Chaos v hypotékach: Mladí ľudia by nemali s kúpou bytu otáľať, radí analytik
- Riešenie otázky bývania je horúca téma pre mladých
- Zisti, kedy je ideálny čas na vzatie si hypotéky
- Riešenie otázky bývania je horúca téma pre mladých
- Zisti, kedy je ideálny čas na vzatie si hypotéky
Mladí ľudia často zápasia s nedostatkom financií, zatiaľ čo starší ľudia nemajú veľa času. Logicky by sa tak dalo predpokladať, že stredná generácia má rovnováhu oboch – dostatok času aj peňazí.
Či to ale naozaj tak je, odpovedal Pavel Škriniar, investičný analytik spoločnosti Swiss Life Select.
S pribúdajúcim vekom to je iba ťažšie
Téma bývania sa stáva kľúčovou otázkou pre mladých ľudí. Konkrétne je reč o ľuďoch okolo veku 27 rokov, kedy by podľa štatistík Eurostatu mali začať premýšľať o vlastnom bývaní.
Toto je totiž priemerný vek prvorodičiek na Slovensku. V minulosti bola táto hodnota nižšia a očakáva sa, že v budúcnosti porastie.
Príjmy ľudí, ktorí sú mladší než 30 rokov, sú v medzigeneračnom porovnaní najnižšie. S nízkym príjmom je obmedzená možnosť nakúpiť si toho veľa a pri žiadosti o pôžičku, v porovnaní so staršími, je limitovaná suma, ktorú si je možné požičať.
„Aj to je dôvod, prečo sa zaužíval pojem ‚štartovací byt‘, resp. sa pri otázke bývania tvoria programy štátnej pomoci pre mladých do 35 rokov,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.
Človek vo veku 35 rokov má takmer dvojnásobný príjem než 19-ročný. Okrem toho má možnosť načerpať úver vo viac ako 2,5-násobnej výške. S pribúdajúcim vekom sa ale úverové možnosti zhoršujú.
„Dôvodom je vek, ktorý limituje splatnosť a teda zvyšuje mesačnú splátku. Pri vyššej splátke sa dostupná suma úveru znižuje,“ upozorňuje analytik.
Dôležité je nič neodkladať
„Minulosť nám ukazuje, že pri takom raste cien nehnuteľností sa oplatilo zadlžiť sa aj v mladom veku. Nárast cien bol taký vysoký, že sa budovaním úspor nedalo udržať tempo a jedinou ochranou pred realitnou infláciou bolo tak vlastniť aspoň nejakú nehnuteľnosť (,štartovací byt‘). Vďaka nárastu jej ceny sa potom väčšia rozloha bývania nezdala ako až taký nesplniteľný sen,“ uvádza Škriniar.
Podľa analytika závisí ideálny čas na vzatie si hypotéky pre jednu skupinu ľudí hlavne od ich veku.
„Čakanie na pokles cien nehnuteľností sa určite vyplatí tým, ktorí majú k dispozícii hotovosť. Pre tých, ktorí môžu bývanie riešiť iba cez úver, sa čakanie môže vyplatiť podľa ich veku. Lepší príjem umožní siahnuť na vyššiu hypotéku a pokles úrokových sadzieb, ktorý môže prísť v horizonte niekoľkých rokov, im hypotéku ešte viac priblíži,“ vysvetľuje analytik.
Do výpočtu horného limitu hypotéku bude vstupovať však aj životné minimum, ktoré sa zvyšuje. Preto nemusí byť podľa analytika vyhliadnutá lokalita či nehnuteľnosť už k dispozícii.
Ako analytik ďalej uvádza, kto chce žiť podľa vlastných predstáv, nemal by odkladať svoje finančné rozhodnutia. Nehnuteľnosť sa napokon dá koniec koncov predať aj s hypotékou.
„Pri takýchto rozhodnutiach je vhodné využiť služby nezávislých finančných sprostredkovateľov, ktorí vedia pripraviť finančný plán na mieru,“ uzatvára Škriniar.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TS