Cestovateľský semafor sa pre Slovákov zmenil, medzi zelené pribudli najviac postihnuté krajiny
- K bezpečným krajinám pribudlo šesť štátov
- Dve krajiny boli zo zoznamu odstránené
- Mimo Európskej Únie majú vstup na územie Slovenska povolený obyvatelia trinástich krajín +1
- K bezpečným krajinám pribudlo šesť štátov
- Dve krajiny boli zo zoznamu odstránené
- Mimo Európskej Únie majú vstup na územie Slovenska povolený obyvatelia trinástich krajín +1
Cestovateľský semafor bol opäť aktualizovaný, k bezpečným krajinám pribudlo ďalších šesť krajín. Slováci tak môžu vycestovať bez obmedzení už aj do Španielska, Talianska, Holandska, Francúzska, Belgicka a Írska. Zo zoznamu bezpečných krajín boli „vyhodené“ dve krajiny, a to Bulharsko a Čierna Hora.
Cestovateľský semafor slúži na orientáciu pre občanov Slovenska. Zelenou farbou označuje krajiny, v ktorých je priaznivá epidemiologická situácia, takzvané bezpečné krajiny. Slovensko vytvorilo cestovateľský semafor na začiatku júna, každé dva týždne je aktualizovaný na základe odporúčaní konzília epidemiológov.
Väčšina štátov Európskej únie je v súčasnosti označená zelenou farbou. Nepriaznivá situácia v rámci EÚ zostáva v Portugalsku, Rumunsku, Švédsku a najnovšie aj v Bulharsku. Povolenie pre vstup platí aj pre občanov tzv. európskych mikroštátov: Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno.
https://twitter.com/martin_klus/status/1280052566852845568
Na základe dohody členských štátov EÚ sa hranice únie otvorili pôvodne pre 14+1 štátov, a to Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja, plus Čína.
Pri Číne je podmienkou reciprocita, čiže zrušenie obmedzení pre občanov EÚ pri vstupe na čínske územie. Na základe odporúčania slovenského konzília epidemiológov bolo z pôvodného zoznamu bezpečných štátov nateraz vyňaté Bulharsko a Čierna Hora.
O zaradení do zoznamu bezpečný krajín na Slovensku rozhodujú odporúčania konzília epidemiológov.
„Na to slúžia objektívne kritériá ako počty nových prípadov, rozsah testovania či liečby, ale aj otázka dôveryhodnosti a dostupnosti epidemiologických dát. Každé dva týždne sa bude zoznam aktualizovať podľa vývoja situácie v jednotlivých krajinách. EÚ od týchto tzv. bezpečných tretích krajín očakáva, že tiež zrušia svoje zákazy pre Európanov,“ uviedol Štátny tajomník MZV SR Martin Klus.
Situácia sa neustále mení
Pri návrate z krajín, ktoré nie sú zaradené na zoznam bezpečných krajín je potrebné podstúpiť domácu karanténu a absolvovať testovanie na COVID-19.
Poľa webu Ministerstva zahraničia po návrate zo zahraničia treba ihneď kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR, ktorý zabezpečí testovanie na COVID-19, pričom test možno absolvovať až po piatich dňoch od príchodu na Slovensko. Po preukázaný negatívneho testu COVID-19 môže občan karanténu ukončiť.
Pri cestovaní treba myslieť na to, či krajina, do ktorej občan cestuje, považuje Slovensko tiež za bezpečné. Spojené kráľovstvo napríklad nezaradilo Slovensko na zoznam bezpečných krajín. Slovinsko, Estónsko a Lotyšsko zas vyradilo zo zoznamu bezpečných krajín Českú republiku pre zlú epidemiologickú situáciu v Karvinej a Prahe.
„Svet ešte stále nie je vyliečený. Od vlaňajšieho decembra si už ochorenie COVID-19 vyžiadalo viac ako pol milióna obetí a celosvetovo sa koronavírusom nakazilo vyše jedenásť miliónov ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) len pred pár dňami zaznamenala najvyšší nárast nových prípadov za jeden deň od začiatku pandémie. Aj u nás či u susedov čísla v posledných dňoch poskočili, no zatiaľ netreba šíriť paniku. Dôležitý je vždy trend,“ ozrejmil Klus.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: MZV SR