Cez víkend nás čaká vesmírne divadlo. Na oblohe sa ukáže „oranžový“ Úrodný Mesiac

  • V sobotu sa dostane Mesiac do splnu, označovaný je ako Úrodný mesiac
  • Nie je supermesiac, napriek tomu je výnimočný, a to vďaka jesennej rovnodennosti
Mesiac v splne
Mesiac v splne Unsplash/KT
  • V sobotu sa dostane Mesiac do splnu, označovaný je ako Úrodný mesiac
  • Nie je supermesiac, napriek tomu je výnimočný, a to vďaka jesennej rovnodennosti

V sobotu nás čaká každomesačné vesmírne divadlo. Mesiac sa dostane do splnu, po sérii supermesiacov cez letné mesiace pôjde o prvý bežný spln za niekoľko mesiacov. Jesenný Mesiac v splne sa zvykne označovať ako Úrodný mesiac.

Obyčajný ale nebude, ide o spln, ktorý je najbližšie k jesennej rovnodennosti. Práve blízkosť k tomuto okamihu spôsobuje, že mesiac sa môže javiť v oranžových až červenkastých odtieňoch.

Najbližšie k jesennej rovnodennosti

Mesiac v splne nastane o sobotu 10. septembra o 11:59 hod., uvádza ePočasie.eu. V našich končinách vtedy nebude Mesiac na oblohe viditeľný. Netreba však zúfať, Mesiac sa ako v splne bude javiť celkovo tri dni. Od piatku večera do nedele, uvádza Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Výnimočný je fakt, že Mesiac vyjde na oblohu krátko po západe slnka. V našich končinách okolo 20 minúť po západe slnka. V priemere Mesiac v splne vychádza každý deň približne o 50 minút po západe slnka. Fakt, že Mesiac vychádza tak skoro, má na svedomí práve jesenná rovnodennosť, ktorá nastane 22. septembra.

Blood moon
zdroj: Unsplash/Jordan Opel

Čím je poloha štátu severnejšia, tým časový interval medzi západom slnka a východom mesiaca kratší. Obyvatelia najsevernejších miest v severnej hemisfére, ako je Aljaška alebo Nórsko, zažijú západy slnka takmer súčasne s východom Mesiaca.  

Javiť sa môže väčší, oranžový či ružový 

Úrodný Mesiac môže mať rôzne sfarbenie, v závislosti od toho, kde sa pozoruje. Diváci tohto vesmírneho úkazu, tak môžu vidieť mesiac oranžový, ale aj červenkastý alebo rúžový. Ďalší faktor je poloha Mesiaca.

Čím je bližšie k horizontu, tým viac je pravdepodobná červená alebo žltá farba, vysvetľuje Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Čím viac stúpa, tým viac sa ukazuje ako tradične bledý.

Pre Úrodný Mesiac je typický práve oranžový odtieň, uvádza EarthSky, spôsobený tým, že mesiac je bližšie k obzoru, a tým vytvára väčšiu hrúbku zemskej atmosféry, ktorá budí dojem oranžovej.

APTOPIX_Supermoon_Missouri720867695478
zdroj: AP Photo/Charlie Riedel

Červené sfarbenie zas spôsobujú mraky a prach v zemskej atmosfére.

Blízkosť k horizontu môže spôsobiť aj ilúziu, že mesiac je väčší ako počas iných splnov. V skutočnosti však nejde o supermesiac a jeho veľkosť je rovnaká ako inokedy.

Pozorovanie Mesiaca môže prekaziť počasie. Slovenský hydrometeorologický úrad (SHMÚ) hlási na piatok malú, postupne zväčšenú oblačnosť, na východe spočiatku až zamračené. Zmena ale príde v sobotu, keď bude oblačno až zamračené, na väčšine územia prehánky, dážď, aj výdatný. Ojedinele búrky. Na západe postupne menej zrážok a čiastočne zmenšená oblačnosť.

Mesačné svetlo pomáhalo pri zbere úrody 

Ako už napovedá názov tohto splnu, viaže sa k zberu letnej úrody, pri ktorej žatve uľahčoval práve mesiac v splne poskytujúci viac svetla.

„V časoch pred traktormi so svetlometmi bolo mesačné svetlo rozhodujúce pre rýchly zber úrody skôr, ako dážď spôsobil hnilobu,“ povedal redaktor magazínu Sky & Telescope Alan MacRobert pre USA Today.

Meno Úrodný mesiac sa vyskytovalo v Amerike, rovnako ako v Európe. NASA pripomína, že prvé použitie tohto mena zaznamenal Oxfordský anglický slovník v roku 1706.

V Európe sa používali aj ďalšie mená ako Ovocný mesiac, keďže s blížiacim sa koncom leta dozrieva množstvo plodov, a Jačmenný mesiac podľa zberu a mlátenia jačmeňa.

Podľa Farmárskeho almanachu, ktorý uverejňuje mená splnov podľa pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky, sa septembrový spln zvykol volať aj ako Kukuričný mesiac. Názov súvisel so zberom základných plodín: kukurice, tekvice, tekvice, fazule a divoká ryža.

Okrem Mesiaca v splne je možné na oblohe pozorovať aj niekoľko planét. Pri Mesiaci sa objavia Jupiter a Saturn.

„Jupiter je jasnejšia z dvoch planét a objaví sa naľavo od Mesiaca, zatiaľ čo Saturn je o niečo slabší a bude svietiť napravo od Mesiaca,“ uvádza AccuWeather.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: ePočasie.eu, NASA, NASA, EarthSky, SHMÚ, USA Today, AccuWeather

Najnovšie videá

Trendové videá