Cez 20-tisíc slovenských penzistov sa dočká zvýšenia o stovky eur. Pravidlo 13. dôchodku sa zmení

  • Mnohým výsluhovým penzistom sa odpracované roky pravdepodobne zhodnotia dvakrát
  • Vláda pripravuje zásadné zmeny
Policajti v uniformách a peniaze.
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, Freepik/@freepik
  • Mnohým výsluhovým penzistom sa odpracované roky pravdepodobne zhodnotia dvakrát
  • Vláda pripravuje zásadné zmeny

Výsluhové dôchodky vojakov a policajtov aj tento rok porastú. Schválené zvýšenie je 14,5 percenta a podľa Odborového zväzu polície by malo stáť zhruba 40 miliónov eur. Na rozdiel od bežných penzií, ktoré sa valorizujú cez Sociálnu poisťovňu každoročne od 1. januára, valorizácia výsluhových penzií prebieha cez osobitný účet. Aplikuje sa až o šesť mesiacov neskôr, teda od 1. júla, ako informuje portál ozprs.sk.

Počet poberateľov výsluhového dôchodku postupne rastie. V roku 2021 ich bolo 19 335, v roku 2022 už 20 135 a v roku 2023 dosiahlo ich počet 20 639.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Čo sa týka výpočtu výsluhového dôchodku na Slovensku, ten sa určuje podľa odpracovaných rokov. Ako informuje rezort vnútra, za 25 rokov služby poberateľ dostane 37,5 percenta svojho výsluhového základu. Pri každom roku služby od 26. do 30. roka sa dôchodok zvyšuje o 2 percentá a od 31. do 35. roka o 3 percentá za každý rok. Za každý ďalší rok nad 35 rokov služby sa pridáva 0,5 percenta, až kým sa nedosiahne maximálna suma 65 percent výsluhového základu.

Nárok na výsluhový a 13. dôchodok je reálny

Vojaci, policajti a hasiči si môžu nárokovať na výsluhovú penziu po 25 rokoch služby. Predtým to bolo už po 15 rokoch. Po týchto 25 rokoch majú nárok na 37,5 percenta svojej mzdy. Ak pracujú aj v civilnom sektore, štát očakáva, že po dôchodku budú môcť poberať aj ďalší dôchodok zo Sociálnej poisťovne.

Novela zákona o sociálnom poistení mala zosúladiť právne predpisy s judikatúrou Najvyššieho súdu. Aktuálny postoj rezortu práce k tejto otázke nie je jasne definovaný.

„Predmetný nesúlad s ustálenou judikatúrou súdov SR sme podrobili dôkladnej analýze a prehodnotili možné riešenia,“ potvrdila Natália Jachym Holubová, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Rezort práce dospel k záveru, že najlepšie riešenie spočíva v zosúladení pravidiel zákona o sociálnom poistení s ustálenou judikatúrou Najvyššieho súdu SR. Ide konkrétne o posudzovanie nárokov na dôchodok poistencov, ktorí si počas služby vo funkcii policajta alebo vojaka vybudovali nárok na výsluhový dôchodok a súčasne splnili podmienky pre dôchodkové poistenie podľa zákona o sociálnom poistení.

„V snahe dodržať zásadu rovnakého zaobchádzania sa považuje za nevyhnutné primerane upraviť spôsob výpočtu starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov. A to aj nad rámec ustálenej judikatúry. Preto plánujeme zahrnúť túto právnu úpravu do najbližšej novely zákona o sociálnom poistení, ktorú predložíme do riadneho legislatívneho procesu,“ doplnila Jachym Holubová.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Trend, Ministerstvo vnútra SR

Najnovšie videá

Trendové videá