domácu karanténu a absolvovať testovanie na COVID-19.

Poľa webu Ministerstva zahraničia po návrate zo zahraničia treba ihneď kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR, ktorý zabezpečí testovanie na COVID-19, pričom test možno absolvovať  až po piatich dňoch od príchodu na Slovensko. Po preukázaný negatívneho testu COVID-19 môže občan karanténu ukončiť.

zdroj: Unsplash.com/Sergii Gulenok

Pri cestovaní treba myslieť na to, či krajina, do ktorej občan cestuje, považuje Slovensko tiež za bezpečné. Spojené kráľovstvo napríklad nezaradilo Slovensko na zoznam bezpečných krajín. Slovinsko, Estónsko a Lotyšsko zas vyradilo zo zoznamu bezpečných krajín Českú republiku pre zlú epidemiologickú situáciu v Karvinej a Prahe.  

„Svet ešte stále nie je vyliečený. Od vlaňajšieho decembra si už ochorenie COVID-19 vyžiadalo viac ako pol milióna obetí a celosvetovo sa koronavírusom nakazilo vyše jedenásť miliónov ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) len pred pár dňami zaznamenala najvyšší nárast nových prípadov za jeden deň od začiatku pandémie. Aj u nás či u susedov čísla v posledných dňoch poskočili, no zatiaľ netreba šíriť paniku. Dôležitý je vždy trend,“  ozrejmil Klus.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: MZV SR

Najnovšie videá

Trendové videá