Cez víkend nastane výnimočný spln. Na vrchol iného vesmírneho divadla sa môžeš tešiť o 2 týždne

  • Cez víkend nás čaká Lovecký Mesiac v splne. Ako v splne sa bude javiť celý víkend
  • O dva týždne vyvrcholí roj Orionidov. Podmienky na pozorovanie budú ideálne
Mesiac v splne a hviezdy
Ilustračný obrázok Unsplash/Josh Miller
  • Cez víkend nás čaká Lovecký Mesiac v splne. Ako v splne sa bude javiť celý víkend
  • O dva týždne vyvrcholí roj Orionidov. Podmienky na pozorovanie budú ideálne

Prvý tohtoročný spln, prezývaný ako Lovecký Mesiac, bude možné pozorovať hneď dvakrát. Forbes uvádza, že takzvaný „dvojitý spln“ bude dobre viditeľný v sobotu aj v nedeľu. Oficiálne však nastane v nedeľu o 22:55 hod, uvádza ePočasie.eu.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uvádza, že v splne sa bude javiť Mesiac tri dni. Od soboty do pondelka.

Mesiac v splne signalizoval, že je čas lovu

Podľa Farmárovho almanachu si októbrový vyslúžil svoje meno podľa obdobia jesenného lovu. Mesiac mal signalizovať poľovníkom, že nastal čas loviť pred nadchádzajúcou zimnou sezónou. Nasleduje po splne, ktorý sa prezýva ako Úrodný Mesiac, ktorý našim predkom poskytoval svetlo pri zbere úrody.

Lovecký Mesiac zas upozorňoval, že je čas na lovenie zveri, ktorej mäso bolo skladované na dlhú zimu. Lovenú zver bolo lepšie vidieť vďaka prázdnym poliam, na ktorých sa počas toho úrodného pozbierala úroda.

NASA uvádza, že meno bolo prvýkrát zapísané v Oxfordskom anglickom slovníku v roku 1710. Okrem tohto názvu má množstvo iných, napríklad Cestujúci Mesiac, Mesiac umierajúcej trávy, Sangvinik, Krvavý Mesiac. Mená Mesiac umierajúcej trávy a Krvavý Mesiac môžu súvisieť s premenou vegetácie a padajúcimi listami.

Mesiac v splne
zdroj: Unsplash/KT

Krvavý Mesiac tiež môže súvisieť s poľovníctvom rovnako ako Sangvinik. Cestujúci Mesiac zas môže poukazovať na migráciu vtákov do teplých krajín.

Jeho pozorovanie pri tom, ako vychádza, môže spôsobiť, že sa bude javiť väčší a farebnejší. Zmenu farby spôsobuje fakt, že čím je Mesiac bližšie k obzoru, tým vytvára väčšiu hrúbku zemskej atmosféry, ktorá budí dojem oranžovej.

Červené sfarbenie zas spôsobujú mraky a prach v zemskej atmosfére. Blízkosť k horizontu môže spôsobiť aj ilúziu, že Mesiac je väčší ako počas iných splnov. V skutočnosti však nejde o supermesiac a jeho veľkosť je rovnaká ako inokedy.

Podmienky pre pozorovanie by mali byť v sobotu vhodné. Slovenský hydrometeorologický úrad (SHMÚ) uvádza, že v sobotu bude jasno až polojasno. V noci a dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Popoludní pribúdanie oblačnosti.

O 2 týždne na stane vrchol meteorického roju Orionidov, podmienky na pozorovanie budú ideálne

O dva týždne sa môžeme tešiť na ďalšie vesmírne divadlo – vrchol meteorického roju Orionidov. Ten nastane 21. októbra. Pozorovať ich je možné už teraz, na oblohe sa objavujú už od 2. októbra približne do 07. novembra, uvádza Space. Kvôli víkendovému splnu bude ich pozorovanie ťažšie. 

Obyvatelia oblastí s nízkym svetelným znečistením, teda tí, ktorí žijú mimo mestských svetiel, by mohli vidieť 20 padajúcich meteorov za hodinu. Zaznamenané boli aj dobré sezóny, keď padalo 80 meteorov za hodinu. Obvykle však vidieť 15 meteoritov.

Meteory sa tvoria zo skalnatých kúskov, ktoré zostali po tom, ako kométa preletí okolo Slnka. Zem každý rok naráža na tieto častice, čím sa vytvárajú tieto každoročné úkazy. Kúsky horia vo vrchných sférach atmosféry, čím vytvárajú vesmírne divadlo.

Hviezdy
zdroj: unsplash/ processingly

Ide o jeden z najrýchlejších meteorických rojov, pretože Zem narazí na prúd častíc takmer čelne. Častice pochádzajú z kométy 1P/Halley, známej ako Halleyho kométa. Tieto úlomky sa môžu výnimočne premeniť aj na ohnivé gule.

Ohnivé gule sa veľkosťou môžu pohybovať od golfovej loptičky po pohovku v obývačke. Oveľa lepšie budú viditeľné v noci, keď vrcholia roje. Meno Orionidy je podľa súhvezdia Orión. Odborníci však varujú, aby sme sa nepozerali len na súhvezdie Orión, ale na celé nebo.

Na vrchole roja budú podmienky pre pozorovanie ideálne, pretože Mesiac sa 25. októbra sa dostane do novu.

Experti radia, že pri pozorovaní počkať aspoň 30 minút, aby si oči zvykli na tmu. Roj je viditeľný aj voľným okom, ideálne sú aj ďalekohľady či teleskopy.

Zdroje: NASA, NASA, Forbes, Space, SHMÚ, ePočasie

Najnovšie videá

Trendové videá