„Chantall sa nebojí hovoriť veci, ktoré si Matúš nedovolí,“ hovorí slovenská drag queen
- Matúš vystupuje pod svojím umeleckým menom Chantall Licorne
- Parochňa vyjde aj na 50 eur, šaty zháňa v sekáčoch, ale aj v divadle
- Matúš vystupuje pod svojím umeleckým menom Chantall Licorne
- Parochňa vyjde aj na 50 eur, šaty zháňa v sekáčoch, ale aj v divadle
Umenie, vďaka ktorému muži objavujú svoju ženskú stránku. Drag queens sú najčastejšie príslušníkmi LGBTIQ komunity, no nie je to pravidlo. V ich komunite sa nájdu heterosexuáli, cez deň manažéri v oblekoch príkladne sa starajúci o svoju rodinu, no večer nahodia flitre, mejkap a podpätky a sú v o svojom živle. Nájdu sa medzi nimi dokonca aj ženy.
Matúš Vraštiak je nádejný umelec, ktorý pôsobí v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada. Lásku k móde, vizuálnemu umeniu či mejkapu sa mu darí zužitkovať vďaka dragu – a jeho alter egu Chantall Licorne.
Je zakladateľom Queertime show a vystúpenia Chantall sú často provokatívne a miestami označované až za nechutné. Ich cieľom je však vzbudiť u diváka vzbudiť potrebu zamyslieť sa nad danou problematikou.
- Dá sa dragom na Slovensku uživiť?
- Ako vníma svoje alter ego?
- Čo preňho drag ako umelecká disciplína znamená?
- Prečo sa muži boja objavovať svoje ženské stránky?
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
O čom je drag a kto je vlastne drag queen?
Drag je vo svete etablovaný umelecký žáner, ktorý sľubuje zábavu, uvoľnenie, slobodu i silu sebavyjadrenia… Nerád veci škatuľkujem a nerád sa riadim nejakými pravidlami alebo poučkami, a tak to je aj v tomto prípade.
Nedovolím si nijak špecifikovať drag queen. Drag je veľmi pestrý žáner a také by mali byť aj drag queens – pestré výzorom, osobnosťou či ich vystupovaním.
Stále platí, čo povedala matka dragu RuPaul: „You’re born naked. The rest is drag.“ (V preklade „Rodíš sa nahý. Zvyšok je drag,“ pozn. red.)
Vystupuješ so skupinou House of Q, predtým Action Sisters. Ako vaše zoskupenie vzniklo a čo je jeho úlohou?
Vzniklo v roku 2018, keď sme sa ako skupina priateľov stretli v našom obľúbenom bare. Jesicca Loo ako profesionálna drag queen nám rozprávala o svojich začiatkoch, skúsenostiach, radostiach a starostiach zo života drag queen.
Po pár pohárikoch slivovice stúpla nálada a aj odhodlanie, a tak sme sa spolu s Jesicciným exmanželom rozhodli založiť zoskupenie Acton Sisters, ktoré sme neskôr rebrandovali na House of Q. Naše predstavy boli krásne a možno aj trochu naivné, následná realita bola omnoho náročnejšia.
V skupine sme medzičasom privítali našu najmladšiu sestru Jasmine RichArt, zdokonalili sme sa v umení mejkapu, vystupovaní a takisto aj v osobnostnom raste.
House of Q je projekt, ktorý je naším uvoľnením, prácou a napĺňajúcim hobby. Jeho cieľom je búrať stereotypy, učiť ľudí pozerať sa na veci aj z iných uhlov pohľadu – a hlavne zabávať.
Kedy si bol v dragu po prvýkrát?
Na to si pamätám dodnes. Bolo to necelý mesiac po vzniku skupiny. Keď nastal ten deň a s ním aj prvý výšľap na stage pred množstvo ľudí, moje telo a myseľ ovládol neskutočný stres a tréma.
Vystúpenie bolo chaotické a na mne sa stres prejavil aj vizuálne. Napriek tomu sa po vystúpení dostavil pocit šťastia a radosti. A mňa to nakoplo v zdokonaľovaní môjho alter ega Chantall Licorne.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa Matúš dostal k dragu?
- Ako reagovala jeho rodina?
- Koľko vlastne drag stojí?
- Čo robí zoskupenie House of Q, ktorého je Matúš súčasťou?
- Ako rieši online hejt a bojí sa po Bystrici chodiť v ženských šatách?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity